Sākums » Ārzemēs » Igaunijas farmaceiti kritizē mēģinājumus izgāzt aptieku reformu
Igaunijas farmaceiti kritizē mēģinājumus izgāzt aptieku reformu
Kaidi Sarva. J. Brenča foto.

Igaunijas farmaceiti kritizē mēģinājumus izgāzt aptieku reformu

Igaunijas Farmaceitu asociācija kritizē mēģinājumus izgāzt aptieku reformu pēdējā brīdī, jo uzskata, ka šādas izmaiņas nav analizētas un mazinās farmaceitu uzticēšanos investīcijām.

“Kopš 2014. gada parlaments jau piecas reizes ir atbalstījis aptieku reformas īstenošanu. Tādējādi izvēle pāriet uz farmaceitiem piederošo aptieku sistēmu faktiski tika izdarīta jau sen, un Rīgikogu ir konsekventi atkārtoti apstiprinājis savu atbalstu tai. Pavisam nesen parlaments 17.decembrī nobalsoja pret aptieku reformas atcelšanu,” preses relīzē pauž Kaidi Sarva (Kaidi Sarv), Igaunijas Farmaceitu asociācijas galvenā farmaceite.

“Farmaceitiem nav saprotams, kāpēc un kuru aizbildnībā šī lieta atkal tiek nodota parlamentam tikai pusotru mēnesi pirms reformas pārejas perioda beigām,” ziņo K. Sarva.

Saskaņā ar viņas teikto, aptieku reforma paredz fundamentālas izmaiņas veselības aprūpes sistēmā, taču viņa uzskata, ka farmaceiti tai ir gatavi.

” Aptieku reformas rezultātā Igaunijā jau ir vairāk nekā 200 aptieku ar farmaceitu – īpašnieku. Divas lielākās aptieku ķēdes jau ir publiski paziņojušas par apņemšanos īstenot reformu, un arī visi pārējie aptieku operatori tam gatavojas,” piebilst Sarva.

“Tāpēc ir tikai pareizi, ka pusotru mēnesi pirms reformas stāšanās spēkā mēs sekmējam pāreju uz farmaceitiem piederošu aptieku sistēmu. Tam, pirmkārt un galvenokārt, ir vajadzīgs miers un pārliecība, ka nenotiks steidzamas pēdējā brīža izmaiņas, kas nav pilnībā izanalizētas. Arī labvēlīga vide farmaceitam dod pārliecību veikt nepieciešamos ieguldījumus aptieku reformā,” pauž Sarva. ” Tomēr ir svarīgi jautāt, kura aizbildnībā un kāpēc atkal tiek mēģināts steidzami apturēt aptieku reformu,” viņa piebilst.

Igaunijas parlamenta Sociālo lietu komiteja šobrīd apspriež Igaunijas aptieku asociācijas, kas apvieno aptieku ķēdes, kolektīvo petīciju, cenšoties mainīt aptieku reformu. “Esam neizpratnē, ka jau novembrī saņemtā kolektīvā apelācija tiek apspriesta tikai tagad. Mēs vēršam uzmanību arī uz to, ka Igaunijas aptieku asociācijas lūgums parlamentam un ķēžu aptieku aicinājums cilvēkiem parakstīties atšķiras gan pēc satura, gan pēc apjoma,” paziņojumā presei pauž Sarva.

“Patiesībā cilvēki, kuri parakstījuši lūgumrakstu, nezina, ka šādi tiek vienkārši meklēts atbalsts 3-4 lielāko aptieku ķēžu komerciālo interešu īstenošanai. Pētījumi liecina, ka pacienti atbalsta uz veselības aprūpi orientētu aptieku pakalpojumu, kas ir neatkarīgs no zāļu vairumtirgotāju komerciālajām interesēm. Tas ir arī galvenais aptieku reformas mērķis,” skaidro Sarva.

Līdz ar reformu, kas noslēgsies 1. aprīlī, Igaunija pāries uz farmaceitiem piederošu aptieku sistēmu, kurā aptiekas drīkstēs piederēt tikai farmaceitiem, un zāļu mazumtirdzniecība un vairumtirdzniecība tiks nodalītas viena no otras.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.