Sākums » Farmācija » Par izcilu sniegumu zinātnē “Zelta Pūci” saņem farmācijas zinātņu doktore Maija Dambrova
Par izcilu sniegumu zinātnē “Zelta Pūci” saņem farmācijas zinātņu doktore Maija Dambrova

Par izcilu sniegumu zinātnē “Zelta Pūci” saņem farmācijas zinātņu doktore Maija Dambrova

14. novembrī AS “Grindeks” fonds “Zinātnes un izglītības atbalstam” sadarbībā ar Latvijas Zinātņu akadēmiju godināja ievērojamākos Latvijas zinātniekus, piešķirot godalgas – “Zelta Pūci” un “Sudraba Pūces”.

Par izcilu sniegumu zinātnē “Zelta Pūci” šogad saņem farmācijas zinātņu doktore, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenā locekle, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadītāja Maija Dambrova. Dr. Pharm. M. Dambrovas zinātnisko interešu sfēra saistās ar enerģijas metabolisma pētījumiem un, strādājot šajā jomā, viņa ir devusi nenovērtējamu ieguldījumu preparāta “Mildronāts” darbības mehānismu izpētē. Viņas vadībā, sadarbojoties ar “Grindeks”, patlaban notiek jauna, oriģināla kardioprotektora farmakoloģiskā izpēte. Paralēli zinātniskajai darbībai M. Dambrova ir Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes asociētā profesore un promocijas padomes locekle, lasa lekciju kursus arī Latvijas Universitātē un Rīgas Tehniskajā universitātē. Dr. Pharm. Dambrovas vadībā izstrādātas jau piecas zinātņu doktora disertācijas, vēl divām viņa ir bijusi zinātniskā konsultante, kā arī šobrīd viņa vada divu promocijas darbu izstrādi, un tādā veidā vēl vairāk palielina zinātniskā kolektīva iespējas jaunu zāļu izstrādē. Dr. Pharm. Dambrova ir aktīva arī zinātniski organizatoriskajā darbā – viņa darbojas vairākās Latvijas zinātniskajās biedrībās.

Kopā ar apbalvojumu laureāte saņem arī 2000 eiro naudas prēmiju.

Lai veicinātu jauno speciālistu pievēršanos zinātnei, īpašās “Sudraba Pūces” un atbalsta prēmijas katram laureātam 550 eiro apmērā tiek pasniegtas trīs jaunajiem zinātniekiem. Šogad šo apbalvojumu saņem Beatrise Bērziņa, kura izstrādājusi maģistra darbu par tēmu “Nesimetrisku diaril-λ3-jodānu izmantošana vara (I) katalizētajā arēnu C-H aminēšanā”, Ilze Neibolte, kura izstrādājusi maģistra darbu par tēmu “ß,ß`- Triketonu izmantošana jaunu hromoforu un luminoforu sintēzē” un Toms Rēķis, kurš izstrādājis maģistra darbu par tēmu “Kristalizācijas parametru ietekme uz pimobendāna polimorfa A molekulāro un kristālisko struktūru”.

Latvijas Zinātņu akadēmijas un “Grindeks” sadarbība uzsākta 1998. gadā, abpusēji parakstot līgumu par sadarbību, tādējādi aizsākot zinātnes mecenātismu Latvijā. Tā paša gada nogalē pasniedza pirmās balvas – “Zelta Pūces” un “Sudraba Pūces”, kas tagad tiek pasniegtas ik pēc diviem gadiem. Līdz šim godināti 80 nopelniem bagātie un jaunie zinātnieki. Daudzi balvas saņēmušie jaunie zinātnieki šo gadu laikā ir ieguvuši doktora grādu un sekmīgi darbojas zinātnē.

“Grindeks” fonds “Zinātnes un izglītības atbalstam” izveidots 2006. gadā, lai atbalstītu un veicinātu speciālistu izaugsmi un izglītošanu inženierzinātnēs, dabaszinātnēs, farmācijā un medicīnā. Kopš pastāvēšanas fonds piešķīris stipendijas un prēmijas, kā arī atbalstījis projektus vairāk kā 500 000 eiro apmērā.

www.farmacija-mic.lv

Foto – no “Grindeks” arhīva.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*