Sākums » Jaunākie raksti » Pērn Latvijā iedzīvotāji saņēmuši 28,8 miljonus paku drošu zāļu

Pērn Latvijā iedzīvotāji saņēmuši 28,8 miljonus paku drošu zāļu

Pagājušajā gadā Latvijas iedzīvotāji caur aptiekām un veselības aprūpes iestādēm saņēma 28,8 miljonus paku drošu zāļu, tām izejot verifikācijas pārbaudes.

Šodien aprit pieci gadi kopš Eiropā darbojas zāļu verifikācijas sistēma. Tās mērķis ir nodrošināt visiem cilvēkiem tikai drošas zāles, izslēdzot iespēju, ka pa legālām piegādes ķēdēm pacientus sasniedz viltotas zāles.

Latvijā verifikācijas sistēmai ir pieslēgušies un zāļu drošumu 2023.gada beigās pārbaudīja 1193 lietotāji – 820 aptiekas, 58 lieltirgotavas un 315 ārstniecības iestādes.

Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas (LZVO) valdes priekšsēdētāja Inese Erdmane uzskata, ka šī sistēma esot svarīga visiem Eiropas cilvēkiem, sargājot viņus no viltotām zālēm. Viņa atgādina, ka pērnā gada rudenī izskanēja viltoto diabēta zāļu gadījums, kas esot atklāts tieši ar verifikācijas sistēmas palīdzību. Izmeklēšana šajā gadījumā iesaistītajās valstīs vēl turpinoties. Toreiz tika ziņots, ka konstatēti viena medikamenta viltojumi Vācijā, Austrijā un Lielbritānijā.

Par kādām Latvijā konstatētiem zāļu viltošanas gadījumiem LZVO nevēsta.

Drošums tiek pārbaudīts legālajā zāļu aprites ķēdē, tādēļ LZVO aicina iedzīvotājus medikamentus iegādāties tikai oficiālās un uzticamās aptiekās un interneta aptiekās, neizvēloties pirkt zāles nezināmās interneta vietnēs vai pēc sludinājumiem sociālajiem tīklos.

Verifikācijas sistēmas izveides pamats ir ES Viltoto zāļu direktīva un deleģētā regula, kas nosaka drošuma pazīmes uz cilvēkiem paredzētu zāļu iesaiņojuma. Sistēma 29 Eiropas valstīs darbojas kopš 2019.gada 9.februāra. Tajā tiek pārbaudītas visas recepšu zāles un viens bezrecepšu medikaments – omeprazols.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*