Sākums » Farmācija » Plāno jaunas izmaiņas zāļu pieejamības uzlabošanai
Plāno jaunas izmaiņas zāļu pieejamības uzlabošanai
Valsts kancelejas foto.

Plāno jaunas izmaiņas zāļu pieejamības uzlabošanai

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) šogad un nākamgad iecerējusi virzīt virkni izmaiņu, lai uzlabotu zāļu pieejamību Latvijas iedzīvotājiem.

Viņķele norādīja, ka valdībā atbalstītie grozījumi, ar kuriem no nākamā gada 1.aprīļa plānoti dažādi pasākumi, lai mazinātu pacienta līdzmaksājuma apmēru par kompensējamo zāļu iegādi, ir tikai pirmais solis, lai parādītu, ka Veselības ministrija (VM) ir brīva no farmācijas lobija.

Viņķele piebilda, ka zaļu pieejamības uzlabošanas plāni tiks turpināti un attīstīti: ja grozījumi, kurus nupat pieņēma valdība, vairāk bija mērķēti uz ražotājiem, tad nākamie farmācijas nozares dalībnieki, kurus skars izmaiņas, būs lieltirgotavas un aptiekas.

Ministre norādīja, ka jau šogad iecerēts pieņemt grozījumus Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kārtībā, lai samazinātu zāļu īstermiņa nepieejamības gadījumu skaitu. Lai to panāktu, iecerēts veidot lieltirgotavu zāļu krājumu kontroles sistēmu, kas ierobežotu lieltirgotavu iespējas brīvi ietekmēt tirgu.

Kontroles sistēmas ieviešana nozīmēs, ka lieltirgotavas katru dienu elektroniski informēs par saviem krājumiem Zāļu valsts aģentūru (ZVA), turklāt arī aptiekas varēs redzēt lieltirgotavu krājumu. Iecerēts, ka arī zāļu tirgošana aptiekām varētu notikt elektroniski. Viņķele uzskata, ka ar grozījumiem nebūs iespējams pilnībā izskaust negodīgu praksi, kad lieltirgotavas mēdz aptiekām nepiegādāt tām nepieciešamos medikamentus. Viņasprāt, gan jebkuri skaidrāki nosacījumi varētu nākt par labu situācijas uzlabošanai.

Paredzēts ierobežot paralēlo eksportu gadījumos, kad nav iespējams nodrošināt zāļu pieejamību valsts iekšienē. Pēc ministres paustā, gadījumos, kad konstatēta kādu zāļu nepieejamība vai tuvošanās tai, iecerēts paredzēt kārtību, kas ļauj noteikt eksporta aizliegumu.

Plānots precizēt ZVA un Veselības inspekcijas rīcību gadījumos, kad ir aizdomas, ka zāles būtiski apdraud veselību vai arī, iespējams, ir viltotas.

Šogad plānots veikt arī virkni izmaiņu saistībā ar aptieku darbību, piemēram, plānotas izmaiņas aptieku un to filiāļu izvietojuma kritērijos, lai uzlabotu zāļu pieejamību un farmaceitisko aprūpi mazāk apdzīvotās vietās.

Viņķele pauž, ka pat nozares pārstāvji atzinuši, ka Latvijā ir pārāk daudz aptieku, tomēr, kaut arī aptieku ir daudz, to izvietojums nav racionāls. Ministre sacīja, ka aptieku vidū ir ļoti liela konkurence un mēdz būt pat gadījumi, kad aptieka tiek atvērta tikai, lai kaitētu konkurentam.

Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere norādīja, ka īpaši slikta situācija esot mazāk apdzīvotās vietās. Reizēm vietās, kur izveidota individuālā farmaceita aptieka, savu aptieku izveido arī kāda lielajām farmācijas ķēdēm, tomēr nepieciešamība pēc divām aptiekām vietā nav, atzina Kaupere.

Šī iemesla dēļ, pēc viņas paustā, varētu noteikt, ka atsevišķās vietās strādā tikai vienai aptiekai. Tāpat iecerēts atvieglot aptieku izveides kritērijus mazāk apdzīvotās vietās, kur patlaban nav aptieku, kā arī mainīt aptieku izvietojuma ģeogrāfiskos un demogrāfiskos kritēriju.

Vēl pēc gada plānotas arī izmaiņas Aptieku darbības noteikumos, ietverot visas aptieku darbības prasības vienos noteikumos, paplašinot aptiekās sniegto pakalpojumu klāstu, kā arī precizējot zāļu izgatavošanas prasības.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*