Sākums » Farmācija » Krastiņš un Velmers lūdz UR atlikt “Olainfarm” akcionāru sapulces lēmumu reģistrāciju

Krastiņš un Velmers lūdz UR atlikt “Olainfarm” akcionāru sapulces lēmumu reģistrāciju

Bijušie zāļu ražotājas AS “Olainfarm” padomes locekļi Kārlis Krastiņš un Haralds Velmers lūdz Uzņēmumu reģistru atlikt “Olainfarm” akcionāru sapulces lēmumu reģistrāciju, liecina Krastiņa un Velmera iesniegums Uzņēmumu reģistram un Tieslietu ministrijai.

Iesniegumā teikts, ka 17. jūnijā un 18. jūnijā ir sasauktas “Olainfarm” akcionāru sapulces. Atbilstoši izsludinātajai darba kārtībai vismaz pirmajā akcionāru sapulcē ir paredzēts pieņemt lēmumus par uzņēmuma padomes pārvēlēšanu, proti, tādus lēmumus, kuru rezultāts ir jāieraksta komercreģistrā.

Ar šo iesniegumu Krastiņš un Velmers vēlas vērst Uzņēmumu reģistra uzmanību uz apstākļiem, kas liedz izdarīt padomes pārvēlēšanas ierakstīšanu komercreģistrā. Tāpēc Krastiņš un Velmers lūdz pirms lēmuma par ierakstu izdarīšanu pieņemšanu pārbaudīt šos apstākļus un izvērtēt vai ierakstu izdarīšana komercreģistrā ir tiesiski iespējama.

Bijušie “Olainfarm” padomes locekļi skaidro, ka iesniegumā izklāstītie šķēršļi ierakstu izdarīšanai komercreģistrā ir tāda rakstura, kuri izriet no jau esošajiem ierakstiem komercreģistrā, AS “Olainfarm” reģistrācijas lietā esošajiem dokumentiem vai pastāv uz likuma pamata.

Krastiņš un Velmers iesniegumā norāda, ka viņu lūgums nav saistīts ar nepieciešamību Uzņēmumu reģistra valsts notāram veikt lēmumu pieņemšanas faktisko apstākļu pārbaudi. Reģistrācijas šķēršļu esamība ir konstatējama vai nu Uzņēmumu reģistra rīcībā jau esošajiem dokumentiem/informācijas, vai arī tieši izriet no likuma.

Kā viens no šķēršļiem norādīta neiespējamība apstiprināt akcionāru sapulces norisei nepieciešamos dokumentus nepietiekamā valdes locekļu skaita dēļ. Atbilstoši ierakstiem komercreģistrā “Olainfarm” šobrīd ir tikai trīs valdes locekļi. Atbilstoši “Olainfarm” reģistrācijas lietā esošajiem sabiedrības statūtiem sabiedrības valdes locekļu skaits ir septiņi. Tas nozīmē, ka uzņēmuma iekšējo valdes lēmumu pieņemšanai valdes locekļu skaits ir nepietiekams un likumam atbilstošu lēmumu pieņemšana nav iespējama, teikts Krastiņa un Velmera iesniegumā.

Tāpat viņi norāda, ka attiecībā uz akcionāru sapulču norisi Komerclikuma 279. panta otrā daļa imperatīvi nosaka, ka akcionāru sapulcē balsstiesības ir tikai tiem akcionāriem, kas ir ierakstīti akciju sabiedrības valdes (ar iekšēju lēmumu) apstiprinātā akcionāru sarakstā. Valdes tiesības un pienākumu sastādīt un apstiprināt akcionāru, kas ir tiesīgi piedalīties akcionāru sapulcē, sarakstu, savukārt, nosaka Komerclikuma 278. panta trešā daļa.

Ievērojot komercreģistrā ierakstīto informāciju, ir konstatējams, ka “Olainfarm” valde nav tiesīga apstiprināt akcionāru sarakstu, kuri var piedalīties akcionāru sapulcē, un, savukārt, šāda saraksta, kurš ir likumā noteikts priekšnoteikums balsstiesību esamībai, nesastādīšana nozīmē to, ka nav akcionāru, kuri varētu likumā noteiktajā kārtībā izmantot savas balsstiesības akcionāru sapulcē, iesniegumā uzsver Krastiņš un Velmers.

