Sākums » Farmācija » Samazinājies ziņojumu skaits par zāļu nepieejamību
Samazinājies ziņojumu skaits par zāļu nepieejamību

Samazinājies ziņojumu skaits par zāļu nepieejamību

Kopš šī gada 17. martā stājies spēkā valdības lēmums par obligātu prasību zāļu lieltirgotavām katru dienu uzrādīt Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) Latvijas tirgum paredzētos zāļu krājumus, kas tiek atspoguļoti Zāļu reģistrā, no iedzīvotājiem, aptiekām un ārstniecības iestādēm aģentūrā saņemto ziņojumu skaits par konstatētiem zāļu piegāžu pārtraukumiem ir būtiski mazāks, nekā tas bija gada sākumā, informē ZVA.

Ja 2020. gada pirmajā ceturksnī aģentūrā tika saņemts 90 – 200 ziņojumu mēnesī, tad vasaras mēnešos ziņojumu skaits ir sarucis līdz aptuveni desmit ziņojumiem no farmaceitiem, ārstniecības iestādēm un iedzīvotājiem ik mēnesi.

Kopumā šogad līdz 16. septembrim no iedzīvotājiem, aptiekām un ārstniecības iestādēm saņemts 621 ziņojums par zāļu nepieejamību, no tiem 312 (50%) ziņojumi ir bijuši pamatoti un 309 (50%) – nepamatoti.

Salīdzinājumam – 2019. gadā saņemti 698 šādi ziņojumi, no tiem 388 (56%) ziņojumi par konstatētu zāļu nepieejamību bija pamatoti un 310  (44%) – nepamatoti.

ZVA apkopotie dati liecina, ka zāļu atlikušo krājumu sistēma strādā labi, informācija lielākoties ir savlaicīgi pieejama un tādējādi arī samazinās nepieciešamību veselības aprūpes speciālistiem veltīt laiku zāļu nepieejamības ziņošanai, kā arī ir iespējams priekšlaicīgi neizrakstīt zāles, kas tajā brīdī pārdošanā nav pieejamas.

Pēc ikviena fiziskas un juridiskas personas (aptiekas, ārstniecības iestādes) iesniegtā ziņojuma saņemšanas aģentūra sazinās ar uzņēmumu, kas zāles ir reģistrējis (zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieku), lai pārliecinātos, vai konkrētām zālēm patiešām ir piegādes pārtraukums, kā arī lūdz norādīt laiku, kad zāles atkal būs pieejamas. Ja uzņēmums apstiprina zāļu piegādes pārtraukumu, tad ziņojums ir uzskatāms par pamatotu. Savukārt, ja uzņēmums var norādīt, kurā lieltirgotavā zāles ir pieejamas, tad iesniegtā informācija ir nepamatota, jo zāles faktiski ir pieejamas. Šādā gadījumā aģentūra iesaka aptiekām un ārstniecības iestādēm lietot Zāļu reģistrā pieejamo informāciju un  pasūtināt zāles lieltirgotavās, kas uzrādījušas šo zāļu krājumus.

ZVA atgādina, ka Zāļu reģistrā ik dienu tiek atspoguļota informācija par  konkrētajā dienā esošiem zāļu krājumiem ar norādi, kurās lieltirgotavās zāles ir pieejamas.

Kārtību par  krājumu datu sniegšanu nosaka 17. martā valdības apstiprinātais lēmums, kas ir pieņemts, lai pārraudzītu zāļu krājumus valstī, laikus konstatētu un mazinātu zāļu nepieejamības riskus, kā arī novērstu zāļu mākslīgas nepieejamības situācijas. Apkopoto informāciju var izmantot vispārēja un slēgta tipa aptiekas, ārstniecības iestādes un arī iedzīvotāji.

Informācijas par zāļu pieejamību un konkrētiem krājumiem lieltirgotavās  izmantošana ir īpaši svarīga, jo no šī gada 1. aprīļa ir jauna kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība, kad ārstniecības persona īpašajā receptē vismaz 70% gadījumu lieto zāļu starptautisko nepatentēto nosaukumu, bet aptiekā pacientam no vienādas iedarbības zālēm izsniedz zāles ar zemāko cenu.

Ziņojumus par konstatētu iespējamu zāļu piegādes pārtraukumu aģentūrā var iesniegt elektroniski tīmekļa vietnes www.zva.gov.lv sānā esošajā sadaļā “Ziņot par zāļu piegādes pārtraukumiem”. Sniedzot ziņojumu, nepieciešams obligāti norādīt, vai ziņojumu sniedz iedzīvotājs, aptieka, ārstniecības iestāde vai arī zāļu reģistrācijas apliecības īpašnieks.

www.farmacija-mic.lv

 

3 komentāri

  1. Tikko uz aptieku piezvanīja sieviete – interesējās par pretgripas vakcīnu, kuras ,protams, aptiekā nav. Izrādās – viņa zvanījusi uz NVD un tur pateikuši, ka manā aptiekā esot pretgripas vakcīnas (kompensējamās) . Taču pēdējais iepakojums pārdots 23.septembrī !!! Tāda , lūk, informācija (dezinformācija) iedzīvotājiem no “augšas” . Kad paziņoja par pretgripas vakcīnu 100% kompensāciju , bija skaidrs, ar ko tas beigsies ( pat nesācies ).

  2. Laiks tā kā būtu,bet jēgas nav! Jo no tā,ka noziņoju nekas nemainās! Pilnīgi nekas!

  3. Varbūt vienkārši nav jēgas un laika ziņot .

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.