Sākums » Ārzemēs » Igaunijas farmaceiti: lēmums par bezmaksas vakcināciju pret gripu ir sasteigts
Igaunijas farmaceiti: lēmums par bezmaksas vakcināciju pret gripu ir sasteigts

Igaunijas farmaceiti: lēmums par bezmaksas vakcināciju pret gripu ir sasteigts

Igaunijas slimokase svētdien, 5. februārī, paziņoja, ka, pamatojoties uz ārkārtas lēmumu, sākot ar 6. februāri, visi Igaunijas iedzīvotāji, ja vien būs pietiekami daudz vakcīnu, varēs vakcinēties pret gripu bez maksas. Turklāt slimokase ieteica vakcinēšanos veikt aptiekās.

Igaunijas farmaceitiem piederošo aptieku asociācija paudusi, ka Igaunijas slimokases lēmums par bezmaksas vakcināciju pret gripu ir pieņemts steigā un piebilst, ka farmaceitiem aptiekā pagaidām nemaz nav atļauts veikt vakcināciju.

Igaunijas Veselības un darba ministrijas nesen apstiprinātais stratēģijas dokuments “Farmācijas nozares politika 2030” paredz nodrošināt lielāku veselības aprūpes pakalpojumu klāstu aptiekās, taču, pēc asociācijas teiktā, nav skaidrs, kad šīs izmaiņas tiks ieviestas.

“Igaunijā vakcinēt drīkst tikai medmāsas, ārsti un vecmātes. Aptiekas palīdz organizēt vakcināciju savās telpās, tostarp piedāvā savas IT sistēmas vakcinācijas vizītes rezervēšanai, kā arī telpas procedūras veikšanai, taču joprojām paši nevar vakcinēt,” norāda organizācija.

“Farmaceiti ir ieguvuši 3-5 gadu augstāko medicīnisko izglītību, bet nedrīkst veikt injekcijas. Šāds ierobežojums ir nepamatots un līdz šim ir atcelts daudzās Eiropas valstīs,” norāda asociācija.

Biedrība arī uzskata, ka normatīvo aktu pēkšņu grozījumu gadījumā vakcinētājiem būs grūti plānot savu darbību.

“Šādi pēdējā brīža paziņojumi prasa, lai aptiekas un veselības aprūpes sniedzēji dažu dienu laikā spētu reorganizēt savu darbību. Šobrīd ir krasi pieaudzis vakcinācijas vizīšu rezervāciju skaits, radot nevajadzīgu apjukumu pakalpojumu plānošanā un cilvēku neapmierinātību ar vakcinācijas nepieejamību,” norāda asociācija.

Turklāt, pēc organizācijas domām, optimāla vizīšu skaita plānošanu apgrūtina arī lēmums paplašināt vakcinācijas riska grupas un vakcinācijas perioda vidū visiem nodrošināt bezmaksas vakcīnas.

“Farmaceiti pastāvīgi ir bijuši zem spiediena brīžos, kad valstī pasūtīts pārāk maz vakcīnu devu, un šogad situācija var būt tāda, ka daļa vakcīnu paliks neievadītas. Tādējādi tiek dots tiešs trieciens nākamā gada vakcinācijas plānošanai, kas būtu jāuzsāk jau šodien,” saka asociācija.

 

No angļu valodas tulkoja un sagatavoja Elīna Badune

Ziņu avots: BNS, Tallina

www.farmacija-mic.lv

 

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*