Sākums » E-veselība » Publisko izdevumu un revīzijas komisija aicina Kariņu e-veselības projektu nodot VARAM

Publisko izdevumu un revīzijas komisija aicina Kariņu e-veselības projektu nodot VARAM

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti ir vērsušies pie ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa ar aicinājumu objektīvi un kritiski izvērtēt e-veselības projekta ieviešanas gaitu un, iespējams, nodot to Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), aģentūru LETA informēja komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens.

Deputāts apgalvoja, ka komisija vairākkārt saņēmusi dažādu institūciju negatīvus atzinumus projektam, tāpēc tā tālāka virzīšana esošā formā un papildu miljonu ieguldīšana ir vērtējama kā valsts līdzekļu izšķērdēšana. Arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) paziņojums par sistēmas boikotēšanu pastāvīgo problēmu dēļ apliecina nepieciešamību steidzami un radikāli citādāk risināt e-veselības sāgu, norāda parlamentārietis.

“Mēs kā komisija paužam pamatotas bažas, vai jaunu miljonu ieguldīšana esošā e-veselībā nebūs kārtējā valsts līdzekļu izšķiešana, Uzskatu, ka pašlaik piešķirtie valsts līdzekļi slikti funkcionējošā sistēmā ir sasnieguši kritisko robežu un tālāka valsts līdzekļu piešķiršana nav atbalstāma,” pauda Ģirģens.

Viņš un citi komisijas deputāti aicina ministru prezidentu meklēt citus risinājumus veiksmīgai e-veselības projekta īstenošanai, apsverot iespēju nodot šī projekta vadību VARAM kā atbildīgajiem valstī par elektroniskās pārvaldes un valsts informācijas tehnoloģiju pārvaldību.

“Savukārt veselības nozares speciālistiem šajā projektā ir jāpilda to funkcija – jābūt tikai un vienīgi ekspertiem, kas palīdz izstrādāt specifiskas nozares prasības sistēmai,” akcentēja politiķis.

Komisijas vadītājs norādīja, ka turpmāk valstī visas ieviešamās elektroniskās informācijas sistēmas no valsts resursu ekonomijas viedokļa būtu jānodod vienai atbildīgajai institūcijai, piemēram, VARAM, centralizēti stiprinot informācijas tehnoloģiju kapacitāti un ieviešot vienoti augstus standartus lielu informācijas tehnoloģiju projektu īstenošanai publiskajā pārvaldē.

Jau ziņots, ka pēc atkārtotiem traucējumiem e-veselības sistēmā LĢĀA aicināja līdz šodienai atjaunot tās pilnvērtīgu darbību – pretējā gadījumā tā būtu lūgusi ģimenes ārstiem boikotēt e-veselības izmantošanu līdz brīdim, kad tā nesāks strādāt bez sarežģījumiem.

Arī Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti nesen pauda bažas par e-veselības projektu, norādot uz Nacionālā veselības dienesta (NVD) statistikas datiem kas liecina, ka pērn decembrī sistēmas darbībā tika konstatēti 233 dīkstāves gadījumi.

LĢĀA prezidente toreiz pauda bažas par decembra dīkstāvēm e-veselības sistēmā, tādējādi akcentējot sekas, kādas uz pacientiem un ārstniecības personālu atstāj šādi sistēmas traucējumi, piebilstot, ka tādā gadījumā tradicionālā recepšu izrakstīšanas metode ir daudz drošāka.

Atspēkojot minēto kritiku, NVD direktors Edgars Labsvīrs teica, ka lielākās problēmas ir finansējuma aizplūšana un dienesta nespēja noturēt darbiniekus. Viņš skaidroja, ka otrais faktors ir cieši saistīts ar nepietiekamo atalgojumu, kas tiek piedāvāts konkrētām pozīcijām.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*