Sākums » Ārzemēs » Laikraksts: Farmācijas produkcijas eksports uz Krieviju no Igaunijas divu gadu laikā pieaudzis 600 reižu

Laikraksts: Farmācijas produkcijas eksports uz Krieviju no Igaunijas divu gadu laikā pieaudzis 600 reižu

Kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā pirms nepilniem diviem gadiem medikamentu un medicīnas preču tirdzniecība ar Krieviju caur Igauniju palielinājusies 600 reižu, liecina laikraksta “Eesti Ekspress” pētījums.

Kā liecina laikraksta apkopotie dati, medicīnas aprīkojums ir viena no visvairāk no Igaunijas uz Krieviju eksportētajām preču grupām, un pēdējo divu gadu laikā tāda medicīnas aprīkojuma eksporta vērtība sasniegusi 57,7 miljonus eiro.

Viena no bieži uz Krieviju no Igaunijas eksportētajām precēm ir asins pārliešanai nepieciešamais aprīkojums. To piegādā, piemēram, Krievijas pilsonim Aleksejam Fjodorovam, kuram ir pastāvīgās uzturēšanās atļauja Igaunijā, piederošais Igaunijā reģistrētais uzņēmums “Ecliptica Baltic”.

Pēdējo divu gadu laikā “Ecliptica Baltic” pār Igaunijas austrumu robežu pārvedusi preces vismaz 13,6 miljonu eiro vērtībā, liecina Krievijas muitas deklarācijas. Krievijā šo medicīnas preču saņēmējs ir “MP-Medical”, kas pieder kompāniju grupai “AFK-Projekt”, kura savukārt ir uzvarējusi simtiem Krievijas valdības institūciju iepirkumu konkursos, jo īpaši slimnīcu, laboratoriju un asins banku iepirkumos.

“Eesti Ekspress” vēsta, ka Igaunijas Nodokļu un muitas departamentā apstiprināja, ka 2021.gadā no Igaunijas eksportētas uz Krieviju 5,6 tonnas farmācijas preču, 2022.gadā tāda eksporta apmērs sasniedza 1190 tonnas un 2023.gadā – nepilnas 3400 tonnas.

Igaunija ierasti sniedz transporta un tirdzniecības pakalpojumus Eiropas farmācijas uzņēmumiem un izplatītājiem, kas izmanto valsti kā transporta koridoru preču piegādēm Krievijai. Viņu bizness pēdējo divu gadu laikā pieaudzis 600 reižu.

Igaunijas Nodokļu un muitas departamentā no pašas Igaunijas 2023.gadā uz Krieviju piegādāja farmācijas produkciju 260 tonnu apmērā, kas ir 50 reižu vairāk nekā pirms Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā.

Pēdējo divu gadu laikā “Grindeks” koncernā ietilpstošā farmācijas kompānija “Kalceks” Krievijai piegādājusi produkciju 67,7 miljonu eiro vērtībā. Daļa produktu ražota “Tallinas farmaceitiskā rūpnīcā”, kurā uzsvēra, ka māteskompānijas “Grindeks” biznesa daļa Krievijā un Baltkrievijā ir būtiski samazinājusies. Darbību Krievijā kompānija pamato ar humāniem apsvērumiem.

Avots: LETA, ERR

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*