Sākums » Jaunākie raksti » Latvijas Farmaceitu biedrības konferencē informē par Veselības inspekcijas veikto pārbaužu rezultātiem aizvadītā gadā

Latvijas Farmaceitu biedrības konferencē informē par Veselības inspekcijas veikto pārbaužu rezultātiem aizvadītā gadā

9.februārī LFB tiešsaistes konferencē Veselības inspekcijas (VI) Zāļu kontroles nodaļas vadītāja Lilija Jakupane informēja par pērn veikto aptieku uzraudzību un norādīja uz biežāk konstatētām nepilnībām.

VI inspektori veikuši pārbaudes klātienē, sūtījuši aptiekām paškontroles anketas, veikuši attālinātu uzraudzību, izskatījuši sūdzības, VI darbojusies administratīvā pārkāpuma procesa ietvaros.

Pērn 51 aptiekā pārbaudīta psihotropo un narkotisko zāļu izsniegšana pret recepti: 40 aptiekās neatbilstība netika konstatēta, 11 aptiekās bija viena vai vairākas neatbilstības galvenokārt saistībā ar Ministru kabineta 175.noteikumu 39.punkta prasībām – izsniegtas zāles vairāk nekā viena mēneša patēriņam.

Veselības inspekcija pērn izsūtīja pašnovērtējuma anketas 29 slēgta tipa aptiekām par zāļu apriti aptiekā, bet 50 atvērta tipa aptiekām par verifikācijas prasību ievērošanu.

Aizpildītu anketu atsūtīja visas slēgta tipa aptiekas, kam tā tika nosūtīt. 12 anketās bija norādīts A vērtējums (ir atbilstība prasībām), 17 – B vērtējums (ir neatbilstība). Biežākā neatbilstība bijusi – zāļu krājumi nav pietiekami trīs mēnešu patēriņam. Anketā arī lūgts skaidrot, kādēļ tā noticis un cik lielā mērā nav izdevies izpildīt prasības.

Anketas struktūra līdzinās plānveida inspekcijas kontrolē izmantotai veidlapai ar pārbaudāmiem punktiem un vērtējumu skalu, pēc kuras aptiekas vadītājs veic pašvērtējumu aptiekā konstatētajam. VI piedāvā kritērijus un lūdz arī norādīt, kādēļ izdevidojusies situācija ar neatbilstību prasībām.

No atvērta tipa aptiekām VI saņēmusi par divām aizpildītām anketām vairāk, nekā bija nosūtīts (50), jo divu aptieku vadītāji paši bija gribējuši aizpildīt anketu, saņemot to no aptieku vadītājām, kam tā bija nosūtīta.

33 atvērta tipa aptiekas bija pašvērtējumā ieguvušas A, bet 19 – B vērtējumu. Biežākā kļūda bija dalīta iepakojuma atkārtota verificēšana un dzēšana.

2023. gadā VI plānveida pārbaudes veica 101 aptiekā – 66% rutīnas pārbaudes, 34% – jaunatvērtas vai pārceltas aptiekas.

L.Jakupane norādīja uz būtisku klātienes pārbaužu laikā konstatētu neatbilstību – aptiekas krājumos glabājās zāles ar beigušos derīguma termiņu. Atbildīgai personai tās laikus jāidentificē un jānovieto brāķa zonā. L. Jakupane aicināja izmantot paškontroli ikdienas darbā, apzinot krājumu stāvokli: “Ejam gar plauktiem, atveram durvis un skatāmies, ko tur redzam, jo uzskaites dati datorprogrammās ne vienmēr rāda patieso ainu, jākontrolē arī plauktos esošie zāļu iepakojumi.”

Vēl viena būtiska neatbilstība ir zāļu cena, kas nav veidota pēc Ministru kabineta 803. noteikumu prasībām, dažkārt pat diezgan ievērojami pārsniedzot atļauto līmeni.

L.Jakupane aicināja farmaceitus jautājumu gadījumā droši sazināties ar inspekcijas pārstāvjiem, izmantojot tālr.nr. 67357811 vai e-pasta adresi zkn@vi.gov.lv.

Olita Zariņa

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*