Sākums » Farmācija » Eiropas Zāļu aģentūra sāk cukura diabēta medikamenta kanagliflozīna vērtēšanu

Eiropas Zāļu aģentūra sāk cukura diabēta medikamenta kanagliflozīna vērtēšanu

Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) ir sākusi cukura diabēta zāļu “kanagliflozīns” vērtēšanu saistībā ar to, ka šobrīd notiekošā klīniskā pētījumā CANVAS biežāk tika novēroti apakšējo ekstremitāšu amputācijas gadījumi, kas galvenokārt skāra kāju pirkstus, ziņo Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA).

Minētie amputāciju gadījumi pētījuma ietvaros tika novēroti gan kanagliflozīna, gan placebo grupās, un iespējamība, ka kanagliflozīna lietošana palielina apakšējo ekstremitāšu amputāciju skaitu, šobrīd nav apstiprināta. EMA Farmakovigilances riska vērtēšanas komiteja (PRAC) ir lūgusi šo zāļu reģistrācijas apliecības īpašniekam (RAĪ) sniegt plašāku informāciju, lai izvērtētu, vai kanagliflozīna lietošana varētu būt saistīta ar lielāku apakšējo ekstremitāšu amputāciju risku un vai ir nepieciešamas jebkādas pārmaiņas šo zāļu lietošanā Eiropas Savienībā (ES).

Pacientiem, kam ir cukura diabēts, (īpaši pacientiem ar slikti kontrolētu cukura diabētu un sirds un asinsvadu problēmām) ir palielināts infekcijas un čūlu veidošanās risks, tāpēc var būt jāveic apakšējās ekstremitātes amputācija.

12 citos jau pabeigtos klīniskos pētījumos ar kanagliflozīnu netika novērots šāds amputāciju skaita pieaugums. Neliels, statistiski nenozīmīgs amputāciju skaita pieaugums tika novērots arī šobrīd notiekošā pētījumā CANVAS‑R. Gan CANVAS, gan CANVAS‑R ir iekļauti augsta riska pacienti ar sirds un asinsvadu problēmām.

PRAC lūgs sniegt datus arī par citām šās grupas zālēm, kas zināmas kā SGLT2 inhibitori, proti, dapagliflozīnu un empagliflozīnu. Balstoties uz šiem datiem, PRAC var pieņemt lēmumu paplašināt vērtēšanu, ietverot tajā arī šīs zāles.

Kanagliflozīna vērtēšanas laikā ES valstu, kurās šīs zāles tiek izplatītas, atbilstošie veselības aprūpes speciālisti saņems vēstuli veselības aprūpes speciālistam (VVAS) ar sīkākiem ieteikumiem par pēdu ikdienas kopšanas nozīmi komplikāciju risku mazināšanā.

Minētā vēstulē veselības aprūpes speciālisti saņems atgādinājumu par pēdu ikdienas kopšanas nozīmi pēdu brūču un tulznu veidošanās novēršanā, kā arī par to ārstēšanu laikus, ja šādi bojājumi radušies, lai novērstu inficēšanos un čūlošanu. Pacienti ar palielinātu amputāciju risku (piemēram, pacienti, kam iepriekš jau veikta kāda amputācija), ir rūpīgi jāuzrauga. Piesardzības nolūkā ārsti var apsvērt kanagliflozīna lietošanas pārtraukšanu, ja pacientam rodas nozīmīgas ar pēdu veselību saistītas komplikācijas.

Kaut gan Latvijā kanagliflozīnu saturošas zāles šobrīd netiek izplatītas, ZVA uzskata, ka būtiski veselības aprūpes speciālistiem atgādināt par pēdu ikdienas kopšanas nozīmi personām ar cukura diabētu, publicējot šo zāļu RAĪ VVAS tekstu (PDF failshttps://www.zva.gov.lv/doc_upl/Janssen-Cilag_VVAS_Canagliflozin-20). Jautājumu gadījumā pacientiem jāvēršas pie ārsta vai farmaceita. Svarīgi, lai pacienti, kam ir cukura diabēts, turpinātu lietot parakstītās zāles un nepārtrauktu to lietošanu, pirms tam nekonsultējoties ar veselības aprūpes speciālistu.

Kanagliflozīna vērtēšana tika sākta pēc Eiropas Komisijas lūguma saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 726/2004 20. pantu. Vērtēšanu veic PRAC, kas ir atbildīga par drošuma jautājumu izvērtēšanu saistībā ar cilvēkiem paredzētām zālēm. PRAC izstrādās turpmākus ieteikumus.

PRAC ieteikumi tiks pārsūtīti Cilvēkiem paredzēto zāļu komitejai (CHMP), kas ir atbildīga par jautājumiem saistībā ar cilvēkiem paredzētajām zālēm un pieņems gala lēmumu. Vērtēšanas procedūras pēdējā posmā Eiropas Komisija pieņems juridiski saistošu lēmumu, kas būs piemērojams visās ES dalībvalstīs.

Sīkāka informācija par šīm zālēm un pētījumiem pieejama ZVA mājas lapā: https://www.zva.gov.lv//?rel=2726 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.