Sākums » Farmācija » Bērniem novēro smagākas blaknes, lietojot medikamentus astmas ārstēšanai
Bērniem novēro smagākas blaknes, lietojot medikamentus astmas ārstēšanai

Bērniem novēro smagākas blaknes, lietojot medikamentus astmas ārstēšanai

Nesen veiktajā pētījumā, kas balstīts uz Eiropas Savienības (ES) ziņojumiem par zāļu blaknēm, pētnieki no Kopenhāgenas un Dienviddānijas universitātēm ir novērojuši, ka medikamentiem, ko bērni lieto astmas ārstēšanai, var rasties nopietnas blaknes. Pirmsreģistrācijas klīniskajos pētījumos zāļu blakņu rašanās risks nav pilnībā noteikts. Jaunākie pētījuma dati ir publicēti žurnālā International Journal of Clinical Pharmacy.

Kopš 2007. gada Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) apkopo informāciju Eiropas zāļu blakņu datubāzē EudraVigilance par pacientu pieredzi ar zāļu blaknēm. Gan atbildīgajām institūcijām, gan farmācijas uzņēmumiem ir pienākums iesniegt informāciju par zāļu blaknēm šajā datubāzē, kas nodrošina arvien jaunu informāciju par vēl neiepazītām un nopietnām blaknēm.

“Piecu gadu laikā (no 2007. līdz 2011.gadam) mēs esam izpētījuši visos ES dokumentos pieejamos ziņojumus par blaknēm astmas medikamentiem, kas piemēroti bērniem. Ņemot vērā kopējo astmas medikamentu pielietojumu, novērotais blakņu rašanās gadījumu skaits nebija pārsteidzošs (kopumā 774 gadījumi), tomēr 85% gadījumu ārstu novērotās blaknes tikušas atzītas par nopietnām,” secina Kopenhāgenas universitātes Farmācijas fakultātes pasniedzēja Eba Holme Hansena. Kopā ar Dienviddānijas universitātes pasniedzēju Līzi Ogāru Hansena veikusi jaunu zinātnisku pētījumu, kas tika publicēts International Journal of Clinical Pharmacy.

EudraVigilance datubāze uzrāda daudz vairāk nopietnu blakņu, nekā tas parādās publicētos klīniskajos pētījumos, kuros zāles izmēģina bērnu un jauniešu ārstēšanā. “Tas ir interesants novērojums, un ārstiem tas būtu jāņem vērā, kad viņi izraksta zāles bērniem,” min Hansena.

“Neviens nezina, kādas būs sekas zāļu izrakstīšanai bērniem, kuri pieder neaizsargātai pacientu grupai, tāpēc, ka zināšanas par blaknēm šo pacientu ārstēšanā ir nepietiekamas. Zīdaiņiem, kas nav sasnieguši viena gada vecumu, astmas medikamenti tiek izrakstīti klepus ārstēšanai, jo nav pieejami nekādi cita veida ārstēšanas līdzekļi pavisam maziem bērniem. Par spīti tam mūsu pētījumā norādīts, ka medikamenti astmas ārstēšanai saistās ar lielāku daudzumu un daudz nopietnākām blaknēm, nekā liecina klīniskie pētījumi. It īpaši tas attiecas uz bērniem,” saka L. Ogāra.

Pasniedzēja Hansena piebilst, ka “publicētie klīniskie pētījumi bērnu ārstēšanā ar astmas medikamentiem sniedz ļoti maz informācijas par blaknēm un visbiežāk novērotās blaknes ir elpas trūkums un klepus. Par to nav daudz publiski pieejamu rakstu un blaknes, kas pieminētas klīniskos pētījumos, netiek uzskatītas par nopietnām. Tomēr, pētot dažādu literatūru, mēs esam secinājuši, ka vairāki izmēģinājumu dalībnieki nevar piedalīties klīniskajos pētījumos, jo viņiem ir radušās nopietnas blaknes, kas pats par sevi ir pārdomas raisošs fakts”.

Papildus jau tādām labi pazīstamām blaknēm, kā elpas trūkums un klepus, ES ziņojumos arī iekļautas psihiski traucējumi murgu un agresijas formā, kā arī izsitumi uz ādas. Dažos ziņojumos minēts, ka pacientiem ir radušās problēmas, lietojot medikamentus astmas ārstēšanai, kas ietver arī pareizus ieelpošanas paņēmienus.

“Klīniskā pētījumā pacientiem sniedz viņiem nepieciešamo palīdzību un ieteikumus, lai viņi zāles varētu uzņemt atbilstoši un īstajā laikā. Protams, pavisam citādāk ir tiem, kam ikdienā nav tūlītējas iespējas sazināties ar ārstu. Dānijā astmas pacienti var pārbaudīt savu ieelpošanas paņēmienu precizitāti aptiekās ar “Check your inhalation” pakalpojuma palīdzību, ko valsts piedāvā bez maksas,” bilst Līze Ogāra.

 

 

Sagatavoja Paula Vītoliņa

 

Avots: http://www.worldpharmanews.com/

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*