Sākums » Ārzemēs » “Magnum” īpašnieks nodos farmaceitiem “Terve Pere Apteek”, bet prasīs Igaunijas valstij kompensāciju
“Magnum” īpašnieks nodos farmaceitiem “Terve Pere Apteek”, bet prasīs Igaunijas valstij kompensāciju

“Magnum” īpašnieks nodos farmaceitiem “Terve Pere Apteek”, bet prasīs Igaunijas valstij kompensāciju

Pirms aprīlī gaidāmās Igaunijas aptieku reformas, kas paredz, ka aptieku kapitāldaļu vairākumam jāpāriet farmaceitu kontrolē, medikamentu vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības koncerna “Magnum” īpašnieks Marguss Linnamē paziņojis, ka nodos farmaceitiem savu aptieku tīklu “Terve Pere Apteek”, kas strādā ar “Apotheka” zīmolu, bet vienlaikus pieprasīs valstij kompensāciju par īpašuma atsavināšanu, ziņo informācijas aģentūra LETA.

Paredzamās prasības apmērus pašlaik aprēķina eksperti, norādīts Linnamē paziņojumā presei.

Kā izteicies Linnamē, viņš ir “ārkārtīgi vīlies, ka Igaunijas valsts sākusi likvidēt brīvu uzņēmējdarbību un veic bezatbildīgu eksperimentu ar sabiedrības veselību”.

Jau ziņots, ka 2014. gadā Igaunijā tika pieņemti grozījumi Farmācijas likumā, kas paredz, ka no 2020. gada 1.aprīļa vispārējo pakalpojumu aptiekās vairākuma daļām jāpieder farmaceitiem, kuriem uzņēmumā jābūt noteicošajai ietekmei.

Grozījumi tika pieņemti ar nolūku stiprināt farmaceitu lomu veselības aprūpes sistēmā, nodrošināt profesionālu aptieku pakalpojumu attīstību un samazināt biznesa interešu ietekmi uz aptieku pakalpojumiem.

Vienam farmaceitam drīkstētu piederēt ne vairāk kā četras aptiekas teritorijās, kur ir liels pieprasījums, jeb kopienās, kur iedzīvotāju skaits ir vismaz 4000. Lauku teritorijās, kur pieprasījums ir mazs, aptieku īpašniekiem ierobežojumi netika paredzēti.

Pēc Linnamē teiktā, valsts nav spējusi pienācīgi izmantot pārejas periodu, lai garantētu taisnīgu kompensāciju pašreizējiem aptieku īpašniekiem.

“Igaunijas vēsturē tā ir nepieredzēta situācija, ka uzņēmējiem jāatdod savs bizness. Neviens mūsu valstī vairs nevar būt drošs par sava īpašuma neaizskaramību,” viņš paziņojis.

“Diemžēl Sociālo lietu ministrija nav attaisnojusi tirgus dalībnieku cerības un izstrādājusi pasākumus reformas īstenošanai. Jau tobrīd, kad likums tika pieņemts, bija skaidrs, ka farmaceiti nespēs atpirkt aptiekas no pašreizējiem īpašniekiem par taisnīgām cenām bez valsts garantijām un atbalsta programmām. Situācijā, kad simtiem aptieku draud slēgšana, valsts nav veikusi analīzi un izstrādājusi plānus krīzes novēršanai. Diemžēl valsts radījusi situāciju, ka pēc nepilniem diviem mēnešiem pacientiem var tikt pārtraukta piekļuve medikamentiem un aptieku pakalpojumiem,” spriedis Linnamē.

“Šādā situācijā, kad pēc nepilniem diviem mēnešiem reforma stāsies spēkā un aptiekas nevar tikt pārdotas, esmu nolēmis nodot aptiekas farmaceitiem, kuri pašlaik strādā koncernā. Pacientiem nav jācieš no reformas, bet valstij ir pienākums kompensēt uzņēmējiem taisnīgu aptieku cenu,” norādījis uzņēmējs.

“Lai gan (..) politiķi joprojām it kā diskutē par to, vai reforma ir vajadzīga, nedomāju, ka kāds tiešām grib apturēt reformu. Tāpēc esmu pieņēmis lēmumu nodot aptiekas saviem pašreizējiem farmaceitiem, kuru pieredze rada pārliecību, ka aptieku pakalpojumi tiks sniegti un attīstīti atbilstoši līdzšinējiem augstajiem standartiem. Šie farmaceiti uzņemas atbildību par zāļu pieejamības nodrošināšanu Igaunijas iedzīvotājiem arī pēc aptieku reformas stāšanās,” teikts Linnamē paziņojumā. “Esmu veidojis savu koncernu ilgāk nekā 25 gadus, un, protams, tam ir sava vērtība un cena. Atsavināšanas gadījumā konstitūcija paredz tūlītēju un taisnīgu kompensāciju. Valstij jāatlīdzina uzņēmējiem nodarītais kaitējums.”

Jau vēstīts, ka decembrī Igaunijas parlaments noraidīja Sociālo lietu komisijas iesniegto Farmācijas likuma grozījumu projektu, kurā bija paredzēts atcelt plānoto aptieku reformu tās pašreizējā formātā un atsākt diskusijas par šo jautājumu.

Likumprojektā, kuru atbalstīja Igaunijas valdības koalīcija, bija ierosināts atcelt ierobežojumus pašreizējai aptieku īpašumtiesību struktūrai.

Komisija bija aplēsusi, ka ierobežojumu rezultātā Igaunijas tirgū tiktu slēgti 64% aptieku. Tika arī secināts, ka iepriekš noteiktais pārejas periods, kurā farmaceitiem piederošām aptiekām vajadzētu pārņemt daļu tirgus, nav piepildījies cerētajā formātā, bet ierobežojumu noteikšana aptieku īpašumtiesībām nebūtu iedarbīga metode, kā nodrošināt aptieku pakalpojumu kvalitāti un medikamentu pieejamību.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*