Sākums » Farmācija » Latvija inovatīvām pretvēža zālēm tērē četras reizes mazāk nekā citas Austrumeiropas valstis
Latvija inovatīvām pretvēža zālēm tērē četras reizes mazāk nekā citas Austrumeiropas valstis

Latvija inovatīvām pretvēža zālēm tērē četras reizes mazāk nekā citas Austrumeiropas valstis

Latvija inovatīvajiem vēža medikamentiem tērē četras reizes mazāk naudas nekā vidēji citās Austrumeiropas valstīs, liecina šonedēļ Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē prezentētais uzņēmuma “Ernst&Young” pētījums.

Uzņēmuma projektu vadītājs Jānis Strautmanis komisijas sēdē norādījis, ka Latvija būtiski atpaliek inovatīvo pretvēža medikamentu finansējuma iegādes ziņā, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA. Latvija pētījumā apskatīto 30 inovatīvo pretvēža medikamentu iegādei uz vienu iedzīvotāju tērē mazāk par 1000 eiro, savukārt Lietuva – vairāk nekā 2000 eiro, bet, piemēram, Čehija – teju 3000 eiro.

Tāpat Latvijā nedaudz zemāks par kaimiņvalstu līmeni ir vēža pacientu piecu gadu dzīvildzes rādītājs. Kā secināts pētījumā, Latvijā piecu gadu dzīvildze vēža pacientiem ir aptuveni 48%, bet Čehijai – aptuveni 52%. Lai pietuvotos Čehijas rādītājiem, Latvijā ik gadu inovatīvajiem medikamentiem būtu jāatvēl vēl 10 miljoni eiro.

Tāpat Strautmanis norādījis, ka Latvijā inovatīvie pretvēža medikamenti pacientiem tiek piedāvāti daudz vēlāk nekā citās valstīs. Latvijā jauna inovatīva vēža medikamenta ienākšana tirgū prasa aptuveni sešus gadus, kamēr citur tas notiek daudz ātrāk. “Ernst&Young” pētījumā arī secināts, ka tikai pieci no 30 aplūkotajiem inovatīvajiem pretvēža medikamentiem ir iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā, bet kopumā tirgū ir pieejami 11 no šiem 30 medikamentiem, ziņo LETA.

www.farmacija-mic.lv

LETA_logo

2 komentāri

  1. Agrīnā vēža diagnostika uzlabojas ar katru gadu. Ko tas dod, ja nav pieejamas efektīvas zāles.
    Un apsveicami, ka zāles nav pieejamas, ir tikai tiem, kuriem šīs zāles nav vajadzīgas. Bet, ņemot vērā, ka sabiedrība strauji noveco, tad katram ir iespēja sagaidīt savu vēzi.

  2. Tas ir ļoti apsveicami, ka tērē mazāk. Nav vēl tirgū ienākušas tādas zāles, par kurām būtu vērts valstij tērēt naudu. Turklāt, Latvijā ir ielaisto gadījumu pārsvars, kur zāles vairs īsti nefigurē. Lielās zāļu firmas varēja labāk ieguldīt naudu jauno gadījumu diagnosticēšanā, nevis spiest valstīm pirkt viņu ,,inovatīvās” zāles.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.