Sākums » Ārzemēs » Pētnieki atklāj cilvēka sviedros esošas olbaltumvielas, kas var aizsargāt pret Laimas slimību
Pētnieki atklāj cilvēka sviedros esošas olbaltumvielas, kas var aizsargāt pret Laimas slimību

Pētnieki atklāj cilvēka sviedros esošas olbaltumvielas, kas var aizsargāt pret Laimas slimību

Ērču pārnēsāta bakteriālā infekcija katru gadu skar miljoniem cilvēku visā pasaulē. Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (ASV) un Helsinku Universitātes (Somijā) pētnieki ir atklājuši cilvēka sviedros esošu olbaltumvielu, kas var pasargāt no šo baktēriju ierosinātās Laimas slimības.

Publikācija zinātniskā žurnālā “Nature Communications” liecina, ka aptuveni vienai trešdaļai pasaules iedzīvotāju ir ģenētiska variācija SCGB1D2. Tas ir sekretoglobīns jeb pretiekaisuma proteīns, kas saistīts ar Laimas slimību – bakteriālu infekciju, ko pārnēsā ērces. Laimas slimību, kas ASV katru gadu skar gandrīz pusmiljonu cilvēku, bieži izraisa Borrelia burgdorferi baktērija, un tā rada tādus simptomus kā drudzis, galvassāpes, nogurums, locītavu sāpes u.c.

Iepriekš Stenfordas universitātes pētnieki bija veikuši genoma mēroga asociācijas pētījumu (GWAS) ar Somijas datu kopu, kurā bija 410 000 cilvēku genoma sekvenču, tostarp – no 7000 pacientiem ar Laimas slimību, un pētījuma ietvaros tika atklātas trīs saiknes ar Laimas slimību. Viena no tām ir ģenētiska variācija SCGB1D2.

Sekretoglobīni, ko galvenokārt ražo sviedru dziedzeru šūnas, ir proteīnu grupa, kas atrodama plaušu un citu imūnreakcijā iesaistītu orgānu pārklājējaudos.

Lai noteiktu, kā šis proteīns ietekmē Laimas slimību, jauna pētījuma ietvaros tika radītas normālas un mutācijas SCGB1D2 versijas, kas pēc tam tika pakļautas laboratorijā audzētu Borrelia burgdorferi iedarbībai. Pētnieki atklāja, ka parastā SCGB1D2 versija kavē baktērijas augšanu, savukārt mutācijas proteīna versijai bija nepieciešams divreiz vairāk SCGB1D2, lai panāktu līdzīgu efektu.

Pēc tam, kad pelēm tika injicētas baktērijas ar normālu vai mutētu SCGB1D2 variantu, pētnieku komanda atklāja, ka tās peles, kurām tika injicētas baktērijas, kas pakļautas mutanta proteīna iedarbībai, inficējās ar Laimas slimību, savukārt peles, kurām tika injicētas baktērijas, kas pakļautas parastajai SCGB1D2 versijai, nesaslima.

Vēlāk šos rezultātus izdevās atkārtot Igaunijas pētniekiem, izmantojot Igaunijas Biobankas datus no 210 000 cilvēku, tostarp – no 18 000 ar Laimas slimību.

Zinātnieki plāno izpētīt, vai SCGB1D2 varētu novērst Borrelia burgdorferi infekciju, kā arī noskaidrot šī proteīna potenciālu pret antibiotikām rezistentu infekciju ārstēšanā.

 

Sagatavoja Elīna Badune

Ziņu avots: www.pharmatimes.com

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*