Sākums » Ārzemēs » Pēc kompensējamo zāļu cenu ierobežošanas Lietuvā zāļu ražotāji tirgu nav pametuši
Pēc kompensējamo zāļu cenu ierobežošanas Lietuvā zāļu ražotāji tirgu nav pametuši

Pēc kompensējamo zāļu cenu ierobežošanas Lietuvā zāļu ražotāji tirgu nav pametuši

Ierobežojot kompensējamo medikamentu pieļaujamo cenu, Lietuvā neviens farmācijas uzņēmums tirgu nepameta, nacionālai ziņu aģentūrai LETA apgalvojusi Lietuvas Veselības ministrijas (VM) pārstāve Alina Žilinaite.

Viņa informējusi, ka Lietuvā kopš pagājušā gada jūlija dārgākā medikamenta cena produktu grupā, kurā ir vairāk nekā trīs ražotāji, nedrīkst pārsniegt 10% no vidējās zemākās cenas par medikamentu ar to pašu starptautiski nepatentēto nosaukumu (SNN) jeb aktīvo vielu.

Pēc Žilinaites paustā, tas ļāvis Lietuvā samazināt vidējo pacienta līdzmaksājumu par kompensējamo medikamentu. Ja pērn jūnijā pirms izmaiņu ieviešanas pacienta līdzmaksājums bijis 5,7 eiro, tad jūlijā tas samazinājies līdz 4,7 eiro, bet šī gada martā – pat līdz 4,3 eiro par kompensējamo medikamentu.

Lietuvas VM pārstāve norādījusi, ka pirms izmaiņu ieviešanas notikušas plašas diskusijas ar pacientu organizācijām, farmācijas uzņēmumiem un ārstu asociācijām, bet galu galā visi SNN medikamenti palikuši kompensējamo zāļu sarakstā un pacienti izmantojuši šos produktus, maksājot mazākus līdzmaksājumus.

Vienlaikus Žilinaite paudusi, ka galvenā problēma ieceres ieviešanā bijušas ilgās diskusijas ar pacientiem un ārstiem. Ministrijai nācies skaidrot, ka ģenēriskajām zālēm ir tāda pati kvalitāte, aktīvā viela un darbība kā oriģinālajiem medikamentiem, tomēr to cena ir daudz zemāka.

Jau ziņots, ka Latvijas VM publiskajai apspriedei nodevusi jaunu politisko iniciatīvu, ar kuru plāno ierobežot kompensējamo medikamentu pieļaujamo cenu medikamentiem ar identisku aktīvo vielu, proti, starpība starp lētāko un dārgāko medikamentu būtu 100%.

Izmaiņas varētu skart apmēram 200 medikamentus kompensējamo zāļu sarakstā, norādījuši VM pārstāvji, piebilstot, ka dažkārt zāļu cenas uzcenojums līdzvērtīgiem medikamentiem mēdz būt pat 800%.

Zāļu ražotāji pauduši negatīvu nostāju par VM ieceri.

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.