Sākums » Ārzemēs » Pasaulē izplatās jauna infekcijas slimība – pērtiķu bakas
Pasaulē izplatās jauna infekcijas slimība – pērtiķu bakas

Pasaulē izplatās jauna infekcijas slimība – pērtiķu bakas

Pasaules Veselības organizācija (PVO) aicinājusi nekavējoties ieviest vairākus pasākumus, lai ierobežotu pērtiķu baku izplatīšanos, ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Pērtiķu bakas ir reta vīrusu izraisīta infekcijas slimība, kura visbiežāk sastopama Centrālāfrikas un Rietumāfrikas valstīs. Lai gan slimības simptomi līdzinās saslimšanai ar bakām, ierasti tie ir maigāki ar niezi, drudzi un izsitumiem. Reizēm slimībai var būt arī smaga gaita. Slimības pārnese no cilvēka uz cilvēku notiek ar gaisa pilieniem, ciešu ķermeņa kontaktu vai koplietojot veļu vai priekšmetus.

Kā norāda Apvienoto Nāciju Organizācijas paspārnē esošā aģentūra, netipiski ir tas, ka apstiprināti un iespējami pērtiķu baku inficēšanās gadījumi tiek konstatēti personām, kuras nav ceļojušas uz slimības izplatības reģioniem, tādēļ “nekavējoties ir jāpalielina informētība par pērtiķu bakām un jāveic visaptveroša gadījumu atklāšana, kontaktu noskaidrošana un atbalsta aprūpe, lai ierobežotu izplatību”.

PVO dati liecina, ka līdz šim inficēšanās gadījumi ir apstiprināti Eiropā, Ziemeļamerikā un Austrālijā. Pērtiķu bakas galvenokārt ietekmējušas viendzimuma seksuālās attiecībās stājušos vīriešus un tos, kuri apmeklējuši seksuālās transmisijas infekcijas vai uroģenitālās medicīnas iestādes ar vezikulāru izsitumu slimības simptomiem. Tiek pieļauts, ka, paplašinoties novērojumiem, pērtiķu baku izplatība tiks konstatēta arī citās iedzīvotāju grupās.

PVO vērtējumā pagaidām nav nepieciešams ieviest ceļošanas ierobežojumus un citus ierobežojošus pasākumus valstīs, kur fiksēta slimības izplatība.

Lai gan speciālisti ir pārsteigti par pērtiķa baku pēkšņo izplatību pasaulē, slimības izplatība nav vienkārša, tādēļ riski plašākai sabiedrībai pagaidām netiek uzskatīti par nopietniem.

Svētdien pirmos inficēšanās ar pērtiķu bakām gadījumus atklāja Izraēla un Šveice. Kopumā slimības uzliesmojums konstatēts jau 14 valstīs.

ASV prezidents Džo Baidens vizītes Dienvidkorejā laikā pirmo reizi komentēja pērtiķu baku izplatību, sakot, ka “bažas rada tas, ka slimībai izplatoties, tā varētu atstāt sekas”.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*