Sākums » E-veselība » Ģimenes ārsti ar VM ceturtdien pārrunās turpmāko rīcību saistībā ar e-veselības darbības traucējumiem
Ģimenes ārsti ar VM ceturtdien pārrunās turpmāko rīcību saistībā ar e-veselības darbības traucējumiem

Ģimenes ārsti ar VM ceturtdien pārrunās turpmāko rīcību saistībā ar e-veselības darbības traucējumiem

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) ceturtdien, 20.februārī, ar Veselības ministriju pārspriedīs e-veselības funkcionalitāti un turpmāko rīcību saistībā ar nesen pieredzētajiem platformas darbības traucējumiem, aģentūrai LETA pastāstīja asociācijas prezidente Sarmīte Veide.

Pēc atkārtotiem traucējumiem e-veselības sistēmā LĢĀA aicināja līdz trešdienai atjaunot tās pilnvērtīgu darbību – pretējā gadījumā tā būtu lūgusi ģimenes ārstiem boikotēt e-veselības izmantošanu līdz brīdim, kad tā nesāks strādāt bez sarežģījumiem.

Tomēr, kā aģentūrai LETA norādīja Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Sintija Gulbe, otrdien plkst.15.05 tika atjaunota platformas darbība. Veide klāstīja, ka arī trešdien e-veselības darbībā neesot novēroti darbības traucējumi.

Jau ziņots, ka traucējumi bija novērojami 17. un 18.februārī, lai gan par tiem tika ziņots atbildīgajām iestādēm. Vienlīdz būtiski ir arī tas, ka divas dienas nebija iespējams e-veselībā ne atvērt, ne noslēgt e-darbnespējas lapas, savukārt e-receptes izrakstīt varēja tikai epizodiski, stāstīja Veide.

LĢĀA prezidente klāstīja, ka minētajās dienās pieredzētie traucējumi e-veselības funkcionēšanā bija radījuši pamatu atkārtotām bažām no ģimenes ārstu puses.

Lēmumu par iespējamu platformas boikotēšanu LĢĀA iepriekš pamatoja ar to, ka e-veselības sistēma ir ieviesta jau divus gadus, tomēr tā joprojām turpina darboties ar būtiskiem traucējumiem. Neesot līdzējusi arī pagājušā gada beigās NVD veiktā sistēmas pāreja uz jaunākiem serveriem un citi ar sistēmas stabilitāti un ātrdarbību saistītie tehniskie darbi.

4.februāra vēstulē atbildīgajām valsts iestādēm LĢĀA lūdza novērtēt ieviestās e-veselības sistēmas dzīvotspēju ilgtermiņā, tostarp vai šo sistēmu būtu jēgpilni un lietderīgi attīstīt. Vienlaikus ģimenes ārsti mudināja izvērtēt iespēju norakstīt e-veselības projektu, lai tā vietā veidotu jaunu, “mūsdienām atbilstošu valsts e-veselības sistēmu”.

Tikmēr NVD atgādināja, ka gadījumā, ja e-veselības sistēmas darbībā ir traucējumi un pacientam nepieciešams izrakstīt e-recepti, ārsts ir tiesīgs to izrakstīt papīra formā. Šīs receptes elektronizēšanu jeb ievadi e-veselības sistēmā veiks aptiekā, tiklīdz tas būs iespējams.

Savukārt, ja nepieciešams atvērt e-darbnespējas lapu, ārsts var veikt atzīmi par traucējumiem pacienta medicīniskajā dokumentācijā un atvērt e-darbnespējas lapu nākamo piecu darba dienu laikā, norādot e-veselības sistēmā darbnespējas perioda pirmo dienu.

Gadījumā, ja iedzīvotājam e-receptes zāles ir nepieciešamas steidzami, NVD aicina iedzīvotāju sazināties ar savu ģimenes ārsta praksi, lai konsultētos par iespēju saņemt papīra recepti vai vērsties pie dežūrārsta, kas sniedz medicīnisku palīdzību ārpus ģimenes ārstu darbalaika un tāpat kā ģimenes ārsti ir tiesīgi izrakstīt darbnespējas lapas un receptes.

Neatliekamos gadījumos, kad apdraudēta veselība vai dzīvība, iedzīvotāji aicināti vērsties tuvākās slimnīcas uzņemšanas nodaļā vai sazināties ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.

Jautājumu gadījumā par e-veselības pakalpojumu izmantošanu, kā arī par ieteicamo rīcību sistēmas tehnisku traucējumu gadījumā, NVD aicina zvanīt e-veselības lietotāju Atbalsta dienestam katru dienu no plkst.8 līdz 20. Iedzīvotāji tiek aicināti zvanīt uz numuru 67803300, savukārt speciālisti – 67803301.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*