Sākums » Farmācija » Latvijas Farmaceitu biedrība iepazīstinās sabiedrību ar farmaceitiskās aprūpes standartiem
Latvijas Farmaceitu biedrība iepazīstinās sabiedrību ar farmaceitiskās aprūpes standartiem

Latvijas Farmaceitu biedrība iepazīstinās sabiedrību ar farmaceitiskās aprūpes standartiem

Pēdējā gada laikā Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) Eiropas Sociālā fonda finansēta projekta ietvaros ir strādājusi pie farmaceitiskās aprūpes standarta izveides. Darba grupas vadītāja farmaceite Elita Poplavska skaidro, ka šis standarts ir Labas aptieku prakses jeb kvalitātes sistēmas pamats, kura mērķis ir ikvienam iedzīvotājam sniegt pārliecību, ka standartam atbilstošā aptiekā viņš saņems kvalitatīvus farmaceitiskās aprūpes pakalpojumus, ko sniedz augsti kvalificēts profesionālis – farmaceits.

Farmaceitiskās aprūpes standarta mērķis ir noteikt kritērijus, kuru izpilde nodrošina aptiekās augstas kvalitātes pakalpojumus. Pacientam tas nozīmē drošāku un efektīvāku zālu lietošanu un pieejamāku veselības aprūpi, piemēram, ekspresdiagnostikas pakalpojumus – asinsspiediena mērīšanu, glikozes vai holesterīna līmeņa noteikšanu u.c.. Kritēriji ļaus arī farmaceitam novērtēt savu darbu un pēc vajadzības veikt nepieciešamās izmaiņas, lai sniegtais pakalpojums būtu kvalitatīvāks. Farmaceitiskās aprūpes konsultāciju kvalitāte sevišķi būtiska ir pašārstēšanās jomā, kad pacients atnāk uz aptieku ar noteiktu veselības problēmu un farmaceits ieteic piemērotus nefarmakoloģiskus līdzekļus, bezrecepšu zāles vai meklēt ārsta palīdzību. Apmēram 10% gadījumu šīs konsultācijas beidzas bez pirkuma, proti, par šo konsultāciju aptieka nesaņem nekādu samaksu.

Kvalitatīvam pakalpojumam aptiekā ir svarīga arī farmācijas speciālistu – farmaceitu un farmaceita asistentu – vēlme just gandarījumu par profesionālu darbību, atsakoties no “cīņas” ar zāļu cenām, pacientu lojalitātes programmām un atlaižu kampaņām un pārejot uz konkurenci ar aptiekā pieejamo pakalpojumu sortimentu un kvalitāti. Farmācijas studiju programmās tiek akcentēta informācijas un pakalpojumu sniegšana pacientiem, proti, aptiekas apmeklētāju konsultēšana. Šobrīd, nonākot darba vidē, jaunajiem speciālistiem tiek izvirzīti citi darba mērķi, un tas ir viens no iemesliem, kādēļ viņi nelabprāt strādā aptiekā. Farmaceitiskās aprūpes kvalitātes standartu ieviešana varētu būt viens līdzeklis, kā nosvērt svaru kausus uz profesionalitātes pusi un veicināt jauno speciālistu piesaistīšanu darbam aptiekā.

LFB apzinās, ka farmaceitiskās aprūpes standartu izstrāde ir tikai sākums kvalitatīvu farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā. To ieviešana aptieku praksē sākotnēji būs brīvprātīga. Svarīgi ir noteiktas Labas aptieku prakses normas nostiprināt normatīvajos aktos, kā arī izveidot motivācijas sistēmu, lai aptieku uzņēmumi vēlētos tos ieviest.

LFB uzskata, ka šis ir īstais laiks Labas aptiekas prakses standartu izveidošanai un ieviešanai, jo kvalitatīvu, drošu pakalpojumu no farmaceitiem gaida aptieku apmeklētāji, citi veselības aprūpes speciālisti (ārsti) un to vēlas arī paši farmaceiti, farmaceita asistenti!

Lai skaidrotu sabiedrībai farmaceitiskās aprūpes standartu ieviešanas nepieciešamību un mērķus, LFB 29. aprīlī aicinājusi masu medijus pārstāvjus uz preses konferenci. Tā notiks projekta Nr.1DP/1.5.2.2.2/12/APIA/SIF/051/126 “Latvijas Farmaceitu biedrības administratīvās kapacitātes uzlabošana politisko lēmumu pieņemšanas procesā un publiskā pakalpojuma sniegšanā veselības aprūpes jomā” ietvaros.

 

lfb-esf-logo

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.