Sākums » Farmācija » Sākta hidroksiprogesterona vērtēšana
Sākta hidroksiprogesterona vērtēšana

Sākta hidroksiprogesterona vērtēšana

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ir sākusi hidroksiprogesteronu saturošu zāļu vērtēšanu saistībā ar bažām par šo zāļu drošumu un efektivitāti. Eiropas Savienībā šīs zāles ir pieejamas kā hidroksiprogesterona kaproāts un tās tiek ievadītas injekcijas veidā, lai novērstu grūtniecības pārtraukšanos vai priekšlaicīgas dzemdības grūtniecēm. Dažās valstīs tās ir reģistrētas arī dažādu ginekoloģisku traucējumu ārstēšanai, piemēram, lai ārstētu slimības, ko izraisa hormona progesterona trūkums.

EZA Zāļu drošuma komiteja (PRAC) ir sākusi šo vērtēšanu saistībā ar bažām par pētījuma [1] rezultātiem, kas liecina, ka personām, kuras intrauterīnā posmā bijušas pakļautas hidroksiprogesterona iedarbībai, ir paaugstināts vēža attīstības risks, salīdzinot ar personām, kuras nav bijušas pakļautas šādai iedarbībai. Šis risks ir šķietami augstāks, ja zāles lietotas grūtniecības pirmajā trimestrī un ja saņemtas vairākas injekcijas. Hidroksiprogesterona kaproāta lietošana grūtniecības otrajā vai trešajā trimestrī šķietami vēl vairāk paaugstina vēža risku vīriešiem, bet ne sievietēm.

Turklāt otra pētījuma [2] rezultāti liecina, ka atkārtotu priekšlaicīgu dzemdību novēršanā vai priekšlaicīgas dzimšanas izraisīto medicīnisko komplikāciju novēršanā jaundzimušam hidroksiprogesterona kaproāts nav efektīvāks par placebo. Šo bažu dēļ Francijas zāļu aģentūra (ANSM) ir lūgusi PRAC izvērtēt šo zāļu lietošanas risku un guvumu visās apstiprinātās indikācijās un sniegt ieteikumus par šo zāļu reģistrācijas apliecības saglabāšanu, grozīšanu,  apturēšanu vai anulēšanu visā ES.

EZA sniegs tālāku informāciju par PRAC rekomendācijām, tiklīdz vērtēšana tiks pabeigta.

Hidroksiprogesterona kaproāts ir dabiskā hidroksiprogesterona, kas organismā veidojas no progesterona, sintētiskā forma. Progesterons ir iesaistīts endometrija (dzemdes iekšējā slāņa) sagatavošanā grūtniecībai un tā saglabāšanā grūtniecības laikā. Domājams, ka hidroksiprogesterona kaproāts saistās ar šūnu receptoriem, ar kuriem parasti saistās progesterons. Sagaidāms, ka tas mazina grūtniecības pārtraukšanās risku vai priekšlaicīgu dzemdību risku grūtniecēm un palīdz ārstēt noteiktus ginekoloģiskus traucējumus, kas saistīti ar progesterona trūkumu, piemēram, neregulārs menstruālais cikls.

Hidroksiprogesterona kaproāts ir pieejams kā šķīdums injekcijām. Eiropas Savienībā šīs zāles pašlaik ir pieejamas Austrijā, Francijā un Itālijā ar tirdzniecības nosaukumiem “Proluton Depot”, “Progesterone Retard Pharlon” un “Lentogest”.

Hidroksiprogesteronu saturošas zāles Latvijā tiek izplatītas kā nereģistrētas zāles.

[1] Murphy CC, et al. In utero exposure to 17α-hydroxyprogesterone caproate and risk of cancer in offspring. Am J Obstet Gynecol. 2022 Jan;226(1):132.e1-132.e14. doi:10.1016/j.ajog.2021.10.035

[2] Blackwell, S. C. et al. 17-OHPC to prevent recurrent preterm birth in singleton gestations (PROLONG Study): A multicenter, international, randomized double-blind trial. Am J Perinatol. 2020 Jan;37(2):127-136. doi:10.1055/s-0039-3400227.

 

Avots: ZVA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.