Sākums » Ārzemēs » EK ar pieņemto Eiropas Zāļu stratēģiju plāno nodrošināt pacientiem piekļuvi inovatīvām zālēm par pieņemamu cenu
EK ar pieņemto Eiropas Zāļu stratēģiju plāno nodrošināt pacientiem piekļuvi inovatīvām zālēm par pieņemamu cenu

EK ar pieņemto Eiropas Zāļu stratēģiju plāno nodrošināt pacientiem piekļuvi inovatīvām zālēm par pieņemamu cenu

Eiropas Komisija (EK) 25. novembrī pieņēma Eiropas Zāļu stratēģiju, kuras mērķis ir nodrošināt pacientiem piekļuvi inovatīvām zālēm par pieņemamu cenu un veicināt Eiropas Savienības (ES) farmācijas nozares konkurētspēju, inovācijas spēju un ilgtspēju.

Kā aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecības Latvijā pārstāve Kristīne Liepiņa, stratēģija ļaus Eiropai, izmantojot stabilas piegādes ķēdes, apgādāt savus iedzīvotājus ar zālēm arī krīzes laikā. Stratēģija ir svarīgs elements spēcīgākas Eiropas veselības savienības veidošanā, uz ko savā runā par stāvokli ES aicināja EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, un palīdzēs izveidot nākotnes prasībām atbilstošu un pret krīzēm noturīgu ES farmācijas sistēmu.

Eiropas Zāļu stratēģijai ir četri galvenie mērķi. Pirmais ir nodrošināt pacientiem piekļuvi zālēm par pieņemamu cenu un apmierināt neapmierinātās medicīniskās vajadzības. Tāpat stratēģijai vajadzētu veicināt ES farmācijas nozares konkurētspēju, inovāciju un ilgtspēju, kā arī kvalitatīvu, drošu, iedarbīgu un “zaļāku” zāļu izstrādi.

Stratēģijas mērķis ir arī uzlabot krīžgatavības un reaģēšanas mehānismus un risināt apgādes drošības jautājumus, kā arī nodrošināt spēcīgu ES ietekmi pasaulē, popularizējot augstu kvalitātes, efektivitātes un drošības standartu līmeni.

Pēc EK paustā, lai gan stratēģija ir daudz vairāk nekā tikai instruments reaģēšanai uz krīzēm, tajā ir ņemta vērā pieredze, kas gūta sākotnējā reaģēšanā uz Covid-19 pandēmiju, un tā uzlabo Eiropas farmācijas nozares gatavību un noturību.

Stratēģijā ir izklāstītas konkrētas darbības, kas veicamas, lai nodrošinātu zāļu piekļūstamību un fizisko un finansiālo pieejamību. Tā atbalsta diversificētas un drošas piegādes ķēdes, kas nodrošina ES atvērto stratēģisko autonomiju pasaulē, un popularizē vidiski ilgtspējīgas zāles.

Stratēģija turklāt nodrošinās, ka ES zāļu politika pastāvīgi mainīgajā zinātnisko un komerciālo pārmaiņu vidē turpina kalpot sabiedrības veselības interesēm. Tā atbalstīs uz pacientiem orientētas inovācijas un ņems vērā digitālās un tehnoloģiskās pārmaiņas, skaidroja EK, norādot, ka stratēģiju politiskā līmenī apspriedīs ES nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu neformālās padomes (EPSCO) sanāksmē 2.decembrī.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.