Sākums » Farmācija » Valsts sekretāru sanāksmē izsludina grozījumus zāļu kompensācijas sistēmā
Valsts sekretāru sanāksmē izsludina grozījumus zāļu kompensācijas sistēmā

Valsts sekretāru sanāksmē izsludina grozījumus zāļu kompensācijas sistēmā

Šodien, 22.janvārī, valsts sekretāru sanāksmē izsludināti  un tālākai  saskaņošanai virzīti Veselības ministrijas (VM) izstrādātie grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos, kas nosaka zāļu  un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību – MK 2006.gada 31.oktobra noteikumi Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”.

Lai veicinātu ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču pieejamību, ministrija izvirzījusi mērķi veicināt konkurenci farmaceitisko produktu tirgū un tā rezultātā panākt konsekventu zāļu cenu samazinājumu.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz noteikt atviegloto procedūru kompensējamo zāļu B sarakstā iekļauto zāļu paralēlā importa un paralēlās izplatīšanas ceļā izplatāmo zāļu iekļaušanai kompensācijas kārtībā. Grozījumi paredz, kārtību kādā paralēlais izplatītājs vai paralēlais importētājs iesniedz informāciju par konkrēto zāļu izplatīšanas uzsākšanu kompensācijas kārtības ietvaros.

Savukārt, lai uzlabotu kompensējamo zāļu A sarakstā iekļauto zāļu pieejamību, noteikumu projektā ir iekļauta norma, kas paredz, ka turpmāk vienas references grupas ietvaros references cena var tikt noteikta vairākām zālēm vai medicīniskajām ierīcēm. Arī pacientam un ārstam būs plašāka iespēja izvēlēties atbilstošāko medikamentu references grupas ietvaros.

Paredzēts, ka A sarakstā iekļauto zāļu un medicīnisko ierīču izmaksas viena pacienta ārstēšanai dienā, rēķinot pēc definētās diennakts devas, nedrīkst pārsniegt references zāļu attiecīgās izmaksas noteiktā apmērā. Izstrādātais priekšlikums paredzētu pieļaujamo izmaksu starpību līdz 30% no references medikamenta cenas.

Lai uzlabotu infekcijas slimību ārstēšanu bērniem, kā arī mazinātu antimikrobiālo rezistenci, kas var rasties, pašārstēšanās ceļā ārstējot infekcijas slimības, grozījumu projektā noteikts, ka pie noteiktām diagnozēm, pie kurām zāļu kompensācija tika līdz šim nodrošināta bērniem līdz 3 gadu vecumam, no šī gada 1.marta tiktu piemērota līdz pat 18 gadu vecumam.

Tāpat rosinātās izmaiņas zāļu kompensācijas kārtībā paredz ar 2015.gada 1.jūliju palielināt valsts noteikto kompensāciju medikamentiem līdz 75% pacientiem, kuri slimo ar Krona slimību, čūlaino kolītu un psoriāzi, tādējādi uzlabojot medikamentozās terapijas pieejamību.

Grozījumu projektā arī noteikts, ka turpmāk Nacionālais veselības dienests zāļu kompensācijas sistēmā esošo  zāļu un medicīnisko ierīču kompensācijas bāzes cenu pārskata 4 reizes gadā – uz 1.janvāri, 1.aprīli, 1.jūliju un 1.oktobri.

Pret vairākiem grozījumiem iebildušas dažādas farmācijas un veselības aprūpes nozares sabiedriskās organizācijas.

Par tik steidzamu grozījumu izsludināšanu valsts sekretāru sanāksmē sašutumu savā 21.janvāra sēdē pauda Farmācijas jomas konsultatīvās padomes (FJKP) locekļi. Daļa padomes locekļu bija neizpratnē, kāpēc grozījumi tiek virzīti ar tik lielu steigu, ka zāļu ražotāji nav paspējuši iesniegt VM savus priekšlikumus, turklāt ražotāju pārstāvji uzklausīti jau pēc tam, kad grozījumu projekts nosūtīts uz valsts sekretāru sanāksmi. FJKP atbalstīja vēstules sagatavošanu un nosūtīšanu Valsts kancelejai, lai aicinātu neizsludināt minētos grozījumus. Vēstule Valsts kancelejai nosūtīta 21.janvārī.

 

Elīna Badune

 

Viens komentārs

  1. Mērķi jau cēli, bet, kas notiks, ja zāļu cena tomēr nekritīsies? Vai ministram ir rezerves plāns? Un ja ražotāji, neredzot potenciālu nopelnīt, pametīs Latvijas tirgu? Var jau lamāt oriģinālpreparātu iztrādātājus par lielām cenām, bet viņi tak arī ir tie, kas to tirgu velk…

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*