Sākums » Ārzemēs » Igaunijas farmaceiti: reformas atcelšana novedīs pie farmaceitiem piederošo aptieku slēgšanas

Igaunijas farmaceiti: reformas atcelšana novedīs pie farmaceitiem piederošo aptieku slēgšanas

Igaunijas aptieku reformas atcelšana novedīs pie farmaceitiem piederošo aptieku slēgšanas, finanšu portālam “Raha.geenius.ee” sacījusi Igaunijas Farmaceitu arodbiedrības vadītāja Ille Rebane.

Viņa portālam teikusi, ka, gaidot reformu, savā aptieka investējusi ietaupījumus 200 000 eiro apmērā.

“[Aptieku] tīkli pašlaik stāsta, kā zaudē savas investīcijas, bet es kā farmaceitam piederošas aptiekas pārvaldniece zaudētu visu, ja tirgus tiktu liberalizēts vai ja tiktu izteikts kompromisa piedāvājums ļaut tīkliem turpināt darbu,” viņa pauda.

Kā farmaceitei viņai nebūtu iespēju pārvaldīt aptieku, ja ir jāiegulda papildus tās darbībā, ko pašlaik dara aptieku tīkli, klāstīja Rebane.

“Aptiekas tiem nenes peļņu – to dara vairumtirdzniecība,” paskaidroja Igaunijas Farmaceitu asociācijas vadītāja.

Viens no iemesliem, kādēļ valdības koalīcijas darba grupa rosinājusi plānotās aptieku īpašumtiesību reformas atcelšanu, ir vēlme novērst situāciju, kad pašreizējie aptieku īpašnieki no valsts pieprasa kompensāciju, pamatojoties uz īpašumtiesību pārkāpumu, sacīja Rebane

Igaunijas Farmaceitu arodbiedrības vadītāja pauda pārliecību, ka arī viņai būs iespēja vērsties tiesā, jo aptieku reforma sniedza farmaceitiem pamatotas gaidas, ka situācija mainīsies.

“Mēs sagaidām, ka valsts ievēros pašas pieņemtos likumus. Tas mani mudināja veikt lielas investīcijas, un, ja šis likums pilnībā nestāsies spēkā 2020. gada 1. aprīlī,  farmaceitiem piederošas aptiekas, kāda ir arī manā valdījumā, būs pirmās, kas tiks slēgtas un [īpašnieki] zaudēs savas investīcijas,” viņa piebilda.

Jau vēstīts, ka Igaunijas valdības koalīcijas partijas otrdien iesniegušas parlamentā Farmācijas likuma grozījumu projektu, kas paredz atcelt aptieku reformu pašreizējā formā un atsākt diskusijas par šo jautājumu. Centra partijas, Igaunijas Konservatīvas tautas partijas un partijas “Tēvzeme” parlamenta frakciju iesniegtais likumprojekts paredz atcelt aptieku reformu, kurai vajadzēja stāties spēkā nākamā gada 1.aprīlī.

Pagājušajā mēnesī valdības koalīcijas darba grupas sanāksmē tika ierosināts atcelt plānoto reformu un liberalizēt Igaunijas aptieku tirgu.

Aptieku reformu līdzšinējā formātā atbalstīja Igaunijas Farmaceitu kamera, bet pret to iebilda aptieku tīklus pārstāvošā Igaunijas Aptieku asociācija.

Bija plānots, ka aptieku reforma Igaunijā stāsies spēkā nākamā gada 1.aprīlī, paredzot medikamentu vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nodalīšanu, un aptieku kapitāldaļu vairākumam būtu jābūt farmaceitu kontrolē.

2014.gadā Igaunijā tika apstiprināti grozījumi Farmācijas likumā, kas paredz, ka no 2020.gada 1.aprīļa vispārējo pakalpojumu aptiekās vairākuma daļām jāpieder farmaceitiem, kuriem uzņēmumā jābūt noteicošajai ietekmei.

Vienam farmaceitam drīkstētu piederēt ne vairāk kā četras aptiekas teritorijās, kur ir liels pieprasījums, jeb kopienās, kur iedzīvotāju skaits ir vismaz 4000. Lauku teritorijās, kur pieprasījums ir mazs, aptieku īpašniekiem ierobežojumi nebija paredzēti.

Grozījumi tika pieņemti ar nolūku stiprināt farmaceitu lomu veselības aprūpes sistēmā, nodrošināt profesionālu aptieku pakalpojumu attīstību un samazināt biznesa interešu ietekmi uz aptieku pakalpojumiem.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.