Sākums » Farmācija » Latvijā un Lietuvā pētīs farmaceitisko vielu klātbūtni notekūdeņos
Latvijā un Lietuvā pētīs farmaceitisko vielu klātbūtni notekūdeņos

Latvijā un Lietuvā pētīs farmaceitisko vielu klātbūtni notekūdeņos

Lai pētītu farmaceitiski aktīvo vielu piesārņojumu notekūdeņos un ūdenstilpēs Latvijā un Lietuvā, kopīgā projektā gandrīz divus gadus strādās abu valstu zinātnieki un eksperti.

Projekta “Farmaceitiskās vielas notekūdeņos – daudzums, ietekmes un iespējas to samazināšanai” (MEDWwater) finansē Eiropas Savienība (ES), un tā viens no galvenajiem mērķiem ir meklēt risinājumu zāļu izraisītā piesārņojuma samazināšanai.

Baltijas jūras reģiona saldūdens un jūras vidē no dažādām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām nonāk plašs farmaceitisko līdzekļu klāsts, taču Latvijā un Lietuvā nav veikti ilglaicīgi un secīgi pētījumi par šāda piesārņojuma apjomu.

Farmaceitisko vielu klātbūtne tiks pētīta 16 notekūdeņu attīrīšanas iekārtās abās valstīs, ņemot ūdens un notekūdeņu paraugus šogad jūlijā un decembrī. Savukārt savākto paraugu ķīmisko analīzi veiks ar modernām iekārtām aprīkotajā Klaipēdas Universitātes Jūras pētījumu institūta Piekrastes vides un bioģeoķīmijas laboratorijā.

Projekta gaitā identificēs 25 farmaceitiski aktīvās vielas, kuru koncentrāciju noteikšanu notekūdeņos rekomendē Eiropas Savienība (ES), kā arī tās vielas, ko lielākā apjomā lieto Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji. Izpētot iegūtos datus, projekta noslēgumā zinātnieki secinās kādu kaitējumu farmaceitisko vielu klātbūtne var nodarīt videi.

Sadarbībā ar pieredzējušiem ārzemju ekspertiem diviem notekūdeņu attīrīšanas iekārtu operatoriem tiks sniegti ieteikumi un tehniski risinājumi labākai farmaceitiski aktīvo vielu attīrīšanai. Apkopojot projekta rezultātus, eksperti sagatavos rekomendācijas notekūdeņu monitoringam.

Līdztekus zinātniski pētnieciskajai daļai projektā ir paredzēta informatīvi izglītojoša kampaņa par medikamentu kaitīgo ietekmi uz dabu un to, kur nodot zāles ar beigušos derīguma termiņu vai kuras vairs nelieto.

Projektā iesaistīti zinātnieki, vides eksperti un citi speciālisti no Daugavpils Universitātes aģentūras “Latvijas Hidroekoloģijas institūts”, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra, Kurzemes plānošanas reģiona, Zāļu valsts aģentūras, Lietuvas veselības ministrijas valsts zāļu kontroles aģentūras, kā arī Klaipēdas Universitātes.

Projekts tiek īstenots no šī gada februāra līdz 2022.gada beigām. Tā kopējais budžets ir nepilni 700 000 eiro. Projekta līdzfinansējums no ES Eiropas Reģionālās attīstības fonda “Interreg V-A Latvijas – Lietuvas programmas” 2014. – 2020.gadam ir nedaudz vairāk nekā 572 000 eiro.

Pēc Lietuvas veselības ministrijas valsts zāļu kontroles aģentūras un Latvijas Zāļu valsts aģentūras datiem, zāļu un medikamentu realizācijas apjoms ar katru gadu pieaug. Cilvēka organisms nespēj uzņemt un pārstrādāt visas vielas, kas ir zāļu vai medikamentu sastāvā. Tāpēc daļa tiek izvadītas no cilvēka ķermeņa un lielākoties nonāk notekūdeņu attīrīšanas iekārtās.

Ar patlaban pieejamām tehnoloģijām notekūdeņu attīrīšanas iekārtās Latvijā un Lietuvā pilnībā nav iespējams attīrīt notekūdeņus no farmaceitiski aktīvajam vielām. Tādējādi šīs vielas nonāk virszemes ūdeņos un augsnē tādā koncentrācijā, kas var radīt apdraudējumu apkārtējai dabai. Tāpat daļa iedzīvotāju vecās un nederīgās zāles izmet atkritumos vai noskalo tualetes podā, nevis aiznes nodot aptiekā, tādējādi vēl palielinot piesārņojumu.

Viens no būtiskiem aspektiem, lai samazinātu farmaceitiski aktīvo vielu piesārņojumu vidē, ir nederīgo un veco medikamentu nodošana atpakaļ aptiekās to pareizai un drošai iznīcināšanai.

Iepriekš Latvija un Lietuva iesaistījusies divos starptautiskos projektos, kuros veikti pētījumi par farmaceitiski aktīvo vielu piesārņojumu.

26.07.2021

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.