Sākums » Farmācija » Plāno uzlabot pieejamību inovatīviem onkoloģijas medikamentiem līdz Eiropas vidējam līmenim
Plāno uzlabot pieejamību inovatīviem onkoloģijas medikamentiem līdz Eiropas vidējam līmenim

Plāno uzlabot pieejamību inovatīviem onkoloģijas medikamentiem līdz Eiropas vidējam līmenim

Cīņā ar vēzi plānots uzlabot pieejamību inovatīviem onkoloģijas medikamentiem līdz Eiropas vidējam līmenim, izskanējis Veselības ministrijas (VM) rīkotajā domnīcā par zāļu pieejamību, ārstniecības kvalitāti un ārstniecības pieejamību.

Kā aģentūrai LETA norādīja VM, cīņā ar vēzi plānoto pasākumu un uzlabojumu virsmērķis ir samazināt mirstību no onkoloģiskajām slimībām Latvijā atbilstoši ES vidējiem rādītājiem un panākt piecu gadu izdzīvošanas rādītāju Latvijā vidējā ES līmenī, kas ir vismaz 55%. Vēža pacientu izdzīvotības rādītāji pēdējā laikā ir uzlabojušies, taču tie joprojām ir zemāki par ES vidējiem rādītājiem – vēža izraisītā mirstība ir ceturtā augstākā ES. Pēdējo gadu laikā mirstība Latvijā samazinājusies par 3%, kas ir mazāk nekā vidēji ES, kur šis rādītājs ir 8%. Vienlaikus dati liecina, ka Latvijā vēža pacientu aprūpes izmaksas ir starp zemākajām ES.

Domnīcas dalībnieki vairākkārt akcentēja medikamentu pieejamības jautājumus. Ir svarīgi, ka tiek nodrošināts ikgadējs finansiāls pieaugums onkoloģiskajiem medikamentiem turpmākajos gados. Svarīgi paredzēt finansējuma atbilstību un pieaugumu pacientu vajadzībām, jo, onkoloģiskajai ārstēšanai kļūstot efektīvākai, pieaug arī pacientu skaits, kam nepieciešams turpināt jau sākto terapiju. Lai nenokļūtu situācijās, kad medikamentu nav vai tie ir gaidīšanas rindā uz iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā, eksperti rosināja noteikt mērķi stiprināt Nacionālā veselības dienesta kapacitāti, lai varētu veikt proaktīvu plānošanu.

Domnīcas dalībnieki izvērtēja un apsprieda atbilstošas terapijas pieejamību pacientiem Latvijā, turpinot ieviest personalizēto ārstēšanu un precīzijas medicīnas konceptu, plānojot budžetu ar tam nepieciešamajiem patohistoloģiskajiem un molekulāriem izmeklējumiem. Ārstēšanas iespēju būtisks pieaugums pasaulē rezultējies ievērojamā mirstības rādītāju samazinājumā. Tāpat kā katra jauna medikamenta ieviešana rezultējas kopējās mirstības samazināšanā par 3,1%, liecina dati.

Lai sasniegtu noteiktos mērķus, tiks definēti profilakses politikas mērķi atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Vēža Uzveikšanas Plāna rekomendācijām, uzlabota pieejamība inovatīviem onkoloģijas medikamentiem līdz Eiropas vidējam līmenim.

Tāpat onkoloģiskās aprūpes uzlabošanas pamatsastāvdaļa ir datu pieejamība jeb vēža reģistrs, kas nepieciešami gan pacienta ceļa izsekojamībā un ārstniecības kvalitātes nodrošināšanā, gan lēmumu pieņemšanas procesos, pētniecībā un zinātnē, kā arī statistikā. Detalizēti par datu pieejamības jautājumiem eksperti diskutēs 19.jūnijā, bet jau notikušajās domnīcās vairākkārt akcentēts, ka vēža reģistrs un ar to saistīto datu apkopošana, strukturēšana un pieejamība veselības aprūpes speciālistiem ir ļoti būtiska arī citos onkoloģisko pakalpojumu sniegšanas posmos.

VM sākusi darbu pie jaunā veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāna onkoloģijas jomā 2025.-2027.gadam. Lai veiktu uzlabojumus cīņā ar vēzi, tiek organizētas arī domnīcas kopā ar nozares ekspertiem, veselības nozares organizācijām, pacientu organizācijām un praktizējošiem ārstiem. Kopumā plānotas piecas domnīcas priekšlikumu un ideju apzināšanai – par pacientu pieredzi, vēža profilaksi, ārstniecības kvalitāti, bērnu onkoloģiju, datu digitalizāciju un vēža reģistru.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*