Sākums » Aktuāli » LFB valdes sēdē risina jautājumus par farmaceita lomas palielināšanu un nostiprināšanu veselības aprūpē
LFB valdes sēdē risina jautājumus par farmaceita lomas palielināšanu un nostiprināšanu veselības aprūpē

LFB valdes sēdē risina jautājumus par farmaceita lomas palielināšanu un nostiprināšanu veselības aprūpē

15. septembrī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē kā vienmēr noritēja karstas diskusijas par daudziem farmaceitiem aktuāliem jautājumiem. Šoreiz uzmanības centrā bija jautājumi par medicīnas ierīču izrakstīšanu, “digitālās veselības” nākotni, pārrobežu recepti, izmaiņām Ārstniecības likumā, LFB Gada konferences rīkošanu un citi.

Runājot par jaunumiem medicīnisko ierīču izrakstīšanā un dažādām izmaiņām E-veselības sistēmā, klātesošie bija vienisprātis, ka aptiekām būtu jāsaņem no atbildīgajām institūcijām tieši tāda pati informācija, kā ārstiem, jo farmaceiti ir tiem līdzvērtīgi partneri pacientu veselības atgūšanā. Šobrīd problēmas rada tas, ka farmaceiti un aptiekas vai nu nesaņem svarīgu informāciju, saņem to novēloti vai arī uzzina nejauši. Daudz neskaidru jautājumu ir arī par Farmaceitu un farmaceita asistentu reģistra sasaisti ar E-veselību, ko jāturpina risināt. LFB prezidente Dace Ķikute apliecināja, ka turpinās komunikāciju ar Veselības ministriju un ir iesaistīta sarunās par “digitālās veselības” nākotni.

Virzība uz jauniem risinājumiem valsts institūcijās uzsākta saistībā ar noteikumiem, kas skar pārrobežu receptes, pagaidām gan tikai apspriešanas stadijā. Šobrīd vēl neesot informācijas par to, kuras valstis pievienosies pārrobežu recepšu sistēmai, bet ir valstis, kas jau ir saslēgtas šajā tīklā. Šajā jomā vēl ir daudz neskaidru jautājumu, piemēram, par farmaceita piekļuvi citas valsts pacienta datiem.

Runājot par Konceptuālo ziņojumu par zāļu finansiālo pieejamību, valdes locekle Agnese Ritene pauda, ka viens no tajā izskanējušiem priekšlikumiem ir aicinājums samazināt PVN medikamentiem. Pēc Ritenes teiktā, Veselības ministrija šādu iespēju šobrīd neizskata un ir paudusi, ka tas šauri skar finanšu jomu, un neskata to kontekstā ar aptieku lomu sabiedrībā un zāļu pieejamību.

D. Ķikute savukārt informēja par plānotajiem grozījumiem Ārstniecības likumā, kas paredz palielināt farmaceita lomu veselības aprūpē, un ka farmaceitam, tostarp, klīniskajam farmaceitam, jāveic noteikti uzdevumi ārstniecības procesā. Viņa apliecināja, ka ārsti atbalsta šādus grozījumus.

Viens no biedrībai šobrīd aktuāliem jautājumiem ir LFB Gada konferences rīkošana. Konference plānota 11. novembrī un tajā tiks godināti arī konkura “Gada farmaceits 2022” laureāti. Valdes sēdē tika spriests par konferencē apskatāmām tēmām un iespēju farmaceitiem sanākt kopā kuplā skaitā, lai diskutētu par šobrīd sasāpējušām lietām.

Dedzīgas sarunas sēdē raisījās arī par padziļinātām farmaceitu konsultācijām aptiekās – vai / kā šīs procedūras unificēt, kā palīdzēt pacientam atšķirt, kādos apstākļos, kur un kad viņš saņem farmaceitisko aprūpi un farmaceita konsultāciju, bet kādos gadījumos šī konsultācija jau būtu saucama par padziļinātu un ko tā ietver. Valde pieļāva iespēju, ka būtu nepieciešamas kopīgas vadlīnijas (rokasgrāmata) šajā jomā, un tās varētu izstrādāt uz Eiropā esošu vadlīniju parauga. Tas ir viens no virzieniem, kurā aptiekas, visticamāk, turpinās attīstīties, lai piedāvātu saviem klientiem arvien vērtīgākus pakalpojumus.

D. Ķikute informēja klātesošos, ka sakarā ar dzīvesvietas maiņu, no valdes locekļa amata pienākumiem atkāpusies Lāsma Henkuzena. Viņas vietā valdē turpmāk strādās valdes kandidāte, kas valdes vēlēšanās ieguva nākamo lielāko balsu skaitu – Antra Liepiņa.

Biedrības valde arī apsprieda ekonomisko situāciju valstī un aicina speciālistus aptiekās emocionāli sagatavoties grūtākiem laikiem – šī ziema solās būt smags pārbaudījums mums visiem, tā būs spriedzes pilna, cilvēki var būt nomāktāki kā ierasts, un, iespējams, arī taupīs uz zāļu rēķina. Šajā situācijā farmaceitiem ir svarīgi saglabāt iekšēju mieru un profesionalitāti.

Nākamā LFB valdes sēde paredzēta 27. oktobrī.

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*