Sākums » Ārzemēs » Igaunijas farmaceiti: Aptieku skaits valstī būtu jāsamazina par 50%
Igaunijas farmaceiti: Aptieku skaits valstī būtu jāsamazina par 50%

Igaunijas farmaceiti: Aptieku skaits valstī būtu jāsamazina par 50%

Ņemot vērā Igaunijas iedzīvotāju skaitu, optimāli valstī būtu jābūt 200-250 aptiekām, kas ir par pusi mazāk nekā pašlaik, paziņojusi Igaunijas Farmaceitu kamera.

Farmaceitus apvienojošā asociācija paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem pauda, ka Eiropas valstīs par optimālu tiek uzskatīta vienas aptiekas esamība uz 4000-6000 iedzīvotāju. Ņemot vērā Igaunijas iedzīvotāju skaitu, optimāli valstī būtu jābūt 250 aptiekām. Ja Igaunija sekotu Somijas piemēram, kur iedzīvotāju blīvums ir mazāks, pietiktu ar 200 aptiekām, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Pašlaik Igaunijā darbojas 494 aptiekas, no kurām 133 ir Tallinā, 44 Tartu, 20 Pērnavā, 19 Narvā un 14 Vīlandē. Kopējie aptieku ieņēmumi 2018. gadā sasniedza 391 miljonu eiro, no kuriem vismaz 89 miljoni eiro tika izmantoti izdevumu segšanai, liecina Farmaceitu kameras sniegtā informācija.

Asociācija norādīja, ka šie dati liecina, ka vismaz 23% aptieku ieņēmumu tiek tērēti to darbības uzturēšanai, bet, piemēram, Somijā šis rādītājs ir 14%.

“Tas nozīmē, ka Somijā medikamentu piegādes tiek organizētas ar zemākām izmaksām nekā Igaunijā,” secināja Farmaceitu kamera.

Savā paziņojumā tā uzsvēra, ka aptieku skaita samazinājums par 50% ļautu ietaupīt vismaz 44,5 miljonus eiro gadā, kas savukārt nozīmētu medikamentu cenu samazinājumu par 11%.

Aptieku tīkla sakārtošana pašlaik Igaunijā ir aktuāls jautājums, jo dažus mēnešus pirms plānotās aptieku reformas stāšanās spēkā Igaunijas valdības koalīcija šomēnes iesniedza parlamentā likuma grozījumu projektu, kas paredz atcelt aptieku reformu pašreizējā formā un atsākt diskusijas par šo jautājumu. Bija plānots, ka aptieku reforma Igaunijā stāsies spēkā nākamā gada 1. aprīlī, paredzot medikamentu vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nodalīšanu, un aptieku kapitāldaļu vairākumam būtu jābūt farmaceitu kontrolē.

2014. gadā Igaunijā tika apstiprināti grozījumi Farmācijas likumā, kas paredz, ka no 2020.gada 1.aprīļa vispārējo pakalpojumu aptiekās vairākuma daļām jāpieder farmaceitiem, kuriem uzņēmumā jābūt noteicošajai ietekmei.  Vienam farmaceitam drīkstētu piederēt ne vairāk kā četras aptiekas teritorijās, kur ir liels pieprasījums, jeb kopienās, kur iedzīvotāju skaits ir vismaz 4000. Lauku teritorijās, kur pieprasījums ir mazs, aptieku īpašniekiem ierobežojumi nebija paredzēti.

Grozījumi tika pieņemti, lai stiprinātu farmaceitu lomu veselības aprūpes sistēmā, nodrošināt profesionālu aptieku pakalpojumu attīstību un samazināt biznesa interešu ietekmi uz aptieku pakalpojumiem.

 

www.farmacija-mic.lv

Viens komentārs

  1. Ļoti laba Ziemassvētku ziņa!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.