Sākums » Aktuāli » Eiropas zāļu aģentūra prognozē – šoziem varētu parādīties pilnīgi jauni Covid-19 varianti
Eiropas zāļu aģentūra prognozē – šoziem varētu parādīties pilnīgi jauni Covid-19 varianti

Eiropas zāļu aģentūra prognozē – šoziem varētu parādīties pilnīgi jauni Covid-19 varianti

Šoziem varētu parādīties pilnīgi jauni Covid-19 varianti, taču esošajām vakcīnām vajadzētu pasargāt cilvēkus no nopietnas saslimšanas un nāves, piektdien paziņoja ES Zāļu aģentūra (EZA).

“Iespējams, parādīsies pilnīgi jauns variants, ko mēs šodien nevaram paredzēt,” preses konferencē pavēstīja EZA vakcinācijas stratēģijas vadītājs Marko Kavaleri.

Nav izslēgts, ka šīs ziemas jaunie varianti varētu būt tuvāki agrākajiem omikrona celmiem, kurus tagad lielā mērā ir apsteiguši BA.4 un BA.5 tipi, sacīja Kavaleri.

EZA ceturtdien apstiprināja uzņēmumu “Pfizer”/”BioNTech” un “Moderna” izstrādātās Covid-19 vakcīnas, kuras pielāgotas omikrona paveidam. Tā dēvētās “divvērtīgās” vakcīnas strādā gan pret sākotnējo Covid-19 vīrusu, gan pret omikrona BA.1 variantu, kas pirmo reizi tika fiksēts novembrī, pavēstīja EZA. Kā paziņoja EZA, “Pfizer”/”BioNTech” un “Moderna” vakcīnas paredzētas cilvēku vakcinēšanai vecumā no 12 gadiem. Taču vakcīnas nav pielāgotas omikrona variantiem BA.4 un BA.5, kas izraisa vieglāku saslimšanu, bet ir daudz lipīgāki par iepriekšējiem Covid-19 variantiem, un tie izraisījuši jaunus saslimšanas viļņus Eiropā un ASV.

Kā paziņoja ES veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu, viņa sagaida, ka EZA tuvākajās nedēļās apstiprinās pielāgotās vakcīnas pret omikrona variantiem BA.4 un BA.5.

Lai gan vakcīnas palīdzējušas samazināt hospitalizēto Covid-19 pacientu skaitu un nāves gadījumu skaitu, pašreiz pieejamās vakcīnas galvenokārt paredzētas Covid-19 agrākajiem paveidiem.

Pasaules Veselības organizācija (PVO) jūlijā brīdināja, ka Covid-19 pandēmija nebūt nav beigusies.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*