Sākums » Ārzemēs » Eiropas Parlaments mudina izmantot marihuānu saturošu medikamentu sniegtās iespējas
Eiropas Parlaments mudina izmantot marihuānu saturošu medikamentu sniegtās iespējas

Eiropas Parlaments mudina izmantot marihuānu saturošu medikamentu sniegtās iespējas

Eiropas Parlaments (EP) aicina turpināt pētījumus par marihuānas izmantošanu medicīniskos nolūkos un mudina Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis izmantot marihuānu saturošu medikamentu sniegtās iespējas, nacionālo informācijas aģentūru LETA informējusi EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

Trešdien pieņemtā rezolūcijā EP deputāti aicina Eiropas Komisiju (EK) un ES valstu varas iestādes skaidri nodalīt marihuānas lietošanu medicīniskos nolūkos no citiem pielietojumiem. Rezolūcija deputāti aicina komisiju un ES dalībvalstis “pievērsties jautājumam par regulatīvajiem, finansiālajiem un kultūras šķēršļiem, kas ietekmē zinātnisko izpēti par marihuānas lietošanu medicīniskos nolūkos un izpēti par marihuānu kopumā”. EP deputāti arī aicina šādiem pētījumiem atvēlēt pietiekamu finansējumu.

Tāpat EP deputāti rosina dalībvalstis atļaut ārstiem izrakstīt marihuānu saturošas zāles. Ja šādi medikamenti ir efektīvi, izmaksas par to iegādi veselības apdrošināšanas shēmām būtu jāsedz, tāpat kā citu zāļu gadījumā, secinājuši deputāti.

EP deputāti norāda, ka saskaņā ar esošo zinātnisko literatūru marihuānai un kanabinoīdiem piemīt terapeitiska iedarbība. Proti, tie var būt iedarbīgi, lai uzlabotu apetīti un mazinātu svara zudumu, kas saistīts ar HIV/AIDS, atvieglotu garīgo traucējumu simptomus, piemēram, psihozes vai Tureta sindroma simptomus, un, lai atvieglotu epilepsijas simptomus, kā arī simptomus saistībā ar Alcheimera slimību, artrītu, astmu, vēzi, Krona slimību un glaukomu. Tāpat tie palīdz mazināt aptaukošanās un saslimšanas ar diabētu risku un mazināt sāpes saistībā ar menstruāciju.

Jau vēstīts, ka EP ar EK šonedēļ Strasbūrā debatē par medicīniskās marihuānas lietošanu, aicinot turpināt pētījumus medicīniskās marihuānas izvērtēšanai.

EP deputāti norāda, ka saskaņā ar esošo zinātnisko literatūru marihuānai un kanabinoīdiem piemīt terapeitiska iedarbība. EP birojā skaidro – kaut gan Pasaules Veselības organizācija oficiāli ieteikusi marihuānas sastāvā esošo vielu kanabidiolu neklasificēt starptautiskā līmenī kā kontrolējamu vielu, dalībvalstu noteikumi, kas regulē marihuānas lietošanu medicīniskos nolūkos, ievērojami atšķiras.

Veselības ministre Ilze Viņķele uzskata, ka pirms medicīniskās marihuānas legalizācijas apsvēršanas nepieciešami argumentēti un pierādījumos balstīti viedokļi no ārstiem un farmaceitiem. Viņa paudusi, ka jautājums par medicīniskās marihuānas izmantošanu prasa ekspertu iesaisti un diskusiju.

Viņķele uzskata, ka Latvijai jāseko līdzi laikam un notikumu attīstībai, taču nepieciešami argumentēti un pierādījumos balstīti viedokļi no ārstu un farmaceitu puses, lai sāktu apsvērt medicīniskās marihuānas legalizāciju Latvijā.

 

www.farmacija-mic.lv

Viens komentārs

 1. Toms Blūzmanis

  Nešķiet, ka es lasu Farmācijas portālu, kas šīs par aplamībām:
  “marihuānu saturošu medikamentu”
  “marihuānai un kanabinoīdiem piemīt ”
  Nevar saprast, Jūs par “marihuānu” sauciet vienu no auga aktīvajām vielām – THC, pašu kaņepes augu vai kaut ko no EP prese relīzes uz Latviešu valodu pārtulkotu, kam zudusi jēga, nozīme un būtība?
  Kāpēc vispār šo “slangu” – marihuāna, izmanto Farmācijas žurnālistika, bet nelieto auga nosaukumu – kaņepe?
  kopš 2016 gada ir 11 raksti saistība par “marihuānu” medicīnā un tikai 1 ir ar Kaņepju medicīnu, par Lietuvu, kur korekti nodalīts “kaņepes saturošu zāļu un marihuāna, ko narkotiski smēķē”.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.