Sākums » Farmācija » EMA ierobežo “Keytruda” un “Tecentriq” lietošanu urīnpūšļa vēža ārstēšanā

EMA ierobežo “Keytruda” un “Tecentriq” lietošanu urīnpūšļa vēža ārstēšanā

Divu klīnisko pētījumu sākotnējie dati norāda uz samazinātu dzīvildzi saistībā ar zālēm “Keytruda” (pembrolizumabs) un “Tecentriq” (atezolizumabs), tās lietojot kā uroteliāla vēža (urīnpūšļa un urīna izvades sistēmas vēža) pirmās izvēles ārstēšanas līdzekļus pacientiem ar zemu PD L1 olbaltumvielas līmeni. Dati norāda, ka “Keytruda” un “Tecentriq” šajā pacientu grupā, iespējams, nav tik laba iedarbība kā ķīmijterapijas līdzekļiem, tādēļ Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) ir ieteikusi ierobežot šo zāļu lietošanu kā uroteliāla vēža pirmās izvēles ārstēšanas līdzekļus, ziņo Zāļu valsts aģentūra (ZVA).

Tagad “Keytruda” un “Tecentriq” drīkst lietot kā pirmās izvēles ārstēšanas līdzekļus pacientiem ar uroteliālu vēzi, kuriem ir augsts PD L1 līmenis. Izmaiņas neskar šo zāļu lietošanu pacientiem, kuriem ir uroteliāls vēzis un kuri ir saņēmuši ķīmijterapiju, vai pacientiem ar cita veida vēzi, kura ārstēšanai šīs zāles ir apstiprinātas.

Abi šie klīniskie pētījumi tiek turpināti, bet nevienam jaunam pacientam ar zemu PD L1 līmeni netiks veikta ārstēšanai tikai ar “Keytruda” vai “Tecentriq”. Pacientiem, kuri piedalās šajos pētījumos, jautājumu gadījumā jāvēršas pie sava ārstējošā ārsta.

“Keytruda” un “Tecentriq” datu vērtēšanu veica EMA Cilvēkiem paredzēto zāļu komiteja (CHMP).

Sīkāka informācija par izmaiņām, kas skar minēto zāļu lietošanu, pieejama ZVA tīmekļa vietnē www.zva.gov.lv .

“Keytruda” ir reģistrēts Eiropas Savienībā uroteliāla vēža (urīnpūšļa un urīna izvades sistēmas vēža), melanomas (ādas vēža), nesīkšūnu plaušu vēža un klasiskās Hodžkina limfomas (asins vēža) ārstēšanai; “Tecentriq” ir reģistrēts uroteliāla vēža un nesīkšūnu plaušu vēža ārstēšanai.

Dažām vēža šūnām ir olbaltumviela (PD L1), kas var saistīties ar imūnās sistēmas šūnu receptoru (PD 1) un atturēt šīs imūnās sistēmas šūnas no uzbrukšanas vēža šūnām. Minētās zāles darbojas dažādos veidos ar nolūku neļaut vēža šūnām traucēt imūno šūnu darbību – “Keytruda” iedarbojas uz PD-1 receptoru imūno šūnu virsmā un “Tecentriq” iedarbojas uz PD L1 olbaltumvielu vēža šūnās.

Plašāka informācija par abiem medikamentiem pieejama EMA tīmekļa vietnē.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.