Sākums » Farmācija » Tuvākajās dienās Kompensējamo zāļu sarakstā mainīs zāles hemofilijas slimniekiem
Tuvākajās dienās Kompensējamo zāļu sarakstā mainīs zāles hemofilijas slimniekiem

Tuvākajās dienās Kompensējamo zāļu sarakstā mainīs zāles hemofilijas slimniekiem

Nacionālais veselības dienests (NVD) saņēmis zāļu ražotāja iesniegumu par vienīgo valsts kompensēto hemofilijas zāļu svītrošanu no Kompensējamo zāļu saraksta (KZS) saistībā ar zāļu nepieejamību tirgū, nacionālai informācijas aģentūrai LETA pastāstījusi NVD pārstāve Evija Štālberga.

Jau nesen ziņots, ka aptiekās nav pieejams vienīgais valsts kompensētais medikaments pieaugušajiem hemofilijas A pacientiem. NVD plānoja, ka zāles pacientiem jau atkal būs pieejamas no 18.jūlija. Tomēr pagaidām valsts kompensētas zāles hemofilijas pacientiem nav pieejamas, ziņo LETA.

NVD saņēmis arī iesniegumu par citu līdzvērtīgu zāļu iekļaušanu sarakstā. Šīs zāles ir līdzvērtīgas efektivitātes un izmaksu ziņā, kā arī tām ir ērtāks tilpums. Šobrīd NVD tiek gatavota dokumentācija izmaiņu veikšanai KZS. Izmaiņas stāsies spēkā pēc NVD lēmuma publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”. Paredzams, ka tas varētu būt tuvākajās dienās. Atbilstoši zāļu ražotāja sniegtajai informācijai līdzvērtīgās zāles aptiekās būs pieejamas no šīs nedēļas vidus, ziņo NVD.

Viņa arī skaidroja, ka Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka gadījumos, kad netiek nodrošināta kompensējamo zāļu pastāvīga pieejamība tirgū, NVD pieņem lēmumu par to svītrošanu no Kompensējamo zāļu saraksta. Šobrīd Veselības ministrijā kopā ar Zāļu valsts aģentūru, Veselības inspekciju un NVD ir sākts darbs pie izmaiņām likumdošanā attiecībā uz ražotāju un piegādātāju atbildību zāļu nenodrošināšanas gadījumos.

Jau ziņots, ka aptiekās nebija pieejams vienīgais valsts kompensētais medikaments pieaugušajiem hemofilijas A pacientiem. Hemofiliju A pieaugušajiem līdz šim ārstēja ar zālēm “Faktora VIII sausā frakcija tips 8Y”, kas bija iekļautas kompensējamo zāļu B sarakstā. Arī bērniem tiekot kompensēts tikai viens medikaments. Hemofilijas ārstēšanai ir pieejami arī citi medikamenti, tomēr tie nav iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā, jo ražotājs nespēj nodrošināt tik zemu cenu, kā valsts vēlas, ziņo LETA.

Ja aptiekās nav vislētāko zāļu, pieaugušiem pacientiem nevar ne izrakstīt zāles, kuras tiek kompensētas bērniem hemofilijas pacientiem, ne arī risināt jautājumu par citu zāļu piegādi Latvijai, jo tās nav iekļautas KZS.

Latvijas Hematologu asociācija vērsusies NVD un Veselības ministrijā ar aicinājumu situāciju risināt.

www.farmacija-mic.lv

LETA_logo

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.