Sākums » Farmācija » LFB valdes sēdē aktīvas diskusijas par vakcinēšanos pret Covid-19 un aptieku papildpakalpojumiem
LFB valdes sēdē aktīvas diskusijas par vakcinēšanos pret Covid-19 un aptieku papildpakalpojumiem

LFB valdes sēdē aktīvas diskusijas par vakcinēšanos pret Covid-19 un aptieku papildpakalpojumiem

14. janvārī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē biedrības vadība sprieda par jautājumiem, kas saistīti ar farmaceitu un arī visas sabiedrības vakcināciju pret Covid-19, par aptieku sniegto pakalpojumu loka iespējamu paplašināšanu, kā arī par speciālistu tālākizglītību.

Kā ziņoja LFB prezidente Dace Ķikute, šobrīd VM nav sniegusi sīkāku informāciju par to, kad tieši un kā notiks farmaceitu vakcinēšana pret koronavīrusu Covid-19. Šobrīd publiskotais vakcinācijas plāns paredz, ka farmaceiti tiks vakcinēti kā viena no prioritārajām sabiedrības grupām kopā ar citiem veselības aprūpes speciālistiem pēc tam, kad vakcinēti būs ģimenes ārsti. Kā norādīja D. Ķikute, farmaceiti šobrīd iekļauti gaidīšanas rindā un biedrība seko līdzi aktuālajai informācijai un paredz, ka arī šīs nozares speciālisti par vakcinācijas norisi tiks informēti centralizēti.

LFB valdes locekle Agnese Ritene pauda, ka biedrībai cieši jāpieturas pie iepriekš publiskotā vakcinācijas plāna un jāprasa Veselības ministrijai, lai tā sniedz skaidru atbildi par farmeceitu vakcinēšanas laiku. “Ir jāprasa ministrijai konkrēts plāns un konkrēti termiņi!” sēdē uzsvēra A. Ritene.

Valdes locekle Inga Gūtmane zināja skaidrot, ka valsts šobrīd ir nedaudz “iepauzējusi” ar vakcināciju, jo kādu brīdi neesot bijis skaidrības, cik daudz devu kādā termiņā varēs saņemt.

LFB veikusi farmaceitu un farmaceita asistentu aptauju par to, kāda ir farmaceitu attieksme par vakcinēšanos pret Covid-19.

Runājot par aptieku farmaceitu iespējām iesaistīties sabiedrības vakcinēšanas procesā, LFB prezidente informēja, ka par šo jautājumu jau vairākkārt paudusi viedokli dažādos masu medijos. D. Ķikute uzskata, ka konceptuāli nākotnē farmaceiti aptiekās varētu veikt vakcināciju, taču, viņasprāt, šī pakalpojuma ieviešanu nevajadzētu uzsākt ar vakcinēšanu pret Covid-19. Kā LFB prezidente jau paudusi arī masu medijos, farmaceitiem vispirms nepieciešamas apmācības šajā jomā, bet aptiekām – telpas, vajadzīgais aprīkojums un jāveic visi atbilstošie epidemioloģiskās drošības pasākumi. Lietuvā ar šī gada 1. martu aptieku farmaceiti tiks iesaistīti sabiedrības vakcinēšanā, taču arī tur pagaidām nevakcinēs pret Covid-19, informēja biedrības prezidente.

Valde arī lēma, ka nepieciešams sagatavot farmācijas speciālistiem lekciju par jaunajām Covid-19 vakcīnām, kurā būtu izvērsts un viegli uztverams skaidrojums par šo vakcīnu atšķirībām, iedarbības mehānismiem, vakcinācijas procesu un citiem ar vakcinēšanos saistītiem jautājumiem, jo paredzams, ka arī aptiekās cilvēkiem jautājumu būs daudz. Informācija jau tagad ir atrodama valsts iestāžu mājaslapās, bet būtu labi izveidot mērķētu informāciju farmaceitu vajadzībai.

