Sākums » Farmācija » Jauna metode veselības aprūpē un radīts antibiotiku rezistences simbols
Jauna metode veselības aprūpē un radīts antibiotiku rezistences simbols

Jauna metode veselības aprūpē un radīts antibiotiku rezistences simbols

Starptautiska projekta rezultātā Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā (PSKUS) ir mainīta klīniskā prakse pacientu ar urīnpūšļu katetriem ārstēšanā un iegādātas slēgtās katetra sistēmas, tādējādi uzlabojot pacientu aprūpes kvalitāti, samazinot infekciju risku un ar tām saistītās komplikācijas. Ja tiek novērsta bakteriāla infekcija, pacientam nav nepieciešams lietot antibiotikas, ir īsāks hospitalizācijas laiks un ātrāka atveseļošanās, ziņo P. Stradiņa KUS.

Vairāk nekā 45 institūcijas 2017.gadā iesaistījās EU-JAMRAI projektā “Antimikrobā rezistence un ar veselības aprūpi saistītās infekcijas”. Starp tām arī PSKUS Infekciju kontroles un hospitālās epidemioloģijas konsultatīvā dienesta komanda, iesaistoties pētījumā par infekciju samazināšanu veselības aprūpē un, konkrēti, lai mazinātu riskus attīstīties urīnceļu infekcijām pacientiem ar urīnpūšļa katetriem. Rezultātā PSKUS mainīja klīnisko praksi un iegādājās slēgtās katetra sistēmas, tādējādi uzlabojot pacientu aprūpes kvalitāti, samazinot infekciju risku un ar tām saistītās komplikācijas. Ja tiek novērsta bakteriāla infekcija, pacientam nav nepieciešams lietot antibiotikas, ir īsāks hospitalizācijas laiks un ātrāka atveseļošanās. Papildus, nelietojot antibiotikas, tiek novērsta antibakteriālās rezistences attīstība, kas nozīmē, ka tās būs pieejamas situācijā, kad tiešām būs nepieciešama. Latvijā šī prakse pagaidām ir ieviesta tikai PSKUS.

Projekta zinātniskais vadītājs – profesors Uga Dumpis, projektu realizēja Dr. Aija Vilde un infekciju kontroles māsa Elīna Languša kopā ar neiroloģijas, uroloģijas un neiroķirurģijas nodaļu mediķiem. Slimnīcas vadība izsaka vislielāko pateicību māsām, bez kuru līdzdalības pozitīvās pārmaiņas nebūtu iespējamas.

EU-JAMRAI projekts kopumā bija daudz plašāks, kurā saistībā ar infekciju slimībām pētīja arī antimikrobo rezistenci. Projekta ietvaros arī tika radīts pirmais starptautiskais antibiotiku rezistences simbols. Pieaugošā baktēriju rezistence pret antibiotikām ir nopietns sabiedrības veselības apdraudējums, kas Eiropas Savienībā katru gadu prasa aptuveni 33 000 dzīvību, taču sabiedrībai kopumā vēl nav priekšstata par šīs problēmas patieso apmēru un tās sekām, skaidro PSKUS pārstāvji. Tāpēc arī tika radīts pirmais globālais simbols, lai padarītu redzamāku antibiotiku efektivitātes zaudēšanas nopietno ietekmi.

EU-JAMRAI tiek īstenots ar projekta partneru un ES Veselības programmas finansējumu. Par sagatavoto informāciju atbild tās autori. Tā neatspoguļo Eiropas Komisija un/vai Patērētāju, veselības, lauksaimniecības un pārtikas izpildaģentūras viedokli.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.