Sākums » Jaunākie raksti » Konsilijs vērtēs vakcinēšanas kontrindikācijas pamatotību

Konsilijs vērtēs vakcinēšanas kontrindikācijas pamatotību

Veselības ministrija (VM) patlaban izstrādā Ministru kabineta noteikumus, kas ļaus ģimenes ārstam nosūtīt uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) mediķu konsiliju tos pacientus, kuriem nepieciešams atzinums, ka viņus nevar vakcinēt pret kovidu ļoti sarežģītu veselības problēmu dēļ.

Konsilijs, izvērtējot pacienta medicīnisko situāciju, pieņems gala lēmumu. Šī kārtība tiek izstrādāta paralēli Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumiem, kurus aizvadītajā nedēļā akceptēja valdība un kuri ir jāizskata un jāpieņem Saeimai. Abi tiesību akti ir jāpieņem līdz rudenim, lai varētu stāties spēkā, kā tas ir plānots, no 1. oktobra.

Imunizācijas valsts padome, sniedzot viedokli par personām, kuras nevar vakcinēt pret Covid-19, ir skaidrojusi, ka patlaban pacienta anamnēzē vienīgā kontrindikācija kādai konkrētai vakcīnai ir anafilaktiskais šoks no kādas vakcīnas sastāvā esošas vielas.

Personas, kurām kādreiz ir bijis pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms, nedrīkst vakcinēt ar “Janssen” ražoto vakcīnu pret Covid-19, paziņojusi Eiropas Zāļu aģentūras Drošuma komiteja. Tā izvērtēja trīs pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroma gadījumus, kas attīstījās divu dienu laikā pēc Covid-19 vakcinācijas ar “Janssen”. Vienai no skartajām personām bija pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms anamnēzē, un divas personas tā rezultātā nomira. Šādā gadījumā ārsts drīkst pieņemt lēmumu izvēlēties citas tehnoloģijas vakcīnu.

Ja konsilijs lems, ka persona nedrīkst vakcinēties un strādā algotu darbu, tad tai tiks nodrošināta valsts apmaksāta testēšana. Tās biežums būs atkarīgs no cilvēka darba specifikas un attiecīgajā jomā noteiktā testēšanas algoritma.

No 12. jūlija tiem cilvēkiem, kuriem ir izteiktas veselības problēmas, ir iespējams vakcinēties dienas stacionārā slimnīcā, lai viņus diennakti varētu novērot pēc vakcīnas ievadīšanas. Pacients ar ģimenes ārsta nosūtījumu piesakās vakcinācijai, zvanot uz vienoto tālruņa numuru, reģistrējas stacionāra klientu apkalpošanas centrā, vakcinācijas kabinetā ārsts veic pirmsvakcinācijas apskati un noskaidro, vai ir indikācijas, lai pēc vakcinācijas pacientu diennakti novērotu. Ja tādas ir, tad ārsts par to informē slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīniku un medicīnas māsa viņu uz turieni pavada. Ārsts atkārtoti apskata pacientu un pieņem lēmumu par nepieciešamajām darbībām riska mazināšanai, kā arī veic vakcināciju. Šis medicīniskais pakalpojums pacientam ir bez maksas.

MK noteikumos nebūs iekļauts diagnožu saraksts, bet tie ļaus vērtēt konkrēto gadījumu, kas varētu radīt veselības sarežģījumus pēc potēšanas.

Imunizācijas valsts padome ir norādījusi, ka, ņemot vērā, ka Latvijā ir pieejamas dažādu tehnoloģiju un sastāvu vakcīnas pret Covid-19, tad gadījumā, ja kādam attīstās anafilakse vai tai līdzīgas smaguma pakāpes alerģiska reakcija pēc konkrētas vakcīnas saņemšanas, tad, lai cilvēks varētu pabeigt vakcināciju pret Covid-19, balstvakcinācijai var tikt piedāvāta un izmantota citas tehnoloģijas vakcīna.

20.07.21.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*