Tāpat Krastiņš un Velmers Uzņēmumu reģistram norāda uz pārkāpumiem “Olainfarm” akcionāru sapulces norises procedūrā. Atbilstoši “Olainfarm” paziņojumam akcionāru sapulces gan 17. jūnijā, gan 18. jūnijā notiks vienlaicīgi gan klātienē, gan arī elektroniski tiešsaistes režīmā.

“Klātienē dalībai akcionāru sapulcē pielaisti tikai nezināmu personu “Olainfarm” vārdā atlasīti akcionāri. Citi akcionāri, aizbildinoties ar it kā Covid-19 sakarā noteiktiem ierobežojumiem, akcionāru sapulcē netiks ielaisti,” iesniegumā norāda Krastiņš un Velmers.

Viņi skaidro, ka Komerclikuma 277.1 pants nosaka, ka akcionārus piespiest nepiedalīties akcionāru sapulcē tieši, bet balsot tikai elektroniski ir iespējams tikai tad, ja vispārēju elektronisku balsošanu paredz attiecīgās akciju sabiedrības statūti. Ja statūtos elektroniskas balsošanas iespējamība nav paredzēta, tad elektroniski balsot var akcionārs, kurš to pats vēlas un ir izteicis akciju sabiedrībai attiecīgu lūgumu. Piespiedu elektroniskas balsošanas piemērošana akcionāriem, kas neko tādu nav lūguši, nav tiesiski iespējama.

“Tas nozīmē, ka jau šobrīd atbilstoši publiski pieejamajai informācijai, tajā skaitā biržas, kurā tiek kotētas “Olainfarm” akcijas, oficiālajā mājas lapā publicētajai informācijai, kurai ir publiskas ticamības statuss un arī juridiskas sekas akcionāru sapulces norise ir izsludināta ar būtiskiem Komerclikuma pārkāpumiem,” uzsver Krastiņš un Velmers.

Viņi norāda, ka likuma Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru izpratnē šādas sapulces lēmumu reģistrācijai komercreģistrā iesniedzamie dokumenti būs pretrunā ar imperatīvām likuma normām, jo sapulce būs notikusi kārtībā, kuru likums aizliedz.

Tāpat Krastiņš un Velmers vērš Uzņēmumu reģistra uzmanību uz balsstiesību neesamību personu grupai, kura slēpti kontrolē “Olainfarm” un nav paziņojusi par slēptās kontroles esamību.

“Konkrēti, ja kāda personu grupa, kas rīkojas saskaņoti un slēpti īsteno kontroli uzņēmumā, par šiem apstākļiem publiski nepaziņo un neizsaka obligāto akciju atpirkšanas piedāvājumu, šo personu kontrolētie akciju sabiedrības akcionāri akcionāru sapulcē balsot nav tiesīgi. Šāds aizliegums tieši izriet no likuma un ir obligāti jāievēro visām personām, tajā skaitā valsts iestādēm,” skaidro Krastiņš un Velmers.

Viņi informē, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) rīcībā ir nodoti pierādījumi, ka “Olainfarm” šāda slēpta un nedeklarēta kontrole pār uzņēmuma darbību pastāv.

“Minētais nozīmē, ka Uzņēmumu reģistram būtu pamats vērsties ar pieprasījumu FKTK par akcionāru balsstiesību situāciju “Olainfarm”. Uzņēmumu reģistram šajā sakarā nekādi fakti nebūtu jāpārbauda, būtu tikai jāsaņem citas kompetentas valsts iestādes konstatējums par to, vai paredzamajā akcionāru sapulces protokolā attiecībā uz akcionāru balsstiesībām ir ierakstītas likumam atbilstošas ziņas. Mūsu ieskatā, kaitējuma akcionāriem novēršanai līdz šādas informācijas saņemšanai izmaiņu komercreģistrā veikšana būtu atliekama,” iesniegumā norāda Krastiņš un Velmers.

Jau ziņots, ka “Olainfarm” akcionāri ārkārtas sapulcē ceturtdien ievēlējuši jaunu uzņēmuma padomi, aģentūrai LETA pavēstīja uzņēmuma lielākās akcionāres SIA “Olmafarm” valdes loceklis Pēteris Rubenis.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*