Sākums » Ārzemēs » Igaunijas farmaceiti aicina Aptieku asociāciju pārtraukt iebiedēt sabiedrību
Igaunijas farmaceiti aicina Aptieku asociāciju pārtraukt iebiedēt sabiedrību

Igaunijas farmaceiti aicina Aptieku asociāciju pārtraukt iebiedēt sabiedrību

Igaunijas Farmaceitu kamera ir nosūtījusi memorandu Igaunijas Aptieku asociācijai, pieprasot tai pārtraukt mēģinājumus iebiedēt sabiedrību ar zāļu pieejamības krīzi gaidāmās aptieku reformas rezultātā, ziņo aģentūra BNS.

“Mēs aicinām Igaunijas aptieku asociāciju pārtraukt Igaunijas sabiedrības iebiedēšanu saistībā ar aptieku reformu, kas šobrīd jau ir tās pēdējā posmā,” pausts Igaunijas Farmaceitu kameras (IFK) paziņojumā masu medijiem. “Aptieku ķēdes pārstāvošā institūcija savā paziņojumā Saeimas sociālo lietu komitejai draud valstij un pacientiem ar zāļu pieejamības krīzi, ja netiks pārtraukta pirms pieciem gadiem uzsāktā aptieku reforma.”

Pašreiz notiekošās reformas rezultātā apmēram 200 aptieku šobrīd daļēji vai pilnībā pieder farmaceitiem.

“Biznesa interešu vadītas lielākajās pilsētās dominē aptiekas, kas pieder lielām ķēdēm; tikmēr farmaceitiem piederošās aptiekas ir nodrošinājušas zāļu pieejamību lauku apvidos,” uzsver IFK. ” Tomēr arī pilsētās ir palielinājies farmaceitiem piederošo aptieku īpatsvars.”

Reformas ietvaros zāļu mazumtirdzniecība un vairumtirdzniecība tiks nodalītas viena no otras, un vispārēja tipa aptiekas piederēs tikai farmaceitiem, kas nozīmē, ka zāļu lieltirgotavām piederošajām aptiekām drīz jābūt jauniem īpašniekiem.

“Vienīgais veids, kā piekļuve zālēm varētu samazināties, būtu tad, ja tirgū dominējošās lielās aptieku ķēdes kopīgi nolemtu nekādā gadījumā nepārdot savas aptiekas, tādējādi koordinējot savu saimniecisko darbību. Taču Igaunijas Farmaceitu kamerai nav informācijas par šādu vienošanos,” pausts paziņojumā.

Farmaceiti ir vairākkārt izteikuši vēlmi pārņemt aptiekas, kas pieder lielajām ķēdēm, lai nodrošinātu vienmērīgu pāreju uz farmaceitiem piederošu aptieku sistēmu.

“Šie priekšlikumi līdz šim ir noraidīti. Ja aptieku ķēdes, kas nepieder farmaceitiem, reformas ietvaros nevēlas atsavināt savas aptiekas, farmaceiti ir arī gatavi to vietā izveidot jaunas aptiekas,” norāda IFK.

Farmaceitu palāta arī savā paziņojumā noraida Aptieku asociācijas nostāju, ka veselības aprūpes un pacientu jautājumos galvenā uzmanība jāpievērš ārvalstu kapitālam un zāļu vairumtirgotāju interešu aizsardzībai.

“Runājot par veselības aprūpes politiku, ir nepieņemami un bezatbildīgi vadīties tikai no uzņēmējdarbības interesēm. Cena par šādu pieeju sabiedrības veselībai var izrādīties ārkārtīgi augsta. Šī Aptieku asociācijas nostāja ir tieši tas, kas parāda, kāpēc ir nepieciešama aptieku reforma, kāpēc zāļu mazumtirdzniecība un vairumtirdzniecība ir jānošķir un kāpēc gala vārds lēmumu pieņemšanas procesā vispārēja tipa aptiekās ir jāpiešķir farmaceitiem. Tas garantēs, ka pacientiem būs pārredzamāka farmācijas nozare, kuru mazāk nomoka interešu konflikti,” pausts IFK paziņojumā.

Igaunijas Farmaceitu kamera ir lielākā farmaceitiem piederošo aptieku pārstāvniecības institūcija Igaunijā. Aptieku reforma, kuras rezultātā Igaunijā zāļu mazumtirdzniecība un vairumtirdzniecība tiks nodalīta viena no otras, un aptieku uzņēmumu vairākuma akcijas visās aptiekās nonāks farmaceitu rokās, noslēgsies 2020. gada 1. aprīlī.

2019. gada 1. augustā Igaunijā kopā bija 492 aptiekas un aptieku filiāles, no kurām 158 bija atbilstošas visām prasībām, kas stāsies spēkā no 2020. gada 1. aprīļa. Kopumā 200 aptiekas visā Igaunijā daļēji vai pilnībā pieder farmaceitiem, ziņo aģentūra BNS.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.