Sākums » Jaunākie raksti » Veselības ministrs ar Saeimas priekšsēdētāju pārrunā veselības aprūpes uzlabošanas pasākumus
Veselības ministrs ar Saeimas priekšsēdētāju pārrunā veselības aprūpes uzlabošanas pasākumus
Veselības ministrs Hosams Abu Meri tiekas ar Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu. (I. Ābeles foto.)

Veselības ministrs ar Saeimas priekšsēdētāju pārrunā veselības aprūpes uzlabošanas pasākumus

Trešdien, 12.jūnijā, veselības ministrs Hosams Abu Meri tikās ar Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu, lai pārrunātu medikamentu un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības jautājumus.

Tikšanās laikā veselības ministrs Hosams Abu Meri Saeimas priekšsēdētāju Daigu Mieriņu iepazīstināja ar jauno cenu veidošanas modeli recepšu zālēm, kā rezultātā pacientu tiešie izdevumi par recepšu zālēm samazinātos aptuveni par 15-20%. Ministrs akcentēja, ka izstrādājot jauno cenu veidošanas modeli solidāri sabalansētas iesaistīto pušu – ražotāju, tirgotāju, pacientu un arī valsts intereses, kā arī ņemti vērā Pasaules Veselības organizācijas, Konkurences padomes un Pasaules Bankas iepriekšējos gados sniegtās rekomendācijas medikamentu pieejamības uzlabošanai. Tāpat ministrs uzsvēra, ka VM piedāvājumu jaunajam zāļu uzcenojuma modelim PVO eksperti atzīst par atbilstošu vadlīnijām un rekomendē reformas monitoringu un tālāku darbu pie iedzīvotāju tiešo izdevumu par zālēm mazināšanas.

Veselības ministrijas piedāvājums paredz atteikties no šobrīd spēkā esošā proporcionālā uzcenojuma par medikamentiem un noteikt fiksētu lieltirgotavu piemērojamo uzcenojumu. Savukārt aptiekām uzcenojums veidosies no divām daļām – uzcenojuma par medikamentu iepakojumu un samaksas par farmaceita konsultāciju jeb receptes apkalpošanu, kas veidos daļu no aptiekas ieņēmumiem. Paredzams, ka tas stiprinās farmaceita lomu veselības aprūpes procesā un vairos aptieku finansiālo neatkarību no lieltirgotavām. Tāpat paredzēts noteikt, ka recepšu zāļu cenām gan kompensācijas sistēmā, gan ārpus kompensācijas sistēmas ir jābūt vienādām un ne augstākām kā Lietuvā un Igaunijā.

Tikšanās laikā veselības ministrs Hosams Abu Meri ar Saeimas priekšsēdētāju pārrunāja arī veselības nozares stiprināšanu krīzes situācijām un ministra Ukrainā gūtās atziņas. Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā veselības ministrs darba vizītē apmeklēja Ukrainu, kur iepazinās ar veselības aprūpes organizēšanu kara apstākļos. Hosams Abu Meri tikās ar Augstākās Radas vicespīkeri Olenu Kondratjuku (Olena Kondratiuk), ar Ukrainas veselības ministru Viktoru Ļaško (Viktor Liashko), apmeklēja medicīnas iestādes Kijivā un Čerņihivā.

www.farmacija-mic.lv

Foto: Ieva Ābele, Saeima

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*