Sākums » Jaunākie raksti » EZA nākamnedēļ plāno izdot rekomendācijas par “Johnson & Johnson” vakcīnu
EZA nākamnedēļ plāno izdot rekomendācijas par “Johnson & Johnson” vakcīnu

EZA nākamnedēļ plāno izdot rekomendācijas par “Johnson & Johnson” vakcīnu

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) šobrīd, sadarbojoties ar ASV Pārtikas un Zāļu pārvaldi, izvērtē, vai pastāv cēloņsaistība starp asins trombu veidošanos un “Johnson & Johnson” ražotāja vakcīnu (kas pazīstama arī kā “Janssen” vakcīna), paredzot nākamnedēļ sniegt attiecīgās rekomendācijas, liecina informācija EZA mājaslapā.

Kā ziņo Zāļu valsts aģentūra (ZVA), EZA Drošuma komiteja (PRAC) patlaban veic visu ziņoto gadījumu izvērtēšanu un lems, vai ir nepieciešami reglamentējoši pasākumi.

“Johnson & Johnson” otrdien paziņoja, ka atliks savas vakcīnas izplatīšanu Eiropā, šādu soli sperot pēc ASV Slimību kontroles un profilakses centra un ASV Pārtikas un zāļu pārvaldes rekomendācijas “iepauzēt” tās izmantošanu, kamēr tiek pētīti gadījumi, kad cilvēkiem pēc šīs vakcīnas saņemšanas izveidojušies trombi. ASV trombi radušies sešiem no vairāk nekā 6,8 miljoniem cilvēku, kas saņēmuši šī ražotāja vakcīnu.

Atbilstoši EZA informācijai, Eiropas analogā iestāde pagājušajā nedēļā saņēmusi ziņojumus par četriem nopietniem, neparastiem asins trombu veidošanās gadījumiem ar zemu trombocītu skaitu pēc vakcinācijas ar šī ražotāja vakcīnu. Viens no gadījumiem esot novērots klīniskā pētījuma laikā, un trīs gadījumi tika novēroti vakcīnas izplatīšanas laikā ASV. Viens no gadījumiem bija letāls.

Šī vakcīna pašlaik tiek izmantota tikai ASV, kur tai piešķirta atļauja lietošanai ārkārtas situācijā. “Johnson & Johnson” ražotā vakcīna tika reģistrēta Eiropas Savienībā (ES) 11.martā. Tomēr nevienā ES dalībvalstī vēl nav sākta šīs vakcīnas lietošana, bet sagaidāms, ka tas notiks nākamo pāris nedēļu laikā, norāda ZVA.

Šie ziņojumi veido “drošuma signālu”, tomēr šobrīd nav skaidrs, vai starp vakcināciju ar “Johnson & Johnson” un šiem veselības traucējumiem pastāv cēloņsaistība. PRAC veic šo gadījumu izvērtēšanu un pieņems lēmumu par to, vai ir nepieciešams veikt normatīvā regulējuma darbības, kas parasti ietver produkta informācijas atjaunināšanu.

EZA un ZVA speciālisti rūpīgi uzrauga un seko līdzi šai situācijai, tai skaitā izvērtē ASV saņemtos ziņojumus. Ja būs nepieciešams veikt drošuma pasākumus, piemēram, mainīt šīs vakcīnas zāļu aprakstu un lietošanas instrukciju, regulatori informēs atbilstošās iestādes, iedzīvotājus un veselības aprūpes speciālistus. Šobrīd, pēc ZVA paustā, “Johnson & Johnson” ieguvums joprojām pārsniedz iespējamos riskus.

Jau ziņots, ka ātrāk nekā plānots Latvija saņēmusi pirmo “Johnson & Johnson” ražotāja vakcīnu piegādi 4800 devu apmērā, taču patlaban, saskaņā ar ražotāja aicinājumu, šīs vakcīnas izmantot nevarēs, žurnālistiem vakar pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.