Sākums » Farmācija » Publicēts papildināts zāļu vielu nosaukumu saraksts latviski, latīniski un angliski

Publicēts papildināts zāļu vielu nosaukumu saraksts latviski, latīniski un angliski

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) sagatavojusi un publicējusi papildinātu zālēs lietoto aktīvo vielu un palīgvielu nosaukumu sarakstu latviešu, latīņu un angļu valodās, piedāvājot daudz precīzāku un pilnīgāku farmācijas terminu skaidrojumu. Sarakstā ietverti aptuveni 5 000 vielu nosaukumi, un tas ir pieejams, ZVA mājaslapā klikšķinot uz sadaļas “Zāļu vielu nosaukumi latviski, latīniski, angliski”.

Ārsti, farmaceiti, zāļu ražotāji, reģistrācijas apliecības īpašnieki, tulkotāji un ikviens ir aicināts izmantot sarakstu un tajā ietvertās meklēšanas iespējas, lai noskaidrotu precīzu zāļu aktīvo vielu un palīgvielu, tajā skaitā ārstniecības augu, nosaukumus, informē ZVA.

Vielu sarakstā iekļauti galvenokārt vielu starptautiski nepatentētie nosaukumi (INN). Šāda nosaukuma neesamības gadījumā norādīts Eiropas farmakopejā ietvertais vai vispārīgais vielas nosaukums.

Lai sarakstu izveidotu, tika apkopoti, salīdzināti un analizēti vairāk nekā 9000 vielu nosaukumi un 2011. gadā izveidotais aktīvo vielu saraksts ar gandrīz 3000 vielu nosaukumiem latviešu, latīņu un angļu valodās, svītrojot neaktuālos, vienādos un atlasot mūsdienās izmantotos, precīzos aktīvo vielu nosaukumus. Saraksta veidošanā izmantoti vairāki nozīmīgi resursi un publikācijas, tajā skaitā Pasaules Veselības organizācijas izveidotie INN saraksti, Eiropas farmakopeja, specializētā literatūra, interneta resursi un citi informācijas avoti.

Saraksta tapšanā piedalījās farmācijas nozares un valodniecības profesionāļu komanda – Valsts valodas centra direktors profesors Māris Baltiņš, profesore Vija Eniņa, Latvijas Republikas Patentu valdes Izgudrojumu ekspertīzes departamenta vadošais eksperts ķīmisko izgudrojumu jautājumos Dr.chem Felikss Grunsbergs, ZVA direktore Inguna Adoviča un darbinieki – ķīmiķi un farmaceiti: Ingrīda Biedre, Andis Seilis, Kristīne Ondrupe-Kirilova, Māris Kodols, Lidija Makarova, Dace Kaļķe, Ilze Kalve, Jānis Kurlovičs un Dace Peiseniece. Saraksta veidošanā 2011. gadā piedalījās arī asociētā profesore Ilze Bārene (tagad Rīgas Stradiņa universitātes Zāļu formu tehnoloģijas katedras vadītāja) un ZVA darbiniece – farmaceite Ruta Jasote.

Par farmācijas terminu veidošanu un tradīcijām vairāk var lasīt prof. Māra Baltiņa publikācijā “Par farmācijas nozares terminoloģijas īpatnībām”.

ZVA cer, ka saraksts sniegs noderīgu informāciju ikvienam interesentam.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.