Sākums » Jaunākie raksti » Stradiņa slimnīcā Hemofilijas dienā pievērš uzmanību asiņošanas traucējumu atpazīšanai
Stradiņa slimnīcā Hemofilijas dienā pievērš uzmanību asiņošanas traucējumu atpazīšanai

Stradiņa slimnīcā Hemofilijas dienā pievērš uzmanību asiņošanas traucējumu atpazīšanai

Pasaules hemofilijas dienu visā pasaulē atzīmē 17. aprīlī, lai veicinātu izpratni par hemofiliju un citiem asins recēšanas traucējumiem, kā arī uzsvērtu savlaicīgas diagnostikas nozīmi. Šodien Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) no plkst. 13 līdz 16 A1 korpusa ātrijā notiks informatīvs pasākums “Neļauj asiņošanai palikt nepamanītai!”. Pasākumā būs iespēja saņemt informāciju par asiņošanas traucējumu simptomiem, diagnostiku, ārstēšanas iespējām un pieejamo atbalstu.

Latvijas Hemofilijas biedrība atzīmē, ka pēdējos gados situācija asins recēšana traucējumu diagnostikā un reģistrācijā ir uzlabojusies. Šī gada sākumā Reto slimību reģistrā bija iekļautas ziņas par 333 cilvēkiem, kas dzīvo ar dažādiem asins recēšanas traucējumiem, no tiem 149 dzīvo ar Villebranda slimību, 136 dzīvo ar hemofiliju, un 48 – ar dažādiem citiem retiem asins recēšanas traucējumiem. 35% no visiem reģistrētajiem pacientiem ir sievietes. 29% no visiem reģistrētajiem pacientiem ir bērni.

2019. gada vasarā Latvijā bija reģistrēti 100 cilvēki ar dažādiem asins recēšanas traucējumiem. Gadu vēlāk reģistrēto pacientu skaits jau bija dubultojies un tagad ir vairāk kā trīskāršojies, atzīmē biedrība un uzsver, ka reģistrēto pacientu skaita pieaugums nenozīmē biežāku saslimšanu ar kādu no asins recēšanas traucējumiem, bet gan liecina par precīzāku darbu gan pacientu identificēšanā, gan diagnostikā un uzskaitē.

PSKUS hematoloģe Kristīne Bernāte norāda, ka daudzi asiņošanas traucējumi ilgstoši var palikt nepamanīti, jo cilvēki bieži uzskata, ka pastiprināta asiņošana ir normāla vai ar to vienkārši jāsadzīvo. Pēc viņas paustā, atkārtota deguna asiņošana, ilgstoša asiņošana pēc zobārsta apmeklējuma vai ļoti spēcīgas menstruācijas var būt signāli, kas liecina par asins recēšanas traucējumiem.

Jo agrāk šādi simptomi tiek atpazīti un izvērtēti, jo ātrāk iespējams sākt piemērotu ārstēšanu un uzlabot pacientu dzīves kvalitāti, uzsver speciāliste.

Pasākuma laikā interesenti varēs iepazīties ar informatīvo programmu “Hemofilijas kompasa virzieni”, kas palīdzēs orientēties galvenajos jautājumos par asiņošanas traucējumiem.

Sieviešu veselībai veltītajā sadaļā tiks sniegta informācija par pastiprinātu menstruālo asiņošanu, tās iespējamo saistību ar asiņošanas traucējumiem un situācijām, kad ieteicams konsultēties ar ginekologu vai hematologu. Apmeklētāji varēs iepazīties arī ar menstruālās asins zuduma vizuālās novērtēšanas tabulu, savukārt pacientēm ar jau diagnosticētiem asins recēšanas traucējumiem sniegs ieteikumus pastiprinātas menstruālās asiņošanas gadījumā. Nepieciešamības gadījumā būs iespēja arī pierakstīties uz konsultāciju pie ginekologa.

Savukārt diagnostikai veltītajā sadaļā speciālisti skaidros, kā izmantot asiņošanas novērtēšanas anketu un kādos gadījumos nepieciešama hematologa konsultācija. Apmeklētāji varēs arī pierakstīties konsultācijai pie hematologa. Šajā sadaļā darbosies PSKUS hematoloģe Bernāte, hematoloģijas rezidenti, PSKUS Onkoloģijas klīnikas māsas, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu hematoonkologi, kā arī PSKUS Apvienotās laboratorijas vadītāja Dagnija Straupmane. Paredzēts arī laboratorijas ārsta Jāņa Meistera informatīvs ziņojums “Asiņošanas detektīvi: kā laboratorija atklāj hemofiliju”.

Pacientu atbalstam veltītajā sadaļā interesenti varēs tikties ar Latvijas Hemofilijas biedrības pārstāvjiem un uzzināt par pacientu organizāciju sniegto atbalstu, pieredzi, dzīvojot ar asiņošanas traucējumiem, kā arī par pieejamajiem resursiem pacientiem un viņu ģimenēm.

Savukārt izglītojošās informācijas sadaļā pasākuma apmeklētāji varēs iepazīties ar tiešsaistes informācijas avotiem, pacientu organizāciju tīmekļvietnēm un izglītojošiem materiāliem, kas palīdz orientēties hemofilijas un citu asiņošanas traucējumu jautājumos. Pacientiem būs iespēja arī apgūt pašinjekciju veikšanu kvalificētu māsu vadībā. Apmācību laikā sniegs praktisku un teorētisku informāciju par aizvietojošo zāļu sagatavošanu, injekciju tehniku, drošību un blaknēm.

Līdz 17. aprīlim PSKUS A1 korpusa ātrijā apskatāma ilustrāciju izstāde “Atpazīsti asiņošanas simptomus”, kas vizuāli skaidros biežākos asiņošanas traucējumu simptomus un pievērsīs uzmanību to savlaicīgai atpazīšanai. Izstādes ilustrāciju autore ir Emīlija Adumāne, maketētāja – Lauma Kalniņa, bet idejas autore ir Latvijas Hemofilijas biedrības valdes priekšsēdētāja Baiba Ziemele.

Pasākumu un izstādi rīko PSKUS sadarbībā ar Reto hematoloģisku slimību asociāciju un Latvijas Hemofilijas biedrību.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*