Sākums » Farmācija » Plānotas būtiskas izmaiņas zāļu kompensācijas sistēmā
Plānotas būtiskas izmaiņas zāļu kompensācijas sistēmā

Plānotas būtiskas izmaiņas zāļu kompensācijas sistēmā

Šodien, 13.janvārī, Veselības ministrijā (VM) norisinājās sabiedriskā apspriede par plānotajiem grozījumiem Zāļu iegādes kompensācijas sistēmā (ZIKS). Ministrija izstrādājusi grozījumu projektu, kas paredz veikt būtiskas izmaiņas 2006.gada 31.oktobra Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”, lai uzlabotu zāļu pieejamību pacientiem.

Ambulatorai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču pieejamību ministrija plāno veicināt, palielinot konkurenci zāļu tirgū, kā rezultātā panāktu konsekventu zāļu cenu samazinājumu. To paredzēts sasniegt, nosakot atvieglotu procedūru kompensējamo zāļu B sarakstā iekļauto zāļu paralēlā importa un paralēlās izplatīšanas ceļā izplatāmo zāļu iekļaušanai kompensācijas kārtībā. Grozījumi paredz kārtību, kādā paralēlais izplatītājs vai paralēlais importētājs iesniedz pieteikumu konkrēto zāļu izplatīšanai kompensācijas sistēmā. Veselības ministrs Guntis Belēvičs apspriedē norādīja, ka šis mehānisms visā Eiropā zināms kā zāļu cenas samazinošs pasākums.

Pret šiem grozījumiem iestājas Latvijā pārstāvētie zāļu ražotāji – Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija un Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija. Šos grozījumus, savukārt, atbalsta Latvijas Paralēlo zāļu importētāju asociācija.

Grozījumi paredz arī izmaiņas attiecībā uz A sarakstā iekļautām zālēm – turpmāk vienas references grupas ietvaros references cena var tikt noteikta vairākām zālēm vai medicīniskajām ierīcēm un tām tiek noteikts references zāļu vai references medicīnisko ierīču statuss. Arī pacientam un ārstam būs plašāka iespēja izvēlēties atbilstošāko medikamentu references grupas ietvaros, skaidro ministrija.

Paredzēts, ka A sarakstā iekļauto zāļu un medicīnisko ierīču izmaksas viena pacienta ārstēšanai dienā, rēķinot pēc definētās diennakts devas, nedrīkst pārsniegt references zāļu attiecīgās izmaksas noteiktā apmērā. Izstrādātais priekšlikums paredzētu pieļaujamo izmaksu starpību līdz 30%, taču par šo jautājumu vēl tiks diskutēts.

Lai uzlabotu infekcijas slimību ārstēšanu bērniem, kā arī mazinātu antimikrobiālo rezistenci, kas var rasties, pašārstēšanās ceļā ārstējot infekcijas slimības, grozījumu projektā noteikts, ka pie noteiktām diagnozēm, pie kurām zāļu kompensācija tika līdz šim nodrošināta bērniem līdz 3 gadu vecumam, turpmāk to piemērotu bērniem līdz 18 gadu vecumam.

Ar 2015.gada 1.jūliju paredzēts palielināt valsts noteikto kompensācijas apmēru medikamentiem līdz 100% tiem pacientiem, kuri slimo ar Krona slimību, čūlaino kolītu un psoriāzi.

Grozījumu projektā arī noteikts, ka turpmāk Nacionālais veselības dienests zāļu kompensācijas sistēmā esošo medikamentu un medicīnas ierīču kompensācijas bāzes cenu pārskatīs 4 reizes gadā – uz 1.janvāri, 1.aprīli, 1.jūliju un 1.oktobri. Pret šādiem grozījumiem iebilst Latvijas Farmaceitu biedrība un Aptieku biedrība, jo tie radītu vēl lielāku finansiālo slogu un zaudējumus aptiekām kā līdz šim, kad saraksts tika mainīts divas reizes gadā.

Vairāk par apspriedē izskanējušiem viedokļiem lasiet portālā jau tuvākajā laikā.

 

 

Elīna Badune

 

 

 

Viens komentārs

  1. Kas ir Latvijas Paralēlo zāļu importētāju asociācija? Kas ir to biedri un valde?

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*