Sākums » Farmācija » LFB valdes sēdes aktualitāte – izmaiņas zāļu kompensācijas sistēmā
LFB valdes sēdes aktualitāte – izmaiņas zāļu kompensācijas sistēmā

LFB valdes sēdes aktualitāte – izmaiņas zāļu kompensācijas sistēmā

14.janvārī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē galvenokārt tika apspriesti plānotie grozījumi Zāļu iegādes kompensācijas sistēmā (ZIKS). LFB ir nosūtījusi Veselības ministrijai (VM) vēstuli ar priekšlikumiem grozījumiem 2006.gada 31.oktobra Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”.

Izmaiņas, kas LFB rada vislielākās bažas, ir plānotā kompensācijas sistēmā esošo medikamentu un medicīnas ierīču kompensācijas bāzes cenu pārskatīša četras reizes gadā līdzšinējo divu reižu vietā. Pēc LFB lūguma Medikamentu informācijas centrs (MIC) apkopojis datus par pērn veiktajām izmaiņām Kompensējamo zāļu sarakstā (KZS). Katrā pusgadā veikts nedaudz vairāk kā 1000 izmaiņu. Aptiekām tas radījis ne vien administratīvu, bet arī finansiālu slogu, jo nepārdotie medikamenti nereti bija jānoraksta zaudējumos. LFB un Aptieku biedrība savos priekšlikumos ministrijai ierosinājusi, ka, mainot KZS četras reizes gadā, aptiekām būtu jādod tiesības atgriezt neiztirgotās zāles atpakaļ lieltirgotavai, atgūstot ieguldītos līdzekļus. Pretējā gadījumā nepieciešams, lai aptiekia kāds finansētu radušos zaudējumus.

LFB prezidente Kitija Blumfelde informēja biedrības valdi par 13. janvārī VM notikušajā sabiedriskajā apspriedē runāto (par to lasiet iepriekš portālā publicētajā rakstā). K.Blumfelde arī atklāja, ka ministrija veiks pacientu organizāciju novērtēšanu un turpmāk sadarbosies tikai ar tām pacientu organizācijām, kas būs apliecinājušas savu neatkarību no zāļu ražotājiem. Tāpat LFB prezidente informēja par VM sarunu ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) vadību, apspriežot jautājumu par iespējamo budžeta vietu palielināšanu farmācijas studijām. RSU rektors Jānis Gardovskis sarunā esot pieļāvis, ka līdzšinējo 30 farmācijas studentu vietā augstskola par budžeta līdzekļiem varētu apmācīt 50 topošos farmācijas speciālistus. VM uzskata, ka lielāka problēma ir Latvijas Universitātes Farmācijas bakalaura programmas studenti, kas pēc trīs gadu studijām mācības izvēlas turpināt bioloģijas, ķīmijas va i citā novirzienā, tādējādi neiegūstot augstāko farmaceitisko izglītību. VM arī uzskata, ka nedrīkst ļaut “nomirt” RSU nepilna laika farmācijas studiju programmai.

Valdes sēdē tika runāts arī par izmaiņām zāļu reklamēšanas kārtībā, kas stingrāk ierobežo zāļu ražotāju reklāmu speciālistiem. Stingrāki ierobežojumi skar arī speciālistu izglītības sponsorēšanu – finansiāla atbalsta sniegšana ārstu vai farmaceitu dalībai kongresos vai dažādos mācību pasākumos turpmāk iespējama tikai caur profesionālajām biedrībām, nodibinājumiem vai ārstniecības iestādēm. Turklāt, lūdzot atbalstu, jāsniedz pamatojums, kāpēc līdzekļi piešķirami tieši konkrētajam izvēlētajam speciālistam – kāds būs viņa ieguldījums profesijas attīstībā pēc pasākuma apmeklējuma.

LFB prezidente arī informēja par Latvijas Kontraceptoloģijas asociācijas ierosinājumu kopā ar LFB rīkot izglītojošu pasākumu farmaceitiem, lai uzlabotu viņu zināšanas par mūsdienu kontracepciju. Šim nolūkam no LFB puses tiks gatavota prezentācija-lekcija par kontracepcijas jautājumiem, ar kuriem aptieku farmaceiti saskaras visbiežāk.

Pie LFB arī vērsusies Celiakijas pacientu biedrība “Dzīve bez glutēna”, kuru interesē farmaceitu konsultācijas un padomi par zālēm, kas lietojamas cilvēkiem ar laktozes vai glutēna nepanesību – kā lietot vērtīgās baktērijas saturošus preparātus, kā zināt, vai konkrētās zāles drīkst lietot pacienti ar dažādu produktu nepanesību. LFB valde vienojās sagatavot īpašu materiālu par šo tēmu, lai iepazīstinātu ar to minēto organizāciju.

K. Blumfelde aicināja pieteikties kandidātus LFB Rūpniecisko farmnaceitu sekcijas vadītāja amatam, kā arī sniegt priekšlikumus šajā gadā plānoto LFB konferenču tēmai.

Nākamā valdes sēde paredzēta 11.februārī.

 

 

Elīna Badune

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.