Sākums » Farmācija » LFB viedoklis par Veselības ministrijas izstrādāto jauno zāļu cenu veidošanas principu
LFB viedoklis par Veselības ministrijas izstrādāto jauno zāļu cenu veidošanas principu

LFB viedoklis par Veselības ministrijas izstrādāto jauno zāļu cenu veidošanas principu

Veselības ministrijas jaunais zāļu uzcenojuma veidošanas modelis šobrīd ir farmācijas nozarē apspriestākais temats, jo cenu veidošanas principu maiņa skar ikvienu zāļu apritē iesaistīto – ražotājus, lieltirgotājus, aptiekas un, protams, arī farmācijas speciālistus. Ar VM piedāvāto jauno cenu veidošanas modeli iespējams iepazīties šeit.

Arī Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) jau no pirmsākumiem aktīvi iesaistījusies jaunā modeļa vērtēšanā un viedokļa paušanā, norādot uz dažādiem riska faktoriem, kas varētu negatīvi ietekmēt aptiekas, aptiekās strādājošos farmācijas speciālistus un, protams, rezultātā arī pacientus. Diemžēl komunikācijā ar Veselības ministriju par riskiem un jaunā modeļa trūkumiem netiek ņemti vērā nedz nozares, nedz Konkurences padomes, nedz citu kompetento iestāžu un ministriju iebildumi un izteiktās bažas. VM pašreizējais komunikācijas stils par jauno cenu veidošanas modeli ir pret nozares pārstāvju bažām noraidošs, nepamatoti sasteigts un kopumā uzticību neviesošs. Šie jautājumi jau atkārtoti tika pārrunāti 3. jūlijā sasauktajā LFB valdes ārkārtas sēdē, kurā cita starpā tika izteiktas bažas arī par NVD kapacitāti un spējām tehniski nodrošināt jaunās sistēmas ieviešanu darbībā – līdzšinējā aptieku pieredze sadarbībā ar NVD nevieš uzticību, ka E-veselības sistēma un NVD spēs nodrošināt paredzēto izmaiņu tehniskos risinājumus. Kā piemērs valdes sēdē tika pārrunāta E-veselības sistēmas un NVD negatavība no 1. jūlija spēkā esošajām izmaiņām medikamentu kompensācijas sistēmā, kad medikamentiem, kuriem līdz šim noteikta 50% kompensācija, tā paaugstināta līdz 75% – E-veselības sistēmā attiecīgas izmaiņas laikus nav veiktas, daudzās aptiekās medikamenti izsniegti ar nepareizu kompensācijas procentu, savukārt citviet pacientiem nācies atgriezties pie ārsta, lai iegūtu jaunu recepti. Informāciju aptiekām NVD nosūtījusi tikai 1. jūlija vēlā pēcpusdienā.

LFB noteikti turpinās iebilst nesaprotamajai VM komunikācijas praksei un turpinās iestāties par farmācijas speciālista lomu tik nozīmīgu izmaiņu apstākļos. Šobrīd piedāvājam farmācijas speciālistiem iepazīties ar LFB sagatavoto 26.06.2024. vēstuli Veselības ministrijai, kurā neatbalstām VM sagatavotā zāļu cenu veidošanas modeļa ieviešanu, norādot gan uz nepieciešamību farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu aptiekām apmaksāt par katru recepšu zāļu izsniegšanas epizodi (nevis tikai par pirmreizēju izsniegšanu), gan norādot uz plānotā finansējuma nepietiekamību kvalitatīvas farmaceitiskās aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā aptiekās.

Vairāk lasiet:

LFB vēstule (26.06.2024.) Veselības ministrijai – ŠEIT
LFB iebildumi (05.07.2024.) pret sabiedriskajā apspriedē nodoto grozījumu projektu – ŠEIT

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*