Runājot par likumdošanas aktualitātēm, D. Ķikute informēja, ka vēl joprojām tiekot cilāti plānotie grozījumi aptieku izvietojuma kritērijos. Biedrība turpina sekot šim procesam, tiek aktīvi pausts viedoklis Veselības ministrijai un citiem par ikkatru jaunu priekšlikumu. Tāpat aktualitāšu sarakstā ir aptieku sniegto pakalpojumu loka paplašināšana. Kā valdes sēdē sprieda biedrības vadība, dažādu papildpakalpojumu ieviešana varētu notikt pakāpeniski, ar laiku, taču ir jāizvērtē, vai tiešām visi pakalpojumi, kas šobrīd iesniegti kā priekšlikumi Veselības ministrijā – piemēram, grūtniecības testa veikšana, ko ikviena sieviete var ērti un viegli veikt mājās pati, vai oksimetra mērījumu noteikšana, kas būtu jāveic vairākas reizes dienā, lai iegūtu ticamu rezultātu. Iespējams, nākotnē drīzāk varētu veikt Covid antivielu testus. Kā norādīja valdes locekle Vizma Vīksna, būtu jāizvairās no populistiskiem saukļiem attiecībā uz dažādu pakalpojumu sniegšanu. Vairākas kolēģe valdē bija vienisprātis, ka drīzāk būtu jārunā par tādiem pakalpojumiem kā recepšu termiņa pagarināšana vai atkārtota pastāvīgi lietojamu zāļu izsniegšana hroniskiem pacientiem.

“Katrs jauns farmaceitiskās aprūpes pakalpojums, ko farmaceits var veikt, ir jāizmanto, lai maksimāli saglabātu farmaceita lomu, lai cilvēki arī turpmāk nāktu pie farmaceita klātienē. Jaunie pakalpojumi ir jāpieņem! Esmu par vakcināciju. Uzskatu arī, ka aptieku filiāles uzturēšana ir aptiekas papildpakalpojums, tāpat kā nederīgo medikamentu savākšana. Turklāt, ja vēl Veselības ministrija ir arī gatava par to maksāt… Esmu par to, ka mūsu organizācija būtu atvērta pārmaiņām un saglabātu farmaceita lomu vēl 5, 10 gadus uz priekšu,” sēdē pauda A. Ritene.

Kolēģes teikto atbalstīja arī Alla Čudovska: “Aptieka paliks dzīva, ja tajā ieviesīs to, ko nevar piedāvāt un paveikt internetā! Jautājums ir – kā to visu ieviest dzīvē?”

Sēdes dalībnieku lokā pieaicinātā klīniskā farmaceite Jekaterina Livšina savukārt sacīja, ka ir pārliecināta, ka aptiekas 100-procentīgi uz pārdošanu internetā nepāries nekad, jo vienmēr pacientiem būs vajadzīga farmaceita konsultācija, turklāt ļoti svarīgs rīks ir e-veselība, kurā farmaceits var pārvaldīt pacienta datus, tādējādi spējot viņam palīdzēt vēl labāk.

Valde diskutēja arī par iespējamiem grozījumiem farmaceitu un farmaceita asistentu tālākizglītībā, paplašinot klīnisko farmaceitu iespējas piedalīties šajā procesā.

Tika skatīts arī jautājums par recepšu medikamenta aciklovira iespējamu iekļaušanu bezrecepšu zāļu sarakstā, par ko šobrīd spriež  Zāļu valsts aģentūra. LFB to neatbalsta, galvenokārt norādot uz iespējamu zāļu mijiedarbību, pašdiagnosticēšanās veicināšanu, devas noteikšanas un vēl citiem būtiskiem riskiem.

Valde atbalstīja trīs biedru izslēgšanu no biedrības pēc pašu vēlēšanās, kā arī uzņēma LFB rindās vienu jaunu biedru un vienu biedru – atbalstītāju, kas vēlas darboties LFB Rūpniecisko farmaceitu sekcijā.

Nākamā valdes sēde plānota 18. martā.

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*