Sākums » Aktuāli » Sveiciens no Harkivas – mums raksta Ukrainas farmaceiti
Sveiciens no Harkivas – mums raksta Ukrainas farmaceiti

Sveiciens no Harkivas – mums raksta Ukrainas farmaceiti

Aptieka Ukrainā. Harkivas farmaceites Jūlijas Klimeņukas foto.

Šī gada martā mēs ar kolēģiem Medikamentu informācijas centrā (MIC) uzņēmām neierastu ciemiņu – farmaceiti un žurnālisti no Ukrainas Jūliju Faidenko. Viņa bija tikko ieradusies Rīgā bēgļu gaitās no  Harkivas, jo viņas pilsētā bija sācies karš.

2022. gada 24. februāra agrā rītā Harkivas apgabalā atskanēja pirmais šāviens un sākās Krievijas karaspēka iebrukums Ukrainas teritorijā. Karadarbība turpinās un valstī tiek bombardētas pilsētas un mazpilsētas, ir daudz upuru. Pēc Harkivas mēra teiktā, līdz 9.aprīlim pilsētā ir sagrautas 1617 dzīvojamās ēkas, bojā gājuši 454 civiliedzīvotāji, tostarp 21 bērns.

Esot jau Rīgā, Jūlijai izdevās sazināties ar kolēģi farmaceiti – vārda māsu Jūliju Klimeņuku, kas vēl joprojām, karam turpinoties, strādā aptiekā Harkivā. Šobrīd pilsētā darbojas vairāk nekā 60 aptieku, dažas no tām darbina elektroenerģijas ģeneratori. Daļa aptieku ir tik smagi cietušas, ka to vairs nav, citas nav pieejamas gruvešu, pastāvīgas apšaudes vai izpostītu pievedceļu dēļ. Farmaceiti dodas uz darbu sirēnu gaudošanas pavadībā vai dzīvo turpat aptiekās, arī ar saviem bērniem. Aprīļa sākumā bija zināms par trīs pilsētas farmaceitiem, kas gājuši bojā, bet daudzi ir pazuduši bez vēsts. Karā cietušas arī vēsturiskas un skaistas aptiekas.

Par Ukrainas farmāciju, aptiekas un farmaceitu darbu kara apstākļos lasiet jau nākamajā žurnāla “MATERIA MEDICA” numurā, kas iznāks tūlīt – aprīļa beigās. Taču mēs – MIC kolektīvs – aicinām Latvijas farmaceitus atbalstīt Ukrainas kolēģus ar ziedojumu, par to pretī saņemot simbolisku dāvanu – grāmatu “Sveicieni no Harkovas. Farmācijas galvaspilsētas vēsture” krievu valodā. Grāmatas 288 lappuses stāsta par aptieku darbības vēsturi 1000 gadus pirms pirmās farmakopejas, par farmaceitu profesionālo apmācību, par reformām, “sauso likumu”, aptieku kosmētiku, pat par konfekšu receptēm un daudz ko citu. Grāmatas autori savākuši daudz ļoti retu materiālu, kas nekad agrāk nav publicēti: Harkivas, tās aptieku skati, arhīvu materiāli, dokumenti un iedzīvotāju fotogrāfijas. Pazīstamais kolekcionārs A. E. Hilkovskis sniedzis Harkivas aptieku vēstures avotus. Izdevuma tapšanā piedalījusies Harkivas Valsts dizaina un mākslas akadēmijas mākslas darbu restaurācijas un ekspertīzes nodaļa un Nacionālās farmācijas universitātes rektore A. A. Kotvitskaja. Materiāls drukāts krievu valodā, dāvanu izdevuma veidā uz kvalitatīva papīra.

Šī gada 24. februārī bija plānots saņemt grāmatas no tipogrāfijas un sākt to pārdošanu, taču piegāde tika atcelta karadarbības uzliesmojuma dēļ. Grāmatas atradās noliktavā, kura tika sabombardēta, bet daļu tirāžas izdevās izglābt. Vairāki eksemplāri jau nosūtīti uz ārzemēm – uz ASV, Vāciju, Franciju, Kazahstānu, Ēģipti. Visi līdzekļi, kas tiks iegūti no šī drukātā izdevuma pārdošanas, tiks izmantoti, lai iegādātos ārējās fiksācijas ierīces karā cietušajiem, kas nonāk Harkivas slimnīcās.

Aicinām arī jūs sniegt atbalstu šādā veidā, pretī iegūstot vērtīgu izdevumu. Grāmatu var pasūtīt, rakstot uz e-pasta adresi: privet.iz.kharkova@gmail.com

Ja vēlaties sniegt tiešu palīdzību Ukrainas aizstāvjiem un viņu ģimenēm, Harkivas farmaceiti aicina ziedot organizācijai “Labdarības fonds “Kolo” palīdzībai tēvzemes aizstāvjiem un viņu ģimenēm”. Viņi saka: “Katrs eiro var glābt kādam dzīvību.”

Ziedojuma rekvizīti:

Labdarības organizācija «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ДОПОМОГИ ЗАХИСНИКАМ ВІТЧИЗНИ ТА ЇХ СІМ’ЯМ «КОЛО»

IBAN: UA863006580000026002001100835

ЄДРПОУ: 39266921

Maksājuma mērķis: Благодійний внесок (Ziedojums)

Konti:

Grivnām – UA863006580000026002001100835

EUR – UA963006580000026007013100840

USD – UA963006580000026007013100840

PayPal: info.kolofund@gmail.com

Mūsu viese Jūlija raksta, ka pirmais vārds, ko viņa iemācījās latviešu valodā, ir “paldies”: “Un tā nav nejaušība. Es tiešām izjūtu lielu pateicību Latvijas pilsoņiem, kuri mums ir palīdzējuši un turpina atbalstīt grūtajā laikā. Kā teica klasiķis, “tumšā laikā gaiši cilvēki vienmēr ir skaidri redzami”. Kopā mēs esam spēks, kuru nevar uzvarēt.”

 

Elīna Badune

www.farmacija-mic.lv

 

DALIES ar šo ziņu ar saviem draugiem un kolēģiem sociālajos tīklos Twitter, Facebook un LinkedIn, pārsūti ziņu, izmantojot WhatsApp, vai izdrukā rakstu, ja vēlies! (Izmanto zemāk redzamās pogas.)

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*