Sākums » Farmācija » ASV zinātnieki izstrādā deguna aerosolu pret Covid-19

ASV zinātnieki izstrādā deguna aerosolu pret Covid-19

ASV zinātnieki Pensilvānijas Universitātē un biotehnoloģiju uzņēmumā “Regeneron” pēta, vai gēnu terapijai izstrādāta tehnoloģija var tikt izmantota, lai radītu deguna aerosolu, kas novērstu inficēšanos ar jauno koronavīrusu. Zinātnieku ideja ir izmantot novājinātu vīrusu, lai nodotu ģenētiskas instrukcijas šūnām degunā un rīklē, kas savukārt radītu spēcīgas antivielas pret jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 invāziju cilvēka organismā.

“Mūsu pieejas priekšrocība ir tā, ka nav vajadzīga pietiekama imūnsistēma, lai tas būtu efektīvs,” paudis Pensilvānijas Universitātes medicīnas mācībspēks Džeimss Vilsons, kurš vada šo projektu.

Tehnoloģija pašlaik tiek izmēģināta uz dzīvniekiem. Ja tā būs veiksmīga, šī aerosola viena doza, iesmidzināta degunā, varēs sniegt cilvēkiem aizsardzību pret jauno koronavīrusu uz apmēram sešiem mēnešiem un tādējādi papildināt vakcīnas, kuras drīz var tikt apstiprinātas.

Vilsons ir pionieris gēnu terapijā, kas nogādā ģenētisku kodu pacienta šūnām, lai labotu defektus vai ārstētu slimību.  Viņa pētniecības komanda atklāja, ka adenoasociēto vīrusu (AAV) grupa, kas inficē cilvēkus un citus primātus, bet neizraisa slimību, var tikt inženierēta, lai nogādātu šūnām veselīgas dezoksiribonukleīnskābes (DNS). Šī pieeja pērn ļāva apstiprināt “Zolgensma” – pirmo medikamentu muguras muskuļu atrofijas ārstēšanai, un tagad tiek pētīta AAV pielietošana desmitiem citās jomās.

ASV valdība februārī sazinājās ar Vilsonu, lai uzzinātu, vai viņš un viņa laboratorija var lietot šo tehnoloģiju pret Covid-19. Pensilvānijas Universitāte un “Regeneron” cer līdz janvārim pabeigt izmēģinājumus uz dzīvniekiem un tad lūgt ASV Pārtikas un zāļu pārvaldei (FDA) atļauju sākt pētījumus ar cilvēkiem.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*