Sākums » Farmācija » Latvijā stabili pieaug zāļu blakusparādību ziņojumu skaits
Latvijā stabili pieaug zāļu blakusparādību ziņojumu skaits

Latvijā stabili pieaug zāļu blakusparādību ziņojumu skaits

Līdzīgi kā iepriekšējos gados, arī 2013. gadā vērojams stabils zāļu blakusparādību ziņojumu skaita pieaugums, informē Zāļu valsts aģentūra (ZVA). Pērn ZVA saņēmusi 375 ziņojumus par novērotām zāļu blaknēm (skat. attēlu).

Kā norāda aģentūra, par vienu un to pašu blaknes gadījumu var tikt saņemti vairāki ziņojumi, jo viens un tas pats vai cits ziņotājs var iesniegt papildu ziņojumus. Tādēļ nozīmīgs rādītājs ir blakņu klīnisko gadījumu skaits, par kuriem ZVA konkrētā gadā saņēmusi informāciju. 2013. gadā ir pieaudzis arī šis rādītājs, salīdzinot ar 2012. gadu, – no 220 līdz 234 klīniskiem gadījumiem.

Zalu blaknu kliniskie gadijumiAnalizējot zāļu blakņu klīnisko gadījumu skaitu pēc informācijas sniedzēju grupām, var secināt, ka ārstniecības personu ziņošanas aktivitāte vairākus gadus bijusi stabila. Savukārt reģistrācijas apliecības īpašnieku (RAĪ) aktivitāte pērn būtiski pieaugusi – no 37 ziņojumiem 2012. gadā līdz 79 ziņojumiem 2013. gadā. Vienlaikus ZVA norāda, ka ārsti labprāt sadarbojas ar RAĪ, kuri, veicot savus pienākumus, ārstu sniegtās ziņas par zāļu blaknēm nosūta ZVA. Dati liecina, ka farmaceitu aktivitāte joprojām nav augsta. 2013. gadā Latvijas normatīvos aktos tika noteiktas pacientu tiesības ziņot ZVA par novērotajām zāļu blaknēm. Kaut gan pacientu aktivitāte ir nedaudz pieaugusi, tā joprojām ir neliela – ZVA ir saņemti 14 pacientu ziņojumi, norāda aģentūra.

ZVA un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) cieši sadarbojas datu apmaiņā par vakcīnu blaknēm, īpaši uzraugot Latvijā pret tuberkulozi reģistrētās vakcīnas drošumu. Lielais SPKC ziņoto blakņu gadījumu skaits 2012. gadā (99 ziņojumi) skaidrojams ar toreiz pastiprināti veicināto ziņošanu par iepriekšējos gados neziņotiem BCG limfadenītu gadījumiem, tai skaitā operētiem gadījumiem. Savukārt 2013. gada rādītājos atspoguļoti tikai pērnā gada ziņojumi. Dati par tuberkulozes vakcīnas blaknēm un ziņojumu skaita izmaiņām ļauj spriest par limfadenītu komplikāciju dinamiku. SPKC sniegtā informācija ir balstīta uz ārstu ziņojumiem.

Vairāk informācijas par zāļu blakusparādību ziņojumu statistiku atradīsit ZVA mājas lapā: http://www.zva.gov.lv//?id=618&top=3&sa=613

 

Elīna Badune

Datu avots: ZVA

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.