Sākums » Farmācija » EK neiesaka lietot aptiekās pieejamos ātros paškontroles Covid-19 testus
EK neiesaka lietot aptiekās pieejamos ātros paškontroles Covid-19 testus

EK neiesaka lietot aptiekās pieejamos ātros paškontroles Covid-19 testus

Veselības ministrija (VM) informē, ka Eiropas Komisija (EK) patlaban nerekomendē izmantot ātros siekalu antigēnu Covid-19 testus, kā arī citus līdzīgus testus, kas veicami bez speciāli apmācīta medicīnas personāla iesaistes un kurus var iegādāties aptiekās un citās tirdzniecības vietās.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība nesen informēja, ka tā plāno likumdevēju līmenī aktualizēt jautājumu par testiem, kuru rezultāti tiek uzskatīti par derīgiem darba pienākumu veikšanai. Proti, arodbiedrība uzskata, ka par derīgu būtu jāuzskata ne vien laboratorijā veiktie, daudz dārgākie, bet arī lētākie, aptiekās nopērkamie siekalu testi, kurus varētu veikt pats pedagogs.

Taču VM aicina ņemt vērā, ka mājas apstākļos nepareizi paņemts paraugs var uzrādīt maldinošu rezultātu, tādēļ paraugu paņemšanu būtu jānodrošina ārstniecības personai, savukārt testēšanai būtu jānotiek laboratorijā.

VM skaidro, ka Covid-19 infekcijas diagnostikai un skrīningam izmanto polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) un ātro antigēnu (Ag) testus, pamatojoties uz oficiālajām valsts un Eiropas Savienības (ES) prasībām. Tās tostarp paredz, ka Latvijā PĶR testus drīkst veikt tikai pēc konkrēta standarta Latvijas Nacionālā akreditācijas biroja akreditētās laboratorijās. Savukārt, veicot Ag testus, ārstniecības personas drīkst izmantot tikai tādus, kas atrodami EK kopēja Ag testu sarakstā.

Vienlaikus šajā sarakstā iekļautie testi ir paredzēti profesionālai lietošanai, lai, atbilstoši ES regulām, izdotu sadarbspējīgu Eiropas digitālo Covid-19 sertifikātu. Taču, kā atzīmē VM, šajā sarakstā pagaidām nav iekļauts neviens paškontroles tests, turklāt Ag testa veikšanai joprojām ir nepieciešams speciāli apmācīts personāls.

Šobrīd aptiekās un citās tirdzniecības vietās ikviens var iegādāties ātros Covid-19 Ag testus, kurus var veikt bez apmācīta medicīnas personāla palīdzības.

Avots: LETA

23.07.21

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.