Sākums » Ārzemēs » EFPIA: Lemjot par jauno zāļu apmaksu, jāņem vērā pacientu vēlmes
EFPIA: Lemjot par jauno zāļu apmaksu, jāņem vērā pacientu vēlmes

EFPIA: Lemjot par jauno zāļu apmaksu, jāņem vērā pacientu vēlmes

Lemjot par inovatīvo zāļu apmaksu pacientiem, zāļu novērtēšanā ir būtiski ņemt vērā arī pacientu pieredzi un vēlmes. Ar šādu paziņojumu 12. Novembrī klajā nākuši Eiropas vadošie zāļu ražotāji – Eiropas farmācijas rūpniecības un asociāciju federācija (EFPIA). Aicinājums atbildīgajām zāļu vērtēšanas instititūcijām pievērst vairāk uzmanības pacientu vajadzībām pausts, pamatojoties uz pētniecības centra IQVIA otrdien publicēto ziņojumu “Uz cilvēku vērstu terapeitisku inovāciju novērtēšana”.

Inovatīvās terapijas var būtiski ietekmēt pacientu dzīves kvalitāti, palielināt līdzestību zāļu lietošanā un uzlabot ārstēšanās rezultātus. Taču IQVIA ziņojums atklāj – izvērtējot jaunos ārstēšanas veidus un lemjot par to apmaksu pacientiem, Eiropas valstīs pacientu viedoklis bieži netiek ņemts vērā.

Tāpēc, veicot inovatīvajam zālēm veselības tehnoloģiju novērtējumu, cenas noteikšanu un kompensāciju, EFPIA uzskata, ka ir būtiski ņemt vērā arī pacientu pieredzi un vēlmes terapiju lietošanā.

IQVIA ziņojums atklāj, ka par zāļu vērtēšanu un kompensāciju atbildīgās valstu institūcijas bieži nepievērš uzmanību inovāciju pievienotajai vērtībai, neņem vērā pacientu ieguvumus, bet koncentrējas tikai uz ārstēšanas rezultātiem, paziņojumā presei skaidro Valters Bolēvics, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) izpilddirektors. Tā rezultātā daudzās Eiropas valstīs un arī Latvijā pacienti bieži nevar saņemt terapiju, kas būtiski uzlabo viņu dzīves kvalitāti.

“Dzīve ar slimību pacientiem nozīmē ne tikai bažas par ārstēšanas rezultātiem, bet arī par tās ietekmi uz dzīves kvalitāti – kā tikt galā ar slimību un iekļaut ārstēšanu ikdienas dzīvē. Tāpēc, atklājot, attīstot un nodrošinot jaunus ārstēšanas veidus, ir svarīgi domāt ne tikai par ārstēšanas rezultātu uzlabošanu, bet arī par terapeitiskām inovācijām, piemēram, ārstēšanu ar līdzīgām zālēm, dažādu zāļu kombināciju un zāļu formulu atjaunošanu, kas ļauj būtiski uzlabot pacienta dzīves kvalitāti,” EFPIA iniciatīvas būtību skaidro V. Bolēvics.

EFPIA, kas apvieno Eiropas vadošos zāļu ražotājus, pēdējo gadu laikā Eiropā ir uzsākusi vairākas iniciatīvas, lai sekmētu pacientu nodrošinājumu ar jaunākās paaudzes zālēm. Arī SIFFA kā aktīvs EFPIA biedrs jau vairākus gadus Latvijā akcentē nepieciešamību ieviest veselības tehnoloģiju novērtējumu zālēm (Health Technology Assessment – HTA). Tas ļautu veidot izmaksu efektīvu medikamentu kompensācijas sistēmu un veicinātu labāku jauno zāļu pieejamību pacientiem.

Kā atgādina V.Bolēvics, HTA jau tuvā nākotnē būs saistoša visām ES valstīm, arī Latvijai, jo Eiropas Komisija ir ierosinājusi ieviest Veselības aprūpes tehnoloģiju novērtēšanas jeb HTA regulu.

Latvijā zāļu novērtēšanā HTA metode pagaidām tiek izmantota daļēji. Pieņemot lēmumu par zāļu apmaksu, tiek vērtēta zāļu ietekme uz kompensējamo zāļu budžetu, nevis konkrētā medikamenta apmaksas ietekme uz kopējiem veselības un labklājības sistēmas izdevumiem.

IQVIA ziņojums “Uz cilvēku vērstu terapeitisku inovāciju novērtēšana” otrdien, 12.novembrī publicēts saistībā ar Eiropas pacientu forumu, ko apmeklē arī EFPIA prezidents Žans – Kristors Teljē (Jean-Christophe Tellier).

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*