Sākums » Ārzemēs » Lietuvas mediķi mītiņā pieprasa paaugstināt algas

Lietuvas mediķi mītiņā pieprasa paaugstināt algas

Lietuvas mediķi un viņu atbalstītāji 4.janvārī protesta akcijā Viļņā aicinājuši paaugstināt viņu algas un labāk pārvaldīt veselības aprūpes sistēmu, lai tai atvēlētie resursi tiktu izmantoti efektīvāk.

Gājienā un mītiņā galvaspilsētā kopumā piedalījās vairāk nekā tūkstoš cilvēku – simtiem mediķu, kā arī viņu atbalstītāji no citu nozaru arodorganizācijām, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Jauno ārstu asociācijas prezidents Martīns Ģedmins paziņojis, ka protestētāji vēlas, lai veselības aprūpei Lietuvā tiktu pievērsta lielāka uzmanība. Viņš arī paudis viedokli, ka iesācējam rezidentam mēnesī būtu jānopelna divas vidējās algas, bet ārstam – trīs vidējās algas. Vidējā bruto alga Lietuvā šobrīd pārsniedz 850 eiro, ziņo LETA.

“Mūsu galvenā vēlme ir tāda, lai veselības nozare – Lietuvas iedzīvotāju veselība, obligātās veselības apdrošināšanas fonds un viss pārējais – politiķu darba kārtībā ieņemtu augstāku vietu nekā pašlaik, jo pašreizējā situācija nekādā ziņā neapmierina nedz mūs kā speciālistus, nedz pacientus, mēs to skaidri saprotam. Pastāv kukuļošana un vēl daudz kas tāds, kas tiešām atspoguļo veselības aprūpes sistēmas neefektīvo pārvaldi. Mēs gribam, lai sistēma paceltos augstākā līmenī, tas nozīmē investīciju pieaugumu nozarē, lai mēs beidzot sasniegtu Eiropas Savienības vidējo līmeni,” uzsvēris Ģedmins.

Akcijas dalībnieki presei atklājuši, ka šobrīd jaunajiem mediķiem palīdz izdzīvot citās nozarēs strādājošo tuvinieku algas, bet īpaši grūti klājas tiem, kuri vēlas doties bērna kopšanas atvaļinājumā. Jāņem arī vērā, ka daļa rezidentu studē maksas vietās.

Kā izteicies Lietuvas veselības ministrs Aurēlijs Verīga, kas tikās ar protestētājiem Katedrāles laukumā, lai izpildītu mediķu prasības attiecībā uz algām, jālemj, kam samazināt finansējumu.

Decembrī valdība ar vienu daļu medicīnas nozarē strādājošo vienojās par algu pieaugumu no maija un cita starpā norunāja, ka 2020.gadā ārstu vidējam atalgojumam jāatbilst trijām, bet medmāsu – pusotrai Lietuvas vidējai algai, bet daļa mediķu tam nepiekrita, pieprasot jau no janvāra palielināt algas par 30%.

Plānots, ka mediķu algas Lietuvā no maija tiks palielinātas vidēji par 20%, tikmēr rezidentiem algas par 10% ceļas jau no janvāra – paredzēts, ka jaunākajam ārstam rezidentam atalgojums augs no 390,50 līdz 463,75 eiro mēnesī, vecākajam – no 497 līdz 530 eiro mēnesī. Rezidenti saņem arī stipendijas – aptuveni 364 eiro.

Opozīcijas partijas aicinājušas rezidentu algas vēl vairāk palielināt, tikmēr valdošā koalīcija saka, ka tam nav līdzekļu.

Premjerministrs Sauļus Skvernelis šonedēļ žurnālistiem sacīja, ka ar valdošās koalīcijas lēmumiem nav apmierināta tikai daļa mediķu.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.