Sākums » Farmācija » Hepatīta biedrība panākusi vienošanos ar Belēviču par zāļu pieejamības veicināšanu

Hepatīta biedrība panākusi vienošanos ar Belēviču par zāļu pieejamības veicināšanu

28. janvārī Hepatīta biedrība un veselības aprūpes nozares eksperti, tiekoties ar veselības ministru Gunti Belēviču, vienojās par kopīgu risinājumu meklēšanu C hepatīta pacientu situācijas uzlabošanai, lai mazinātu pacientu līdzmaksājuma apmēru un pavērtu cerību tiem C hepatīta pacientiem, kuriem nepieciešamas jaunākās ārstniecības metodes, ziņo biedrība.

“Biedrība jau ilgstoši cīnās par to, lai C hepatīta ārstēšana būtu pieejama tiem, kuriem tā ir nepieciešama, tāpēc esam patiesi gandarīti par ministra gatavību aktīvi iesaistīties problēmas risināšanā,” pēc tikšanās portālam www.farmacija-mic.lv ziņo Hepatīta biedrības pārstāvis Kristaps Kaugurs.

“Pacienti nevar atļauties ārstēšanos augsto līdzmaksājumu dēļ, tāpēc kopā ar mediķiem un citiem nozares ekspertiem cenšamies rast vispieņemamāko risinājumu, ko valsts spēj atļauties. Ministrs un viņa komanda augsti novērtēja biedrības iniciatīvu un apņēmās jau jaunnedēļ sākt darbu pie nepieciešamo dokumentu sagatavošanas risinājuma prezentēšanai Ministru kabinetā. Biedrība, neapšaubāmi, sekos līdzi solījumu pildīšanai un sniegs savu atbalstu šī procesa gaitā,” apliecina K. Kaugurs.

Lai arī pateicoties līdzšinējām sarunām ir panākts, ka C hepatīta medikamentu kompensācija 100% apmērā tiek nodrošināta trūcīgajām personām un bērniem līdz 18 gadu vecumam, pārējiem pacientiem valsts ārstēšanos sedz 75% apmērā.Tas arvien ir liels finansiāls slogs vairumam pacientu, jo, saskaņā ar pagājušā gada datiem, ikmēneša līdzmaksājums ir vidēji 210 – 300 eiro, skaidro biedrība. No visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm Latvija ir vienīgā, kurā šobrīd C hepatīta ārstēšana netiek kompensēta pilnā apmērā. Kā iepriekš bija norādījusi Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos Egita Pole, jāņem vērā, ka Latvija ir vienīgā valsts ES ar tik mazu veselības aprūpes budžetu. Turklāt, kā ziņo speciālisti, jaunās paaudzes jeb tiešās darbības antivirālie medikamenti, kas uzskatāmi par apvērsumu C hepatīta ārstēšanā, ir ievērojami dārgāki – šobrīd atsevišķu zāļu vienas tabletes cena varētu būt ap 1000 ASV dolāru. Nacionālais veselības dienests jau agrāk veicis pārrunas ar zāļu ražotājiem par iespējamu zāļu cenu samazināšanu vai daļēju pacienta līdzmaksājuma segšanu, taču, lai arī ražotāji mutiski pauduši savu atbalstu, pagaidām virzība šajā lietā nav publiski manāma.

Kā atgādina biedrības pārstāvji, tā jau iepriekš guvusi gan 13 600 Latvijas pilsoņu, gan Saeimas vienbalsīgu atbalstu C hepatīta slimības ārstēšanai pilnībā par valsts līdzekļiem, tādēļ ministra solītais atbalsts esot nozīmīgs solis, lai visiem C hepatīta slimniekiem nodrošinātu valsts apmaksātu ārstēšanu. Lai arī par valsts atbalsta palielināšanu Saeimā vienbalsīgi nobalsoja visi deputāti, aizvien norisinās diskusijas starp biedrību un valsts institūciju pārstāvjiem, jo skaidrs rīcības plāns un likumprojekts par medikamentu kompensācijas palielināšanu arvien nav pieņemts. Taču biedrība tic, ka veselības ministrs spēs rast konkrētus risinājumus C hepatīta pacientu atbalstam un drīz vien tiks panākts vēlamais rezultāts.

Elīna Badune

 

 

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*