Sākums » Farmācija » Plānotie grozījumi zāļu kompensācijas sistēmā raisa karstas diskusijas
Plānotie grozījumi zāļu kompensācijas sistēmā raisa karstas diskusijas

Plānotie grozījumi zāļu kompensācijas sistēmā raisa karstas diskusijas

“Mans mērķis – padarīt veselības aprūpi pieejamu,” runājot par plānotajām izmaiņām Zāļu iegādes kompensācijas sistēmā (ZIKS), 13.janvārī Veselības ministrijā (VM) notikušajā sabiedriskajā apspriedē sacīja veselības ministrs Guntis Belēvičs. Jau ziņojām, ka ministrija izstrādājusi grozījumu projektu, kas paredz veikt būtiskas izmaiņas 2006.gada 31.oktobra Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”, lai uzlabotu zāļu pieejamību pacientiem.

Mērķi – izskaust pacientu līdzmaksājumus, samazināt zāļu cenas

Kā apspriedē uzsvēra ministrs, pēc Pasaules veselības organizācijas datiem veselības aprūpe nav pieejama 12% Latvijas iedzīvotāju, jo viņi to nevar atļauties finansiāli. Parakstītos medikamentus lieto tikai daļa pacientu. Belēviča mērķi – izskaust pacientu līdzmaksājumus valsts kompensētajiem medikamentiem, samazināt zāļu cenas. Ministram ir skaidri arī mehānismi, kā šos mērķus sasniegt: patentbrīvās zāles lētākas var padarīt, būtiski samazinot zāļu reģistrācijas maksu, savukārt kompensējamo zāļu cenas var mazināt, veicinot paralēli importētu medikamentu iekļaušanu Kompensējamo zāļu sarakstā (KZS).

Grozījumi ZIKS paredz atvieglotu procedūru kompensējamo zāļu B sarakstā iekļauto zāļu paralēlā importa un paralēlās izplatīšanas ceļā izplatāmo zāļu iekļaušanai kompensācijas kārtībā. Grozījumi paredz kārtību, kādā paralēlais izplatītājs vai paralēlais importētājs iesniedz pieteikumu konkrēto zāļu izplatīšanai kompensācijas sistēmā. Veselības ministrs apspriedē norādīja, ka šis mehānisms visā Eiropā zināms kā zāļu cenas samazinošs pasākums. Svarīgi panākt, lai aptiekas šādā gadījumā dotu priekšroku paralēli importētām zālēm, tādējādi liekot ražotājiem Latvijā samazināt zāļu cenas.

Ražotāji iebilst pret paralēli importētu zāļu privilēģijām

Pret šo grozījumu punktu iestājas Latvijā pārstāvētie zāļu ražotāji – Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) un Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija (LPMA). SIFFA uzskata, ka ZIKS iekļauto zāļu vidū jābūt vienlīdzīgai konkurencei, kas balstīta uz vienlīdzīgiem nosacījumiem. Farmācijas jomas konsultatīvās padomes priekšsēdētāja Inta Saprovska pauda bažas, ka ar paralēli importētām zālēm varētu nenodrošināt nepārtrauktu zāļu pieejamību. LPMA pārstāve Evita Jaunzeme norādīja, ka Latvijā palielinās paralēli eksportētu zāļu apjoms, kas liecina par to, ka zāļu cenas mums tomēr ir zemas.

Šos grozījumus, savukārt, atbalsta Latvijas Paralēlo zāļu importētāju asociācija. Tās pārstāve Indra Valeine uzsvēra, ka paralēlie importētāji būs ieinteresēti saglabāt savu vietu ZIKS, tāpēc, lai nezaudētu savu nišu, noteikti nodrošinās zāles vajadzīgajā apjomā un nepārtraukti. Viņa minēja piemēru, kad, pateicoties paralēli importēta preparāta iekļaušanai KZS, tā ražotājs – monopolists KZS ietvaros – samazināja konkrētā preparāta cenu par 38%.

Grozījumi paredz arī izmaiņas attiecībā uz A sarakstā iekļautām zālēm – turpmāk vienas references grupas ietvaros references cena var tikt noteikta vairākām zālēm vai medicīniskajām ierīcēm un tām tiek noteikts references zāļu vai references medicīnisko ierīču statuss. Arī pacientam un ārstam būs plašāka iespēja izvēlēties atbilstošāko medikamentu references grupas ietvaros, skaidro ministrija. Pret šiem grozījumiem iebildumus neviena nozares vai pacientu organizācija nav iesniegusi.

Paredzēts, ka A sarakstā iekļauto zāļu un medicīnisko ierīču izmaksas viena pacienta ārstēšanai dienā, rēķinot pēc definētās diennakts devas, nedrīkst pārsniegt references zāļu attiecīgās izmaksas noteiktā apmērā. Izstrādātais priekšlikums paredzētu pieļaujamo izmaksu starpību līdz 30%, taču par šo jautājumu vēl tiks diskutēts, jo zāļu ražotāju attieksme pret šādu jauninājumu nav viennozīmīga.

Lai uzlabotu infekcijas slimību ārstēšanu bērniem, kā arī mazinātu antimikrobiālo rezistenci, kas var rasties, pašārstēšanās ceļā ārstējot infekcijas slimības, grozījumu projektā noteikts, ka pie noteiktām diagnozēm, pie kurām zāļu kompensācija tika līdz šim nodrošināta bērniem līdz 3 gadu vecumam, turpmāk to piemērotu bērniem līdz 18 gadu vecumam.

Ar 2015.gada 1.jūliju paredzēts palielināt valsts noteikto kompensācijas apmēru medikamentiem līdz 100% tiem pacientiem, kuri slimo ar Krona slimību, čūlaino kolītu un psoriāzi.

Pulmonologs, asoc.prof. Alvils Krams apspriedē rosināja atgriezties pie vecās sistēmas, kad pacientam, izvēloties dārgāku medikamentu, nevis references zāles, būtu jāpiemaksā tikai cenu starpība, nevis pilnībā jāsedz viss maksājums no savas kabatas.

Turpmāk sarakstu mainīs četras reizes gadā

Grozījumu projektā arī noteikts, ka turpmāk Nacionālais veselības dienests zāļu kompensācijas sistēmā esošo medikamentu un medicīnas ierīču kompensācijas bāzes cenu pārskatīs četras reizes gadā – uz 1.janvāri, 1.aprīli, 1.jūliju un 1.oktobri. Pret šādiem grozījumiem iebilst Latvijas Farmaceitu biedrība (LFB) un Aptieku biedrība (AB), jo tie radītu vēl lielāku finansiālo slogu un zaudējumus aptiekām kā līdz šim, kad saraksts tika mainīts divas reizes gadā. Kā apspriedē norādīja LFB prezidente Kitija Blumfelde, ik reizi, kad tiek mainīts KZS, aptiekām veidojas krājumi no iepriekšējā saraksta medikamentiem, kuru vietā tagad stājušies citi. Ja aptiekām nav iespēju pārdot šīs zāles ārpus ZIKS, tām šie preparāti jānoraksta zaudējumos. Kā apliecināja AB priekšsēdētāja Agnese Ritene, no individuālajām aptiekām lieltirgotavas zāles atpakaļ nepieņem, līdz ar to šie zaudējumi aptiekām jāsedz pašām. Viņa pieļāva, ka citādas iespējas ir aptiekām, kas pieder pie lielajiem aptieku tīkliem, aiz kuru muguras stāv lieltirgotavas, līdz ar to šajā situācijā aptiekas nav vienlīdzīgā stāvoklī. K.Blumfelde rosināja ministriju padomāt par iespēju, kā aptiekām kompensēt zaudējumus, kas rastos biežākas KZS maiņas rezultātā, vai arī ļaut tām nodot preci atpakaļ lieltirgotavām. Latvijas Zāļu lieltirgotāju asociācijas pārstāvji aicināja vēlreiz izvērtēt biežāku saraksta maiņu administrēšanas un izmaksu griezumā. LFB un AB savus priekšlikumus ministrijai iesniegušas arī rakstiski. Pēc ministra teiktā, tie tikšot vērtēti šo noteikumu grozījumu kontekstā, taču jautājums par aptieku zaudējumiem, kas rodas KZS maiņas dēļ, esot vērtējams arī atsevišķi.

Apspriedē ministrs vairākkārt uzsvēra, ka viņa mērķis ir tuvā nākotnē panākt, ka valsts kompensē pacientiem visu recepšu zāļu iegādi 100% vai vismaz daļējā apmērā. G.Belēvičs gan pieļauj, ka tas prasīšot zināmu laiku, kamēr līdz tam nonāktu, taču nākamā gadā VM cer uz papildu 70 miljoniem eiro nozares budžetā, turklāt tā turpinās darbu pie līdzekļu iegūšanas arī esošā finansējuma ietvaros. Tāpēc būtiska ir zāļu cenu samazināšana. “Ja mums liksies, ka sistēmā ir kas koriģējams, mēs to monitorēsim un koriģēsim,” apspriedē teica Belēvičs.

 

Elīna Badune

5 komentāri

  1. Ir sajūta, ka ministrija nekādus priekšlikumus nemaz neņem vērā.

  2. Iespējams, daļēja visu recepšu medikamentu kompensēšana būtu prātīgāks risinājums. Piemēram, 90% apjomā. Kaut gan ir pilnībā saprotama cilvēka dabiskā vēlme saņemt visus labumus bez maksas.

  3. Medikamentus nedrīxt kompensēt 100 % apmērā,jo tad cilvēkiem tie šķiet mazvērtīgi! Man bija klients,kurš teica,ka krāmējot insulīna kastes garāžā(!!!) čupā un tad tik no apakšas pavelkot ārā un izmetot, kam iztecējis der.t. Teicu,lai taču saka ārstam,lai izraxta mazāk! Nē, neteikšot,jo viņam taču pienākas tik daudz!

  4. Viņš taču saka – kad ieviesīs paralēlo importu lielākā apjomā un krasi samazinās zāļu reģistrācijas maksu, tad ietaupīsies milzīgas naudas. To arī varēs novirzīt lielākai kompensācijai.

  5. Visas receptes kompensēt 100% apmērā vai vismaz daļēji? Interesanti, kur ministrs domā ņemt tos līdzekļus un pie tam mūsu nabadzīgajā valstī?

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*